Başarıya gölge düşürmek

MAKALEYİ DİNLE

Olimpiyatlarda en fazla madalya Güreşten gelmekte.  Es kaza madalya alınamadığını düşünün. Düşüncenin sonucu bile felaket...

Güreşi tefe koyarlar.

Diğer spor branşlarında kazanamamak doğal karşılanır. Güreşte affedilmez. Neden?

Çünkü Güreş Ata sporumuz. Güreş Ata sporumuz derken Antik çağlardan beri Mısır, Hint, Yunan, Acem kültüründe Güreş mevcut. Bulgarlar, Ruslar Güreşi Atalarından öğrenmiş. Almanya’ya, Fransa’ya hatta okyanus ötesi Amerika’ya Güreş yapmaya giden Pehlivanlarımız olmuş. Alafranga güreşi Avrupa’da öğrenmişiz. Bütün Dünya devletleri güreşe yabancı değil. Yani Güreş sadece bize has bir spor değil. Fakat güreşte kaybetmeyi milletçe kabullenemeyiz. Atasözlerimizde dahi “Yenilen Pehlivan güreşe doymaz” sözü geçerliliğini korumaktadır. Yenilen tekrar güreşmek ister, ta ki yenene kadar. Bu görüşte Güreşin zirvede olması gerekirken spordaki sıralamalarda ortalarda kalmakta. Spor branşları sayılırken lütfen kabilinden söylenmekte. Olimpiyatlarda en fazla madalya getiren, halkımızın başarısızlığını kabul etmediği Güreşe, bu görüşlere rağmen rağbet yok. Ana baba çocuklarını spor yapmak için güreşi tercih etmezler. Çocuklar medya ve çevrenin tesiri altında başka spor dallarına yönelirler. Yurt içi ve yurt dışı başarılı güreş müsabakaları medyanın ilgisi içinde değildir. Halka güreşteki başarılar yansıtılmaz.

 

Güreş camiası başarılarını medya ile layıkı veçhile paylaşamaz. Müsabakalar halktan kopuk, medyadan uzak yapılır. Ulusal medyanın ilgisi güreşe çekilmez.  Güreş sanki el birliği ile baltalanmaktadır. Medyanın ilgisini üzerlerinde toplayan, Futbol dışındaki Basketbol ve voleybol gibi çalışmadan yoksun bir idari sistem, Nasrettin Hocanın bindiği ağacı kesercesine bir çalışma içinde. Basketbol ve voleybol federasyonları gayet güzel bir şekilde medya ilişkisi kurmuş ve yürütmekte. Müsabakaları Ulusal medyanın gündeminde.  Güreşte ise Türkiye Şampiyonası veya uluslar arası müsabakalar Güreş Federasyonu sitesinden yayınlanmaya çalışılmakta. Kaç kişi izler. İzleyenler de Zaten güreş içinde olanlar. Ulusal TV’den yayın yapılsa hem reklamı olur, hem de izleyici sayısı artar. Müsabakalara ilgi yoktur.  Birkaç güreş meraklısının dışında gelen olmaz. Müsabakaların izleyicisi müsabıklardır. Müsabaka yapılan mahallin erkânı birkaç dakikalığına dahi gelmekte mazeret beyan ederler. Bunun yanı sıra Müsabakaların uzun süreli olması (sabahtan akşam geç saatlere kadar) elbette Bütün mesainin müsabakaya ayrılması da söz konusu olamaz. Müsabakaların bütün bir günü kapsayacak kadar uzun tutulmasının bir cazibesi yoktur. Özellikle Türkiye Şampiyonaları final müsabakası havasından uzaklaştırılmaktadır.

 

Grup müsabakalarının mutlaka yapılması gerekir. Grup müsabakalarında ilk dört müsabıkın Türkiye şampiyonasına iştiraki yeterlidir. Bu dört müsabıka ilave kontenjan yapılmaması en doğru karar olur. Bu şekilde kalite artar seyircinin ilgisi çoğalır. Müsabakalarda uzamaz. Türkiye şampiyonalarında ilk dört sporcuya ödül verilmesi sporcuyu kamçılayacaktır. Kazanan sporcuların TV ekranında görüntü vermesi sağlanmalıdır. Konuşma yapacak sporcunun Türkçeyi iyi telaffuz edenlerden seçilmesi, devşirme sporcuların yarım yamalak Türkçe konuşmasının hoş karşılanmadığının bilinmesi gerekir.  Antrenör ve idareci kısa yoldan başarı için Türk devletlerinden yetişmiş sporcuları tercih etmekte. Elbette lokomotif görevi yapmaları için yetişmiş elit sporcuya ihtiyaç var. Lakin elimizdeki kendi çocuklarımızdan şampiyon yetiştirmek amacımız olmalı. Şampiyon olabilecek Güreşçi merkezden değil kırsal yöreden bulunur. Çalışmalar kırsala kaydırılmalıdır. Antrenör ve idareciler birbirine destek olmalı, bencillik yapmamalı. Güreşin kalkınması el birliği ile olur. Ben yaptım değil biz yaptık diyelim. “Benden sonra Tufan” bencilliktir. El birliği ile başarıya koşalım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR