Kör, fili nasıl tarif eder?

MAKALEYİ DİNLE

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım ile İzmit Belediye Başkanı Yardımcısı İbrahim Bulut’un çorba çeşmesiyle ilgili açıklamaları gündeme damga vurmuştu…
Dilerseniz başkanlar önce ne demişti bir hatırlayalım…
**
CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi’nin çorba çeşmesini eleştirerek, “Açlık sınırının 1200 TL olduğu bir ülkede emekli, işçi, memur açlık sınırının altında ücretle geçiniyorsa önce bu hale getirdiğin için utanacaksın. Çorba Çeşmesiyle gurur duymayacak, eziklik hissedeceksin. Biz diyoruz ki halkımızın alım gücü artırılsın, insanlarımızın refah düzeyi yükseltilsin çorbalarını aileleriyle beraber istediği lokantada veya çorbacıda istediği çorbayı içsin” dedi.
**
CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım’a cevap İzmit Belediye Başkanı Yardımcısı İbrahim Bulut’tan gelmişti. Bulut, “Körün fili tarifi ne kadar mümkünse çorba çeşmesine utanç çesmesi demek o kadar mümkün” dedi.
**
Peki başkan Bulut, neden böyle bir söylemde bulundu.
Kör, fili tarif etme hikayesi nasıl?
İşte cevabı;
Körün fili tarifi…
Bir grup körü bir filin önüne getirmişler.
"ne bu, bize anlatın" demişler.
Biri hortumunu tutmuş, demiş ki "bu fil dediğiniz ince uzun bir şey olsa olsa." öbürü gövdesini tutmuş "bu şey kocaman yumuşak bir kaya", beriki kuyruğunu tutmuş, demiş "yılan sarkmış aşağıya".
Diğeri dişlerini almış eline, demiş "mızrak doğrultmuşlar buraya"
Uzun lafın kısası, kişinin bir konu hakkında bilgisi yoksa ve yeterli araştırma yap (a) mazsa, eksik bilgiyle bambaşka yerlere götürebilir.
**
Anlaşılan çorba çeşmesi daha çok su götürür…

***
Karamürsel’de muhalefet partileri kapandı mı?

Önceki gün bir okurum mail attı…
Karamürsel’deki muhalefetten partilerinden şikayetçi oldu…
Bakın okurum neler diyor;
“Allah için Karamürsel’de muhalefet partileri kapandı mı, sesleri çıkmıyor?
Yerel yönetimin hatalarını hiç mi görmüyorlar?
Sayın Belediye Başkanı AKP’ye geçtiği günden bu yana Karamürsel için hiçbir yatırıma imza atmadı.
Karamürsel’in merkez ışıklarında onlarca insan öldü kazalarda, ama o günden bu yana hiçbir çalışma yaptırmadı.
16 Haziran’da mavi bayrak dikildi sahile.
O sahilde düzenleme AKP’ye geçmeden de vardı, herkes denize giriyordu.
Bayrak dikmekle hizmet bitti mi?
Karamürsel’e 4 yıllık üniversite yapacağım vaadi vardı.
AKP yardım etmiyor diye vatandaşa açıklama yaptı, peki şimdi AKP’li bir belediye başkanı neden yapmıyor?
Karamürsel için hiçbir katkısı yok.
Muhalefet partileri suskun.
Karamürsel terk edilmiş bir şehir gibi…”
Okurum hem belediyeyi, hem de muhalefeti eleştiriyor…
Verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyor…

***
Yeşilova Caddesi’nde sıkıntı yaşanıyormuş!

İzmit Yeşilova Caddesi’nde trafik sıkışıklığı yaşanıyormuş…
Yolun sağına, soluna park edilen araçlar, hem araçların geçişini, hem de yayaların geçişini zorlaştırıyormuş. Bazen oradan geçerken, oradaki bazı Roman çocuklar araçları taşlıyormuş. Bazı bölge sakinleri zabıtaya ve polise haber vermiş. Polis, topu zabıtaya, zabıta topu polise atmış. Polis ve zabıta topu birbirine ata dursun, oradaki vatandaşlar sıkıntı içindeymiş.


***
Bekir Çakır Almanya’ya gitti

12 Haziran 2011’deki seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı olan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Bekir Çakır, dün Almanya’nın Nürnberg kentinde, Alman ekonomi ve Teknoloji bakanlığının himayesinde düzenlenen Sanayide Enerji Verimliği (Energy Eficiency) Etkinliğine misafir hoca olarak gitti. Üç gün sürecek toplantıda enerji verimliliğinin önemi anlatılacak. Toplantı sonrasında Stuttgart’a gidilecek ve Stuttgart Üniversitesindeki hocalarla Akıllı şebeke sistemlerinde enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı ve şebeke entegrasyonu ve yenilenebilir enerji üretim sistemleri ile ilgili işbirliği yapılacak. Proje konularını görüşüp Almanya’da öğrenim gördüğü 1980 - 1990 yıllarında Berlin’de tanışıp arkadaşlığı devam eden Dr. Ing. Nuri Ertürk ile de görüşüp ve çalıştığı Stuttgart BOSCH’ta benzin ve dizel arabaların elektronik denetim birimine (ECU)' kısa bir ziyarette bulunacak ve tekrar Kocaeli’ne dönecek.
***
Başkan Cengiz Kan’dan muhtar Özcan’a kutlama

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, geçtiğimiz günlerde yapılan ara seçimle Akdurak Mahalle Muhtarlığı’na seçilen Cüneyt Özcan’ı ziyaret ederek başarılar diledi. Kandıra’nın tarihi ve turistik mekânlarını anlatan kitaptan hediye eden Cengiz Kan, belediye olarak Akdurak Mahallesi’nde yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Akdurak Mahalle Muhtarı Cüneyt Özcan, ziyareti nedeniyle Başkanı Cengiz Kan’a teşekkür ederken, belediyenin Kandıra’da çok güzel işlere imza attığını vurguladı.

***
Elma Şekeri şimdi daha güzel


İzmit Belediyesi’nin eğitim kurumlarına desteği sürüyor. Şimdiye kadar sayısız okula çok amaçlı salon ve kütüphane yapan İzmit Belediyesi, Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Elma Şekeri Ana Okulu’nun bahçesini baştan sona yeniledi. Çalışma ile ana okulunun bahçesini revizyondan geçiren İzmit Belediyesi ekipleri, uzayan otları kesti, banklar ve piknik masalarını yeniledi, oyun gruplarını boyayıp bahçeye bir de kamelya koydular. Yeni haliyle çok daha güzel ve kullanışlı olan Elma Şekeri Ana Okulu yetkilileri, çalışma nedeniyle İzmit Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

***
Rometam turizm kongresine katıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Kongesi’nde, termal sağlık turizminin geleceği yabancı uzmanların da katılımıyla masaya yatırıldı. Uluslararası katılımlı Termal Sağlık Turizmi Kongresi’ne katılan Romatem Kocaeli Hastanesi İşletme Koordinatörü Sevim Taşkelek, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri olarak Samsun, Kocaeli, İstanbul ve Bursa’dan sonra Güral Afyon Wellness & Convention’da hizmet vereceklerinden dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

***
Şekerbank’tan “Kahraman Kredi”
Şekerbank, Kocaeli’nin 91. kurtuluş gününe özel “Kahraman Kredi” kampanyası başlattı. Kocaelili esnafın ve küçük işletmelerin her türlü finansman ihtiyacını karşılamayı hedefleyen “Kahraman Kredi” kampanyası, Kocaeli’nin kurtuluş haftası nedeniyle İzmit şubesinde 18 Haziran –29 Haziran 2012 tarihleri arasında devam edecek.
Şekerbank, küçük işletmelerin lider bankası olma hedefi doğrultusunda, bu kesimde yer alan Kocaelili müşterilerine, düşük faizli ve taksit ötelemeli finansman imkanı sağlayacak. Kahraman Kredi kampanyası kapsamında, Kocaelili esnaf ve küçük işletmeler, 30.000 TL’ye kadar kredi kullanabilecek. 1 yıl vade için, aylık yüzde 1,75 faizin uygulanacağı Kahraman Kredi, ayrıca üç ay taksit ötelemeli olacak.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Eskiden mumyaların ayak parmaklarının tek tek sarılarak mumyalandığını…

Xxxx

AZİMLE İŞEYEN, DUVARI DELER

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR