Sabır

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemiz son günlerde acı bir tablo ile karşı karşıya.

Her gün en az üç tane şehit vererek terörle mücadele ediyoruz.

Bu hazin tablo karşısında milletimizin göstermiş olduğu sükuneti ben sabretmeye bağlamaktayım.

Çünkü tarihe bakıldığı zaman milletimiz yaklaşık olarak iki yüz yıldır savaş, göç ve terör dalgası ile mücadele ediyor.

Bu mücadelenin ve şartların getirdiği sıkıntılara göğüs gere gere milletimizin geneline bir sabır halinin hakim olduğu görülmektedir.

Sabır hali insanda ve dolayısıyla milletlerde aslında bir "dolum" süreci olarak da düşünülebilir.

Sabır sürecinde sabreden taraf, sabrettiği duruma karşı gösterdiği eylemsizlik hali ile karşı tarafın yaptığı eylemleri gözleme imkanı bulur.

Gözlem yapan taraf durumu daha iyi değerlendirdiği için eyleme geçtiği takdirde kısa zamanda büyük neticeler alır.

Bu nedenle sabır etmek mühimdir.

Nitekim milletimiz bunun en güzel örneğini İstiklal Savaşı esnasında göstermiştir.

Yurdumuzun işgal altında olduğu ilk zamanlarda teslimiyet gösteren bir millet görüntüsü söz konusuyken bu teslimiyet görüntüsünün altından bir mücadele doğmuş, eylemsizlik döneminde karşı taraf iyi analiz edildiği için verilen mücadele sonucunda bağımsızlık kazanılmıştır.

Son zamanlarda yaşadığımız terör olaylarında da milletimiz bir iç savaşa sürüklenmemek adına bahsi geçen sabır hali içerisindedir.

Sabır halinin sona erip ermeyeceğini ya da ne zaman sona ereceğini ilerleyen günler bize gösterecektir. 

Tabii bazılarımıza göre bu durum sabır olarak değil, bir milletin iradesinin kırılmasının getirdiği bir "sükut" hali olarak da yorumlanabilir.

Milletimiz üzerinde özellikle son otuz yıldır "irade kırma" politikalarının uygulandığını ve bu politikaların en önemli unsuru olarak milletin algısının yönlendirilmesine dair çabaların söz konusu olduğunu düşünenler de tamamen haksız değiller.

Fakat unutmamak gerekir ki:

Türk milletinin genlerinde "faal olmak" önemli yer bir tutar. Özellikle konu vatan olunca bu faallik daha da önem kazanmaktadır.

Üstelik yüz sene önce vatan kaybetme mücadelesi veren bir milletin tarihi hafızasını otuz senede silmek de kolay değildir. Zira milletler tarihinde yüz sene öncesi uzun bir dönem değildir.

Ve sabreden milletlerin sabırları fazla sınandığında çoğu zaman ufak bir olay dahi büyük tepki göstermesine ve ciddi mücadelelere girişmesine neden olabilir. Mesela Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında İzmir'de atılan ilk kurşunun önemi büyüktür.

Dolayısıyla milletimizin gösterdiği ve kimilerine göre erdem kimilerine göre de teslimiyet olarak nitelendirilen bu sabra dair hangi düşüncenin haklı çıkacağını zamanla hepimiz anlayacağız...

Umarım bu sabır hali geçmişte olduğu gibi bugün de hayırlar doğuracak neticeler ortaya çıkarır.

Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR