Başkana kızan CHP’liler Meclis’i neden terk etti?

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediye Meclisi’nde CHP’li Meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut arasında zaman zaman gerginlik meydana geliyor…

Mayıs ayı meclis toplantısında da sıkıntı yaşandı…

Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a kızan CHP’li belediye meclis üyeleri salonu terk etti…

Peki CHP’liler salonu neden terk etti?

Bu sorunun cevabını CHP Derince İlçe Başkan Yardımcısı Av. Orkun Utkubaş verdi.

Utkubaş, gazetemize gönderdiği mailde konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;  

“Derince Belediyesi 2015 mali yılı kesin hesabını görüşmek üzere 13.05.2016 tarihinde Derince Belediye Meclis toplantısı yapılmıştır.

Komisyon raporunun okunmasından sonra, Derince Belediyesi 2015 mali yılı kesin hesabı konusundaki muhalefet şerhimizi okumak ve eleştirilerimizi dile getirmek için söz istedik.

Ancak Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut tarafından hemen oylamaya geçilmek istenmiş,tüm talep ve tepkilerimiz göz ardı edilerek oylamaya geçilerek toplantının derhal bitirilmesine çalışılmıştır.

Belediye meclis toplantısı yaklaşık 5 dakika sürmüştür.

Toplantıda muhalefet şerhimizin okunmasının engellenmesi ve ısrarlı taleplerimize rağmen belediye başkanı Ali Haydar Bulut tarafından tarafımıza söz hakkı verilmemesi nedeniyle toplantıyı terk etmek gerekmiştir.

Belediye başkanı Ali Haydar Bulut’un bu davranışı tamamen hukuka aykırıdır.

Şöyle ki; Mahalli idareler Bütçe ve Muhasebe yönetmeliğinin 40.maddesinin 2.fıkrasına göre ‘’kesin hesabın görüşülmesinde ve kesinleşmesinde bütçeye ilişkin hükümler uygulanır.’’ 29.maddenin 7.fıkrasına göre ise ‘’Bütçe görüşmelerinde ad okuma suretiyle oy kullanılır’’ denilmektedir.

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11. Maddesine göre gündem konusunda ve usul hakkında leh ve aleyhte olmak üzere birer üyeye söz verilir.

Yapılacak konuşma en fazla 10 dakika ile sınırlıdır. Bütçe görüşmesinde komisyon raporu okunduktan sonra üyelere söz verilir. İhtisas komisyonları ve siyasi parti grupları adına yapılacak konuşmalar 20’ şer dakika ile sınırlıdır.

Bütçe ve program görüşmelerinde parti grupları için bu süreler 2 kat olarak uygulanır.

Bu sürelerin değiştirilmesine belediye başkanı değil meclis karar verebilir.

Yine Mahalli idareler Bütçe ve Muhasebe yönetmeliğine göre kesin hesabın meclislerde görüşülme süresi 5 güne kadar uzatılabilir.

***

 Açıkça görüleceği üzere Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, hukuku hiçe saymış, Derice Belediye Meclisinde böylesine önemli bir gündemin görüşüldüğü günde, en az 40 dakika söz hakkı kullanma hakkımız varken bizi 1 dakika bile dinlememiş, görevimizi yapmamızı, halkın sesi olmamızı engellemiştir.

Yasaların 5 güne kadar mecliste görüşülebileceğini düzenlediği konuyu AKP’lilerin oylarıyla 5 dakikada meclisten geçirmiştir.

***

CHP Derince İlçe Başkan Yardımcısı Av. Orkun Utkubaş’ın meclis toplantısıyla ilgili görüşleri böyle…

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmit Perşembe Pazarı’ndaki programa katılmak için Meclis’i şipşak yapmış.

CHP Derince İlçe Başkanlığı, Başkan Ali Haydar Bulut’un Meclis’te hukuka aykırı davrandığını belirterek Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmesini talep ediyorlar…

Anlaşılan CHP’liler kolay kolay bu işi peşini bırakmayacak… 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR