Sayın Erdoğan; DUBAİ PORT’U AÇMAMALISINIZ!..

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği gibi, Anayasa değiştirilmediği sürece, Türkiye Cumhuriyet’i bir HUKUK DEVLETİ kimliğini taşımaktadır.

Yine bilindiği gibi; 
Hukuk Devleti’nde YARGI KARARLARINA UYMAK esastır. 
Yargı kararlarına uymayan yerel ve merkezi yönetim Meşruiyetini yitirir!”
Dubai Port Limanı hakkında,  Körfez’de yapılacak dolgunun “Körfez ve kara trafiğinin yanı sıra, Kocaeli açısından getireceği diğer sorun ve tehlikeler tek tek sayılarak”, daha işin başında 7 ayrı Sivil Toplum Kuruluşu’nun temsilcileri olarak dava açtılar ve kazandılar. 
Son olarak, bu ülkenin en üst YARGI ORGANI kesin hükmünü verdi;  “Dubai Port  Liman dolgusu yapılamaz” dedi!
Oysa, Kocaeli Valiliği,  Kocaeli Büyükşehir ve Körfez Belediyeleri bu Yargı kararlarını yok sayarak, Körfez’in doldurulmasına göz yumdular!
Kuşku yok ki, bu cesareti Ankara’daki siyasi iradeden aldılar!?
HUKUK DEVLETİ ilke ve kurallarına göre;  “YASALARI VE YARGI KARARLARINI HİÇE SAYAN”  ve görevini yapmayan yöneticiler hakkında “Soruşturma açılır, görevden el çektirilir ve yargılanırlar.” 
Bu hukuksal süreç hakkında sizi yeterince bilgilendirmemiş olabilirler mi? Buna pek ihtimal vermemekle birlikte,  yeni bir olayla daha “yanıltılmanızı” istemediğim için bu “açık mektubu” yazmak ihtiyacını hissettim. 
Dilerim ve umarım ki;  AKP Kocaeli Örgütü ve AKP Kocaeli Milletvekilleri sizi böyle bir yanlışa karşı uyaracaklardır!
Sayın Cumhurbaşkanı;
Bu hukuk mücadelesi şu anda Anayasa Mahkemesi’ne intikal etmiştir. Daha sonra ise, “iç hukuk süreci bittiği anda” Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde hak mücadelesi sürdürülecektir.
Bu ülkenin doğasına ve insan yaşamına yönelik tehditlere karşı yurttaşlarını korumak en başta sizin görevinizdir. Kuşkum yok ki, siz de bunun bilinç ve sorumluluğunu taşımaktasınız.
Çünkü, çok iyi anımsıyor ve o açıklamanızın haber kupürünü arşivimde saklıyorum ki, çevre tahribatı konusunda size ve partinize yönelik eleştiriler karşısında; “BİZ ÇEVRE DELİSİYİZ” demiştiniz…
Biliyorum, bu konuda ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinden çok sıkıntılar çektiniz! Onlar kendi ülkelerinde “siyanürle altın aramasını yasaklarken” gelip bizim ülkemizin en güzel doğal ortamlarında siyanürle altın aradılar! Ne yazık ki, Avrupa Birliği’ne “uyum” çerçevesinde “Domuz kasaplık hayvan” sınıfına alınırken, “Zina suç olmaktan çıkarılırken, "SİYANÜRLE ALTIN ARANMASINI yasaklayamadınız!
İznik Gölü kıyısında, birinci sınıf tarım arazisinde kurulan ve Mısırdan tatlandırıcı üreten ABD firmasının “YARGI KARARI ile kapatılması” kararı üzerine, zamanın ABD Başkanı Bush’un “bu sorunun çözümü” için sizden talepte bulunmasının ve sonrasındaki sürecin yarattığı sorunların sizi ne kadar üzdüğünü tahmin edebiliyoruz!
Öte yandan; 
Sizin Başbakanlık döneminizde çıkarılan “MADEN YASASI”  ile “doğal ortam, orman, sit alanı, Milli Park” ayrımı yapılmaksızın her yerde Maden Ocağı açılmasına yönelik Yasa değişikliğinin, ülkemizde yarattığı doğa ve tarih yıkımının farkında olduğunuza ve hayli üzüldüğünüze de kuşkum yok!
 Şimdi, bu “doğa ve insan yaşamına tehdit” içeren yasanın da değiştirilmesi için Hükümet’e gerekli talimatı vermenizi diliyoruz.
Ez cümle; 
Yargı Kararı’na rağmen yapımına göz yumulan Dubai Port’un açılış törenine katılmamanızı ve Anayasal düzenin öncelikli koruyucusu olarak, sorumlular hakkında gereğini yapmanızı diliyoruz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR