Hereke’de yer yerinden oynamış!

MAKALEYİ DİNLE

Hereke’nin yapısını bilirim…
Yukarı Hereke ile Kışladüzü Mahallesi arasında kalan bölgede taş ocakları var…
1999’daki Gölcük Depremi’nden sonra dönemin belediye başkanı Ahmet Arıt, bölgeye kalıcı konutlar inşa ettirmişti…
Bu konutların yapılmasının bir amacı da taş ocaklarını o bölgeden uzaklaştırmaktı diyebiliriz…
Hereke’de bulunduğum dönemde taşocakları tarafından patlatın dinamitler, deprem etkisi yaratıyordu..
**
Kimi taş ocakları firmaları dinamitin dozunu kaçırınca, etkisi de daha fazla oluyordu…
Bu sorun hala devam ediyor…
Önceki gün Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, bir mail gönderdi.
Hereke’deki taş ocakları sorunun bir kez daha dile getirdi…
Altunok, Nuh Çimento’nun Hereke’ye ek liman yapmaması için epeyce uğraş vermişti…
**
Hayri Bey, taş ocağı ve dinamit sorununu şu şekilde açıkladı;
27 temmuz 2012 Cuma günü saat 17.55’te Hereke de öyle bir patlama oldu ki insanlar deprem oluyorcasına sokağa fırladılar.
Saat 17.55’te kafasına buyruk denetimsiz bir şekilde aşırı dozda dinamit atan bir taş ocağı firması Herekelilerin yüreğini ağzına getirdi.
**
Mübarek Ramazan vesilesi ile oruç tutan bir sürü insan dinamit patlamanın ardından bir yudum su dahi içemeden korkularını içlerine sindirdiler.
Şikayetlerimiz üzerine siyasi otorite ve devlet yetkilileri ise herhangi bir şey yapamayacaklarını söyleyecek kadar gülünç cevaplar vermiştir.
Bunu yapan firma hakkında en kısa zamanda suç duyurusunda bulunacağımızı peşinen söyleyelim. Diğer yandan kentin üzerine yayılan toz da cabası.
**
İliğimizi kemiğimizi emen bütün taş ocaklarından şikayetçiyiz.
Bizlere çektirdikleri ile kazandıkları haram zehir zıkkım olsun, burunlarından fitil fitil gelsin..
Şimdilik bu temenni ile yetinelim.
**
Hayri Bey’in açıklamaları böyle…
Şu bir gerçek ki, Hereke’deki taş ocaklarının biraz daha disipline edilmesi gerekiyor.

Resim
hereke
Hayri Altunok bize bu fotoğrafı gönderdi. Fotoğrafta görüldüğü dinamit patlaması sonrasında her yer toz duman…

Yavuz Hoca’dan tavsiyeler!

KOÜ BESYO Müdürü Prof.Dr. Yavuz Taşkıran, spor kulüplerine önerilerde bulundu. Bu uyarıları dikkate alsanız iyi olur;
Tatil yapmayan sporcuyu kadronuza almayın! Yaşadığı yerden uzaklaşmayan, yeni kültür ve ortamları yaşamayan, müzik dinlemeyen, sinemaya gitmeyen, tiyatrodan bihaber, ormanı bilmeyen, kuşları ötüşlerinden tanımayan bir sporcu içinde bulunduğu takıma çok şey veremez. Çok iddialı sayılabilir bu yazdıklarım. Araştırın, kısa da olsa kamp öncesi kendisi, ailesi veya arkadaşları ile beraber kısa bir tatil yapan sporcu takımda diğerlerine oranla daha başarılı olacaktır. Tatil derken ille de deniz kenarı, sayfiye yerlerindeki club’lar akla gelmemelidir. Bir anne-baba ziyareti, kısa memleket turu, yaşanılan yerden birkaç günlüğüne uzaklaşma bu ihtiyacı karşılayabilir.
**
Hiçbir şey yapamadınız, o zaman tatil tadında bir kitap okumayı öneriyorum. Orhan Kural hocanın veya daha eskilere gidersek Hikmet Feridun Es’in kitapları bu tadı size verebilir. Tarih sevenler varsa İlber Ortaylı hocanın bazı ülkeleri tanıtan ve gezi notlarını kapsayan eserini tavsiye edebilirim. Tatil yapmadıysanız sizin adınıza yapan birinin notlarını okumak bazen daha eğlendirici olabilir.”
Siz siz olun, bu tavsiyelere kulak verin…
Bunu söyleyen Yavuz Hoca ise, iki kez kulak verin…

2 bin metreküp duvar!

Başiskele Belediyesi tarafından Barbaros Mahallesi ve Döngel Mahallesi sınırlarında bulunan Millet Caddesi’nde başlatılan yol genişletme çalışmaları devam ediyor. Genişlemesi yapılan yollar nedeniyle oluşan kot farkları taş duvarlar örülerek gideriliyor. Etaplar halinde yapılan taş duvar çalışmalarında şu ana kadar 2 bin metreküp taş duvar yapımı tamamlandı.
Hastalara moral! İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kuruçeşme Doğan Mahallesinin sevilen simalarından 76 yaşındaki 4 çocuk ve 15 torun sahibi Mehmet Gün’ü evinde ziyaret etti. Geçirdiği rahatsızlık sonrasında gördüğü tedavinin ardından evinde dinlenen Mehmet Gün’ü ziyaret eden Başkan Doğan, Gün'e moral verdi. İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Gün’ün de babası olan Mehmet Gün’ü zor gününde yalnız bırakmayan Başkan Doğan, "İnanıyorum ki, Mehmet amcamız da en kısa zamanda sağlığına kavuşacak" dedi.
Kursiyerlere ücretsiz satış reyonu İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (İZMEK)’a gidenler için satış reyonları oluşturuldu. İzmit Belediyesi tarafından Kültür Tepesi ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nde oluşturulan stantlar sayesinde kursiyerler el emeği göz nuru eserlerini satarak aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Kültür Müdürlüğü yetkilileri, El Emeği Satış Reyonlarından yararlanmak isteyen kursiyerlerin 325 20 21 numaralı telefondan detaylı bilgi alabileceklerini belirttiler. Civelek’e Hendek’ten ziyaret Sakarya AKP Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu ve beraberindeki belediye meclis üyesi Adem Öz, Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Baylan ve Öz Orman Sendikası Sakarya Şube Sekreteri İslam Şişman önceki gün seçilmiş başkanı AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette başarılar dileyen ilçe başkanı Sofu, “Alnınızın akıyla bu görevi yerine getireceğinize inanıyorum. Allah kolaylık versin” dedi. Civelek ise ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkürlerini sundu.
Başiskele’de asfalt seferberliği Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, özellikle Serdar Mahallesi’nde kaldırım çalışmaları tamamlanan ve yeni asfaltlanacak sokakları proje üzerinden inceledi. Buna göre; Desen, Çobandede, İsmail Gazi, Ekberdaş, Alparslan, Erenler, Dumlupınar, Tek, Aydeniz, Şah Cihan, Esen, Çağrı Sokak ve Emir Sultan ile İbrahim Hakkı Caddeleri’nde asfalt çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.
Ellibeş başarılar diledi! Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, önceki gün S.S 41 Nolu Gölcük İzmit Minibüs ve Otobüsçüler Koop. Başkanı Mehmet Malçok ve yönetimini yazıhanede ziyaret ererek başarılar diledi. Yaptığı ziyaretten dolayı Ellibeş’e teşekkür eden Malçok, “Gölcük’e hizmet etmekten dolayı mutluyuz. Hedefimiz eksik yönlerimizi tamamlayarak, taşımacılık konusunda performansımızı en üst düzeye çıkarmak, halkımıza daha güzel ve sağlıklı koşullarda hizmet etmektir” dedi.
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu...
KONUŞAN FOTOĞRAF Izmit Belediye Başkanı Nevza Doğan: Allahım bana Büyükşehir Belediye Başkanlığı nasip eyle. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: Allahım, bir dönem daha belediye başkanlığı, ya da milletveklliği nasip eyle...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR