Kandıra’ya neler oluyor?

MAKALEYİ DİNLE

İnsan doğallığının, güzelliğinin en güzel örneklerini köylerde bulursunuz. Doğa ile bütünleşmiş, “çok kazanma ihtirasına” yakalanmamış köy insanları, emekle, alın teri ile yaşar ve velinimeti olan toprağına dört elle sarılır.

Kasabalarda “toplumsal kültür-kültürel değerler” biraz farklılaşır! “Çıkar hesapları” öne çıkar! Köylerdeki doğallığı bulamazsınız.

Ya kentler?

Kentlere geldiğiniz zaman, zorlaşan yaşam koşulları içinde ayakta kalabilmek için, “saflık-temizlik hırkasını” bir kenara koyup, yaşamak için her şeyi göze alabilen insan örneklerinin çoğaldığına tanık olursunuz!

Kandıra’yı, annemin doğup büyüdüğü ve şimdi ebedi uykusunda ve toprağında olduğu, benim çocukluk ve gençlik yıllarımın güzel anılarını taşıyan o sevimli kasabayı düşünüyorum.

Geçenlerde, bir gazete haberinde; “Kandıra’ya Ne Oluyor? Geçen yıl 843 kişi göç etmiş. Nüfus 49 bin 200 kişiye düşmüş. 2019 seçimlerine kadar nüfus 50 binin üzerine çıkarılamazsa Kandıra’yı zor günler bekliyor.”diyordu. Kaygılandım. Son kez annemin ölüm yıldönümünde ziyaretine giderken, Çayırköy’den itibaren Kandıra’ya kadar yolun her iki yanını işgal eden “EMLAK Ofisleri” geldi gözümün önüne. Yeni gördüğüm, yeni duyduğum bir şey değildi; Kandıra topraklarının yüzde 70 kadarı İstanbul ağırlıklı büyük zenginlerce kapışılmış! Hala da satışlar sürüyormuş.

AKÇOVA-Teksen merkezli baraj inşaatını uzun yıllardır duyarız. Peki, bunun dışında hangi nedenlerle Kandıra toprakları kapışılıyor? Altın mı var toprak altında!?

Kandıra’da tarımsal üretim her yıl ve hızla düşüyor. Köylerde bir avuç yaşlı insan kalmış. Özellikle çocuğu lise çağına gelen aileler kente göçüyorlar. Köylerde, “yeni mülk sahipleri” konaklar yaptırmaya başlamışlar! Yakında, o köyün eskileri “yabancı” olacaklar!

Bir başka görüşe göre; “Kandıra’ya dışarıdan nüfus göçü de oluyor.” Kandıra, homojen yapısını süratle yitiriyor!

Dünden bugüne bu kentin siyaset egemenlerinin Kandıra’ya yönelik sözlerini düşünüyorum; “TÜRİZM MERKEZİ KANDIRA” olacaktı!

Bir türlü olamadı!

Kandıra ve Kandıralılar dünden bugüne “Siyasetin nimetlerinden en az yararlanabilen kasaba” olmaktan kurtulamadı! Kandıralının oyu ile milletvekili, Bakan olanlar yalnızca kendi geleceklerini düşündüler!

Elle tutulur tek şey “KANDIRA YOLU” oldu. Ne yazık ki, özellikle yaz aylarında trafik kurallarına saygısız insanların yanlışları yüzünden “trafik cinayetlerine” mekan oluyor!

Kandıra kökenli zenginlerin Kandıra umurlarında olmayabilir! Onlar, Osmanlı’dan bu yana önce Kandıra’nın orman envali ile, sonra köylünün ürettiğini alıp satarak, sonra siyasetin nimetlerini paylaşarak kendi düzenlerini kurdular!

Ama hala anası-babası, dedesi-ninesi Kandıra köylerinde ve Kandıra’da yaşayan, Kandıra için bir araya gelebilecek, gelmesi gereken insanlar var. Varsa, siyasal küslükleri bir kenara koyup, hatta siyasal düşünce farklılıklarını unutup, “Kandıra için bir şeyler yapmalı” diyebilecek insanların bir araya gelerek Kandıra için ellerini taşın altına koyma zamanı gelmedi mi?

Uyanmak için illaki iliklerimize kadar sömürülmemiz mi gerekir!?

Uyan Kandıralı, kandırılıyorsun!...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR