Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi

MAKALEYİ DİNLE

Kimi trafik kazasında, kimi ceviz topladığı ağaçtan düşmüş.
Kimi geçirdikleri ameliyat sonucu “felç” olmuş, genç yaşlı “engelli” insanların,
ŞİFA bulmak için “umutla” geldikleri yer;
Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi…
Sedye ile getirildikleri 3 kişi ile yatağa yatırılıp, tekerlekli sandalyeye oturmada zorlananların “yürüyerek” evlerine döndükleri yer;
Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi…
Günümüzde hastanelerde “şikayet” eksik olmazken,
İstanbul’un Anadolu yakasında Erenköy’de Osmanlı’nın Maliye nazırlarından Zihni Paşa’nın “bağışladığı” Av Köşkü olarak kullandığı fıstık ağaçları arasındaki tarihi binanın yanında 4 katlı binada faaliyet gösteriyor.
Çoğunluğu fıstık olmak üzere çam ağaçları arasında saklı Zihni Paşa Köşkü’nün arkasındaki “Fizik Tedavi Hastanesi”,Türkiye’nin her köşesinden gelen “fizik” hastalarının “umut” evi.
Erenköy Fizik Tedavi Hastanesinin “ünü” o kadar yaygınlaşmış ki, hastaneye tedavi için gelmek isteyenler 5-6 ay sıra beklemeyi bile göze alıyorlar.
İşte ben de bu hastanede tedavi için sıraya girenlerden biriydim.
Omurilikte sıvı kaybı, boyun ameliyatı sonrası “Fizik” tedavisi için müracaat ettiğim Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi’ne Karamürselden ambulansla götürüldüğümde 3 kişinin yardımı ile yatağa zor alınmıştım.
Hastanede ilk bir ay içinde yataktan tekerlekli sandalyeye geçebilmek için hasta refakatçilerinden “yardım” dilendim.
Fizik tedavi için jimnastik salonuna gidişler, terapistlerle çalışmalarla önce yatıp kalkmakta zorluk çektiğim yataktan kalkmaya, tekerlekli sandalyeyi kullanmaya başladım.
Daha sonra eriyen kas ve adalelerimi eski gücüne getirme çalışmaları başladı.
Sabah saat 09.00’dan 12.00’ye kadar devam eden fizik tedavileri sonunda şimdi ayağa kalkmış, tekrar eski sağlığıma kavuşmuş olarak bu şifa yuvası hastane Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi’nden taburcu olacağım günü bekliyorum.
Hastaneden ayrılacağım için bir yandan sevinirken, sevinmekten çok üzüldüğümü söylemek isterim.
Bu şifa yurdunda gerçekten bir hastaneden ziyade kendinizi lüks bir otelde sanırsınz.
Kaldığım 3. kat 2 nolu odada her gün değiştirilen çarşaf ve örtüler, kar gibi tertemiz
Banyo, tuvaletler her gün saat başı hijyenik olarak temizleniyor.
Yemekler ise 4 çeşit fabrikasyon değil ev yemeği kalitesinde.
Sedye ile gelen hastaların 2-3 ay sonrasında yürüyerek evlerine döndükleri bu hastaneyi bu hale getirenlerin hakkını teslim etmek gerek.
Bir yıl önce Başhekim olarak gelen Dr. Yakup Çağ idealist bir hekim ama aynı zamanda idareci.
Geldiğinde 96 olan yatak kapasitesini 1 yıl gibi kısa bir süre içinde bina içinde yaptığı tadilatla 101’e çıkartmayı başarmış. Başhekim Çağ’ın hedefi binayı fiziki olarak büyütmek… Hastanenin önündeki tarihi köşkün restorasyonu bitince idari bürolar köşke taşınacak ve onların yerini hasta odaları alacak.
Dr.Çağ, Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi’ni ekibi ile birlikte bir “engelli” hastanesi gibi değil lüks bir, turistik otel titizliğinde yönetiyor.
Tedavi gördüğüm sürece başta ilgisini üzerimden hiç eksik etmeyen doktorum FTR Uzmanı İsmail Babacan’a, maharetli elleri yanında insan, iletişim ve şefkatli davranışları ile yılmadan ayağa kaldırıp yürümemi sağlayan deneyimli Fizyoterapist Fatma Mumcu’ya, Fizyoterapist Seyid Ali, Fizyoterapist Dilek Hanım’a, 3.kat hemşirelerine ve temizlik görevlilerine teşekkür ederken,
İstanbul gibi bir mega kentte hastalarına verdiği hizmet yanında fizik tedavide gösterdiği başarılarla, yönettiği kurumu Türkiye’nin her yanından aranan bir hastane haline getiren başarılı Başhekim Dr.Yakup Çağ’ı kutlarken,
Yetkililerin, özellikle Sağlık Bakanlığının, Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi’ne gerekli ilgiyi göstermelerini salık veririm.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR