Rio De Janeiro Olimpiyatları heyecanı

MAKALEYİ DİNLE

Bu sene Brezilya’nın Rio Dejaneiro şehrinde 5-21 Ağustos 2016 tarihlerinde yapılacak olan Yaz olimpiyatları dört senede bir yapılmaktadır. Dünyanın en eski yarışmalarından biri olan olimpiyatlara katılabilmek her sporcunun idealidir. Ancak olimpiyatlara girebilmek için vize gibi giriş şartı vardır. Herkesin olimpiyatlara katılma şansı yoktur. Olimpiyatlara katılabilmek için olimpiyat eleme müsabakaların kazanmak gerekir. Güreşte olimpiyatlara gidebilmek için bu güne kadar barajı aşan sprcularımızaşağıdadır.6-8 mayıs tarihlerinde ülkemizde yapılacak olimpiyat elemelerinde başarılı olacak sporcularımızda olimpiyatlara gitmeye hak kazanacaktır. Her ülkenin sporcusu olimpiyatlara gitmek istediğinden müsabakalar  oldukça çekişmeli geçecektir. Bu güne kadar olimpiyatlara gitmeye hak kazanan Bir sporcumuz : Greko –Romende 130 kilo güreşçimiz Rıza kayaalp’dir. Serbestte Beş,Bayanlarda  dört sporcu ile olimpiyat vizemiz hazırdır. Tam takım olimpiyatlara gidebilmek için Greko-Romende59-66-75-85-98 kilo kilolarda da elemeleri kazanmamız gerekir. Serbestte ise 70 kilo da kazanmamız gerekiyor. Bayanlarda ise 48-53-60 kilolarda kazanmak gerekiyor.

 

2015 yılı Eylül ayında ABD’nin LasVegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda hak kazanan güreşçilerimiz:

GREKOROMEN

130 kiloda RIZA KAYAALP

SERBEST STİL

125 kiloda TAHA AKGÜL

86 kiloda SELİM YAŞAR

 

SERBEST STİL KADIN

58 kiloda ELİF JALE YEŞİLIRMAK

15-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Sırbistan’ın Zrenjanin kentinde düzenlenen Avrupa Kıtası Eleme turnuvasında 3 güreşçimiz hak kazandı. Bu güreşçilerimizin isimleri ise şöyle:

 

SERBEST STİL

97 kiloda İBRAHİM BÖLÜKBAŞI

 

SERBEST STİL KADIN

69 kiloda BUSE TOSUN

75 kiloda YASEMİN ADAR

22-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Moğolistan’ın Ulanbatur kentinde düzenlenen 1. Dünya Eleme Turnuvasında 3 güreşçimiz hak kazandı. Bu güreşçilerimizin isimleri ise şöyle:

 

SERBEST STİL KADIN

63 kiloda HAFİZE ŞAHİN

 

SERBEST STİL

65 kiloda YAKUP GÖR

74 kiloda SONER DEMİRTAŞ

Rio Olimpiyatları için güreş dalında son dönemece girildi. 6-8 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan 2. Dünya Eleme Turnuvası’na 85 ülkeden yaklaşık 600 sporcunun katılması bekleniyor. Turnuvada ilk ikiye giren sporcular Ağustos ayında Rio Olimpiyatlarına katılma hakkı elde edecek.

6-8 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan turnuva güreş dalında olimpiyatlara gidecek son sporcuları belirleyecek. İlk eleme turnuvası 2015 yılında ABD’nin LasVegas eyaletinde yapıldı. Daha sonra geçtiğimiz haftalarda Sırbistan’da Avrupa Eleme turnuvası yapılırken son olarak da geçen hafta Moğolistan’da 1 Dünya Eleme turnuvası düzenlendi. İstanbul’da yapılacak olan 2. Dünya Eleme turnuvası güreş dalında olimpiyatlara gitmek isteyen sporcular için kritik öneme sahip.

Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı ve İstanbul Bağcılar Spor Kompleksinde 3 gün sürecek olan turnuvaya 85 ülkeden yaklaşık 600’e yakın sporcu tüm yeteneklerini sergileyecek. Kıyasıya mücadelelerin yaşanması beklendiği müsabakalarda derece alan sporcular Ağustos ayında Brezilya’nın Rio kentinde yapılacak olan 2016 Rio Olimpiyatlarına katılma hakkı elde edecekler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR