Dışla dışla nereye kadar!

MAKALEYİ DİNLE

Erkan Azeri, MHP için gerçekten çok önemli bir isimdir. Sonuçta bu zamana kadar MHP’nin temsiliyetinde ilerleyen ülkücü davasında bir an olsun geri adım atmamış ve her dönem partisi için çaba göstermiş bir isim olarak bilinir ve saygı görür.

Tam da yerel seçim sürecinde cezaevine girmiş, bu yaşanan hadisenin kendisine ve partisine yönelik bir siyasi tavır olduğu da uzun süre konuşulmuştu.

Hatta Azeri’nin cezaevinden çıkışı da bu anlamda çok tantanalı olmuş ve Aydın Ünlü başkanlığındaki MHP’liler cezaevinin kapısında karşıladıkları Azeri’ye kente kadar refakat etmişlerdi.

Açıkçası bu çok olgun ve yakışık alan bir davranış olmuştu.

Aydın Ünlü, son yapılan kongrede kendisi yönetimine almış ve ardından il başkan yardımcılığı vermişti.

Er azından Dursun Daşdangil’in paylaşımına göre önceki akşama kadar durumu böyle biliyorduk.

Doğru ya da yanlış…

İl başkan yardımcısı ya da değil…

Burası önemli değil kanımca. Fakat şimdi bu Erkan Azeri, kurultay tartışmaları ile ilgili ortaya koyduğu tavrı nedeniyle daha önce kendisine çok yakın alaka gösteren Aydın Ünlü tarafından geri plana atılmışsa orada durup düşünmek lazımdır.

Bizim de dikkat çekeceğimiz konu budur.

MHP’nin il başkanı Aydın Ünlü, son iki üç seçimdir demokrasiden yana dem vurur, partisinin demokratik teamüllere göre yönetildiğini belirterek gelenekçi siyaset dahilinde özgür düşüncenin partisinde rahat bir şekilde ifade edilebildiğine işaret ederdi. Fakat belli ki bu düşüncesi kurultay sürecinde yara almış. Artık aynı şeyi düşünmüyor galiba.

Parti içinde demokratik bir durum olan kurultay talebinde bulunmanın sıkıntılı bir süreç olabileceğini düşünüyor olabilir.

Bu durumun kendisine ve gelecek yıllardaki siyasi hedeflerine zarar vereceği ihtimali üzerinde de duruyor olabilir.

Ancak yaptığının yanlış olduğunu birileri kendisine hatırlatmalı. Şayet partisinde o dikkat çektiği demokrasi var ise kurultay isteklerine saygı gösterilmelidir. Bu karara tepki gösterip, “Nasıl benim gibi düşünmezsin” şeklinde bir tavırla kurultay istedi diye birini görevden alırsanız siyaseti neden yaptığınız hakkında insanlar yanlış fikirler edinebilir.

Belli oluyor ki, sadece demokratik hakkını kullanarak MHP’de kurultay talebinde bulunan Azeri hakkında farklı bir fikir oluşmuş. Azeri’yi görevden almak da dışlamaktan başka bir şey değil.

Böyle dışlaya dışlaya nereye kadar gidilebilir!

Genel merkez de aynı düşünce içinde. Adaylık için isimleri geçen Meral Akşener ve Sinan Oğan hakkında disiplin sürecinin gündeme geldiği bugünlerde benzer bir durumun görevden alma şekli ile ilimizde yaşandığını öne sürülmesi sıkıntıları da beraberinde getirebileceği inancındayım.

İşin en başında demokratik bir tutum değil.

Yapılan bu tür davranışlar açıkçası Bahçeli ve onun peşinden gidenlerin ömürlerini kısaltır, hepsi o kadar.

Şurası kabul edilmeli ki, MHP’de siyaset yapmak öyle kolay bir iş değildir. Bahçeli döneminde bu parti Alparslan Türkeş zamanından daha yüksek bir oy oranına ulaşmış olmasına rağmen hak ettiği değeri toplumdan henüz göremediği de anlaşılması gereken bir durumdur.

Bu değerin yeniden elde edilmesi ise kan değişimi ile ancak yaşanabilir. Kurultay talebi de bu değişimin sağlanabilmesi için yapılmış olan bir çağrıdır.

Bahçeli döneminde MHP camiasından kopan ülkücülerin bir listesini yapacak olursak bu sütunların bize yetmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Düşünün ki, Türkeş soyadı bile artık MHP’li değil!

Bu nasıl bir iştir, bu nasıl Türkeş’çiliktir!

Sıkıntılar tespit edilmiş ve çözüm yolu da belli iken hala iş yokuşa sürülmek istenirse, 2018’deki genel kurul da bugünkü tartışmalardan daha sakin bir ortamda olmayacaktır.

Gerilim hiç kimseye bir şey kazandırmaz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR