Mahkeme, görevden alınan okul müdürü Celal İşçi’yi haklı buldu!

MAKALEYİ DİNLE

Dört yıllık görev süreleri dolan okul müdürlerinden en az 75 puan alamayan müdürlerin görevleri ‘yetersiz’ oldukları gerekçesi ile sona erdirilmişti… Bu uygulama ile başarılı eğitim kurumu müdürleri kapalı kapılar ardında ve usulsüz bir biçimde verildiği, iddia edilen puanlarla tasfiye edilmiş, kariyer ve liyakat ayaklar altına alındığı belirtilmişti. .

**

Müdürlerin büyük bir bölümü kazandıkları sınavlar sonucunda yönetici olarak atananların görevine son verilmişti. Yerlerine ağırlıklı olarak bir eğitim sendikasının üyeleri atanarak eğitim kurumları siyasi iktidarın “arka bahçesi” haline getirilmek istendiği ve bu bahçede farklı renklerin istenmediği ortaya konulduğu ifade edilmişti…

**

Müdür yardımcılığı ve diğer yönetici kadrolarına atanmada sınavı uygulamasını kaldıran, Milli Eğitim Bakanlığının yürürlüğe koyduğu yönetmelik düzenlemesi büyük tepki çekmişti… Yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulması istemiyle Türk Eğitim Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Bağımsız Eğitimciler Sendikası Danıştay'a başvuruda bulunmuştu. Sendikalar,  Eğitim Bir Sen’e üye müdürlerin atandığına dikkat çekmişti…

**

Kimi müdürler de uyduruk anketler sonrasında görevlerinden alındı…

Bunlardan biri de eski adıyla Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi, yeni adıyla Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürü Celal İşçi…

Celal İşçi, bu göreve tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi…

İşçi, 2000’yı yıllarda Yukarı Hereke İlkokulu’nda müdürlük yaptı…

Hereke Belediyesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaparken kendisini tanıdım.

**  

Yukarı Hereke bilindiği gibi Ağrı, Van ve Muşlu vatandaşların yaşandığı bir yerleşim yeri… Bölge halkının çoğu çocuklarını okula göndermiyordu. Zaman zaman okulun camları kırılır, bazen de okulun önündeki Atatürk büstüne zarar verilirdi. O dönem okul müdürü İşçi, zaman zaman protokolün ve halkın katıldığı toplantılar düzenlerdi. Toplantıya belediye başkanı Ahmet Arıt, jandarma komutanı, mahalle muhtarını davet ederdi. Mahallenin eğitim sorununu çözmeyi ve protokol ile halkı kaynaştırmayı hedeflerdi. Yapılan her toplantı, büyük fayda sağlardı. İşçi, Yukarı Hereke İlkokulu’nda oldukça başarılı çalışmalara imza attı, devletin yapması gereken çalışmaları kendisi yapardı.    

**

Okul müdürü Celal İşçi, Yukarı Hereke İlkokulu’ndaki başarılı çalışmaların mükafatını aldı ve İzmit Namık Kemal Lisesi müdürlüğüne atandı… Burada bir süre görev yaptıktan sonra görevden alınan Atılım Anadolu Lisesi’ne müdürünün yerine vekaleten atandı.  Görevden alınan Atılım Lisesi müdürü mahkeme kararıyla görevine iade edildi. Durum böyle olunca İşçi, Başiskele Anadolu Öğretmen Lisesi’ne müdür olarak atandı. Buradaki başarılı çalışmaları sonrasında da Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi’ne müdür olarak atandı. Öğretmen Lisesi daha sonra Fen Lisesi’ne çevrildi. Muammer Dereli Anadolu Fen Lisesi, LYS sınavlarında oldukça başarılı oldu. Dönemin valisi Ercan Topaca, başarılarından dolayı Celal İşçi’ye plaket verdi.

**

Ayrıca Bakanlık müfettişlerinin okulda yaptığı denetimlerler sonrasında 20 kriter üzerinden 100 puan aldı. Muammer Dereli Anadolu Fen Lisesi, ayrıca BEYAZ BAYRAK sahibi bir okuldur…

Beyaz Bayraklı okul, temiz, hijyenli, ve sağlıklı bir okul anlamına geliyor.

Ama aldığım bilgilere göre Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan anketlerde, okulun hijyenli olmadığı tespit edilmiş. Madem okul hijyenli değilse, o zaman neden okula Beyaz Bayrak verdiniz?

Okul müdürü Celal İşçi, saçma sapan nedenler sonrasında 21 Eylül 2014 tarihinde görevden alındı. Başiskele Tüpraş Çok Programlı Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı.

Görevden alınmayı içine sindiremeyen İşçi, Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi’ne “GÖREVE İADE DAVASI” açtı. Mahkeme, 11 Aralık’ta kararını verdi ve Celal İşçi’yi göreve iade etti.

**

Mahkemenin 2014-1232 Nolu kararında “ Uyum çalışmalarını planlar ve uygular, insanların sahip oldukları sosyal farklılıkları ve eğilimleri bilir, anlar ve saygı duyar gibi tek taraflı ve subjektif mahiyet içerdiği görülmektedir. Bu durumda; söz konusu sorularla davacının değerlendirmeye tabi tutularak düşük puan verilmek suretiyle başarısız sayılmasının belirli ve öngörülebilir bir idari anlayıştan uzak olduğu, bu anlamda davacı hakkında tanzim edilen değerlendirme formunun hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Davacının başarısız sayılması nedeniyle de görev süresinin uzatılmaması işlemi de bu nedenle yerinde görülmemiştir” denildi.

Yani mahkeme kararında açıkça gözüküyor ki, okul müdürü hakkında saçma sapan bir değerlendirme yapılmış ve görevden alınmış.

**

Celal İşçi’nin yerine okul müdürü olarak atanan kişi de çok manidar…

İşçi’nin yerine iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen Sendikası’nın eski başkanı ve Körfez Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Halil İbrahim Keleşoğlu (atandığında sendika başkanıydı. Şimdi sendika yöneticisi)  atandı. Din-kültür-ahlak bilgisi öğretmeni Keleşoğlu’nun kriterlerinin Muammer Dereli Anadolu Fen Lisesi için yeterli olmadığı iddia ediliyor. İlimizde atanan müdürlerin yüzde 90’ı iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen üyesi. Durum böyle olunca da diğer sendikalar büyük tepki gösteriyor.

**

Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi, Celal İşçi için göreve iade kararı verdi.

Peki bundan sonra ne olacak?

Celal İşçi, mahkeme kararıyla birlikte göreve iadesi için Valiliğe dilekçe verecek.

İzmit Milli Eğitim Müdürlüğü, mahkeme kararı sonrasında Celal İşçi’yi okul müdürü olarak 1 ay içinde Muammer Dereli Anadolu Fen Lisesi’ne atamak zorunda. Atama yapılmazsa, İşçi göreve iade edilmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunma hakkına sahip olacak.

**

Sevgili okurlarım; Celal İşçi ile ilgili size biraz bilgi verdim. Hiçbir şaibeye bulaşmamış, kendisini eğitime adayan 33 yıllık eğitimci Celal İşçi, gittiği her okulda fark yaratan bir müdür oldu. Celal İşçi gibi müdürlere sahip çıkılacağına, maalesef siyasete kurban ediliyor.

Son müdür atamaları gösterdi ki, Eğitim Bir Sen’li isen yaşama şansın var, değil isen yaşama şansın yok.

Bu sadece eğitim camiasında değil, işçi alımında da bu böyle. AKP’ye üye isen işin hazır, değil isen sana yaşama şansı yok. Maalesef bu iktidar kendilerine taraf olmayanı, bertaraf ediyorlar.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda bir haber çıkmıştı. Kendisine bilgisayar öğreten öğretmeni için, bilgisayar bilmiyor raporu vermişti.

Fazla söze ne hacet…

 

Kaldırıma park cezasız kalmıyor

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, tüm uyarılara rağmen yaya kaldırımlarına, yaya geçitlerine, bisiklet yollarına park eden araç sürücülerine Kabahatler Kanunu’na istinaden ceza kesildiğini  söylediler. Yetkililer, bir ay içinde yasak yerlere park eden 56 araç sürücüne toplam 5094 lira para cezası kesildiğini belirttiler.

 

“Bağımlılığa hayır, spora evet”

Özel Hisar Anadolu Lisesi’nde öğrencilere uyuşturucuyla ile ilgili seminer verildi. Okul Müdürü Musa Karaca, gençlerden uyuşturucudan uzak durmalarını istedi.  Bağımlıların nasıl başladıkları ve son hallerini gösteren videolar ve görsellerle desteklenen sunum öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi. “Bağımlılığa hayır, spora evet.”, “Farklı olmak için yeteneklerini kullan.” sloganları öğrencilerin beğenisini aldı. Özel Hisar’ı ve okul müdürü Musa Karaca’yı kutlamak lazım. Güzel bir organizasyon. Umarım bu tün etkinlikler diğer okullarda da yapılır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR