Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğuna büyük destek

MAKALEYİ DİNLE

Ermenilerin başlattığı sınır çatışması kendilerini hayal kırıklığına uğrattı. Akrep gibi kendi kendilerini sokmuş oldular.

Sınırda bulunan Azerbaycan kuvvetlerinden beklemedikleri ve tahmin etmedikleri sertlikte bir cevap alarak işgal ettikleri yerlerin bir kısmını Azerbaycan geri almış oldu.

Ermenilerin resmi açıklamalarına göre 18 askerlerinin öldüğünü söylediler. Ama gerçek rakam söylenenin birkaç katı olduğudur.Azerbaycan’ın şehit sayısı ise 12 kişidir.

Amerika, Rusya ve Türkiye’nin önerileri ile ateşkes yapıldı. Bu ateşkesin geçici olduğuna inanıyorum. Azerbaycan’ın işgal edilen toprakları geri alınıncaya kadar mini savaşların ve ya büyük savaşın devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bu çatışmalar Azerbaycan’da herkesi harekete geçirerek tek yumruk halinde birleştirdi. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çoluk, çocuk herkes işgal edilen topraklarını kurtarmak için sokağa döküldü.

Yurt dışında; Azerbaycan, Türk Diasporasına ait kurum ve kuruluşlar dünyanın bir çok ülkesinde mitingler yaparak, basın açıklamaları yaparak, Azerbaycan’a koşulsuz desteklerini ilan ettiler.

Bu içten gelen bilinçli talep ve destekler “Bir Millet, İki Devlet” ruhunun canlı örneğidir.

Türkiye’de; çatışmaların başladığı andan itibaren ajanslar, televizyonlar ve gazetelerin sorularına ve röportajlarına Federasyon adına yetişmeye çalışıyorum.

Federasyonumuza bağlı derneklerimizin hepsinde yürüyüş, basın açıklamaları gibi etkinliklerle  kamuoyu bilgilendirilip, destek sağlandı.

İstanbul’da; Azerbaycan Başkonsolosluğu önünde İstanbul’da okuyan Azerbaycan’lı öğrencilerin talepleri doğrultusunda bir destek toplantısı yaptık. Federasyonumuz adına ben, genelsekreterimiz ve yönetim kurulu üyelerimizin bazıları katıldılar. Benim günün anlam ve önemini belirten konuşmam ile açılış yapıldı. Sivil toplum örgütleri, öğrenciler konuştu. Ellerindeki Türk ve Azerbaycan bayrakları dalgalandırılarak birliktelik sergilendi.

Kocaeli’nde; Sekapark’daki Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nde Kocaeli Üniversitesinde okuyan Azerbaycan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen  öğrenciler dalgalandırdıkları büyük Türk ve Azerbaycan bayrakları yanında “Karabağ bizimdir” “Yaşasın Türkiye, Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği” gibi yazılı dovizler vardı. Sınırda şehit düşenlerin tek tek ismi okunup hep bir ağızdan “burada “sözleri ile destek mesajları verildi.

İnançlı, kararlı ve bilinçli davranışları nedeni ile öğrencilerimize teşekkür edip kutluyorum. Geleceğimiz dediğimiz gençler bunlar olmalı.

***

Türkiye bugünlerde birçok terör örgütü ile mücadele ediyor. Terör örgütlerini destekleyen, yönlendiren ülkeler hepimizin malumudur. Suriye krizinin maliyetini biz ödüyoruz. Göçmenlerin sorunu yarın devasa boyutlara ulaşacağı kesindir. Stratejik ortaklarımız terör örgütlerine silah satan veya temin eden ülkeler. Bu nasıl ortaklık veya dostluktur? Anlayan varsa izah etsinler, biz de anlayalım.

Rusya’nın uçağını düşürmemiz sonrası Rusya’nın Ermenistan’a uçak ve silah takviye yaptığını herkes biliyor.

Fırsat bu fırsat diyen Ermeniler Azerbaycan’a saldırmaya başladı.

Büyük resme baktığımız zaman belirli yerlerden aynı anda düğmeye basıldığı bir gerçek.

Bu şartlara göre hükümet ve devlet politikasını düzenlememiz kaçınılmazdır. Uzun tarihi potansiyeli olan ülkemizde bu birikim var. Akılla hareket etmemiz şarttır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR