Ben öğretmenim

MAKALEYİ DİNLE
Çoğu kişi benim mesleğimin öteden beri mali müşavir olduğunu sanır. Oysa benim esas mesleğim öğretmenliktir.
Hayatımın 25 yılı Ticaret Lisesi’nde 7 yılı da Kocaeli Üniversitesi’nde öğretmenlik yaparak geçti.
Öğretmenlik mesleğinde ulaşılan ruhsal doyuma bir başka meslekte ulaşmanın zor olduğunu düşünüyorum.
Mutlaka diğer mesleklerde de yapılan başarılı sonuçlar sonrası manevi tatminin üst sınırlara çıktığı olacaktır.
Ancak öğretmenlikteki devamlılığı ve doyuruculuğu erişebileceğini sanmıyorum.
Çünkü öğretmenlerin uğraş alanı 6-25 yaş grubu içleri pırıl pırıl tertemiz bir kitle ve siz o kitle ile sürekli berabersiniz.
Misyonunuz o kitleye şekil vermek. Görevin asaletini ve hassasiyeti o kadar önemli ki.
Yaptığınız görevle çocuklarda sağladığınız saygı, güven bir ömür boyu minnet duygusu yaratacaktır. İşte öğretmenlik budur.
Ancak öğretmen denilince sadece okuma yazma öğreten, matematik, fizik, kimya, edebiyat v.s. konularını anlatıp sınıftan çıkan olarak anlaşılmamalıdır. Öğretmen insanlığı öğreten, okulu sevdiren, bilginin önemini ve gücünü kavratan, çocukların haklı eleştirilerini büyük bir saygıyla karşılayan, dertlerini dinleyen ve beraber üzülen kişiler olmalıdır.

Bu vasıflarda olması gereken öğretmenlerin seçiminin maalesef günümüzde gereği gibi yapıldığı söylenemez.
Öğretmen olmak için üniversite giriş sınavlarında alınan puanlar ölçü alınamaz alınmamalı.
Öğretmen olacak kişilerin kişilik ve karakter yapıları mutlaka her türlü tercihlerin dışında önemle değerlendirilmelidir.
Çok önemli husus şudur. 6-25 yaş arasındaki o dinamik kitlenin müthiş bir gözlem gücü vardır.
O çocuk ve gençler, yetişkinlerin laflarından çok davranışlarından etkilenir.
Siz gençlere ‘’dürüst olun’’ derken her gün yalan söylerseniz, inanın o ‘’dürüst olun’’ tavsiyenizin hiçbir anlamı yoktur.
O nedenle ömrünün önemli kısmını bu çocuk ve gençlerle geçiren öğretmenlerinde her şeyden önce davranışlarıyla ‘’model olma’’ özelliğine sahip olması gerekir.
O nedenle öğretmen, oturuşuyla, kalkışıyla kültür düzeyi ile düşünceleriyle, insanlara gösterdiği sevgi ve saygıyla halkına, devletine, bayrağına ve Türk Büyüklerine verdiği önemle kısaca her yönüyle örnek olmak durumundadır.

Ana-babalarda evlerinde çocukların öğretmenlerine saygı ve güvenle yaklaşmalıdır. Asla çocuklarının önünde öğretmenleri ile ilgili olumsuz ve küçültücü ifadelerde bulunmamalıdır. Böyle davranmaları halinde aslında kendi çocuklarına zarar verdiklerini unutmamalıdırlar.

Tabi ki her meslekte olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de o mesleğe yakışmayan kişiler olacaktır. (45 yaşında öğretmen sıfatını taşıyan ama asla olmayan birinin 14 yaşındaki kız çocuğunu kaçırıp tecavüz etmesi gibi) Gerçekten mesleğini yukarıda saymaya çalıştığımız kavramları özümsemiş insanlarla bu tipleri karıştırmamak gerekir. İşte o nedenle öğretmen olacakların seçiminde çok hassas davranılması gerektiğini vurgulamak istedim.

Bir öğretmenler gününde içimden geçen düşünceleri bir öğretmen emeklisi olarak sizlerle paylaştım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın günün kutlar, her öğretmenler gününün öğretmen arkadaşların bir sorununun çözümüne katkı sağlamasını dilerim.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR