YENİ VERGİLER GELİYOR

MAKALEYİ DİNLE

Hükümet gelir vergisi ile ilgili değişikliklere gitti. Yapılan yeni düzenlemeler çok yakında meclis gündemine getirilecek yapılan yeni düzenlemelerin bazı önemli başlıkları şöyle;

126 BİN KİŞİ DAHA ÇOK VERGİ VERECEK!
Taslağın en önemli değişikliklerinden biri de ‘beyanname verecek kişi sayısını’ artırması oluşturuyor. Buna göre Bakanlar Kurulu bir eşik değer belirleyerek, şuanda 160 bin TL olarak düşünülüyor, yıllık geliri bu rakamın üzerinde olanlar beyanname verme yükümlülüğü getirilecek. Bakanlar Kuruluna, bu eşik değeri yüzde 50’ye kadar azaltma (80 bin TL) ya da iki katına kadar artırma (320 bin) yetkisi verilecek.
Eşik değer 160 binde kalırsa 100 bin ücretli, 10 bin serbest meslek mensubu ile gayrı menkul sermaye iradı elde eden 15 bin kişi ile diğer kazanç ve irat elde eden 1000 kişinin; gelirleri birleştiğinden beyanname verecek ve daha çok vergi ödeyecek. Toplamda 126 bin kişi etkilenecek.
Eşik değer 80 bine inerse 126 bin sayısı 378 bine yükselecek; eşik değer 320 bine çıkarsa etkilenecek kişi sayısı da 42 bine inecek.
ÖDENECEK VERGİ NASIL ARTACAK?
Örneğin, tek bir işverenden yıllık 80 bin TL gelir elde eden bir ücretli, yüzde 15 ile 35 oranında gelir vergisine tabi iken; kira, hisse senedi satışı, danışmanlık, telif gibi kazançlar elde ettiğinde her biri ayrı vergilendiriliyor ve birçok istisnadan yararlanıyordu. Şimdi ise tüm kazançlar birleştirilerek, bunların yıllık tutarı 160 bini geçerse beyanname vererek; gelir ve gider bildiriminde bulunacak.
GİDERLER VERGİDEN DÜŞECEK Mİ?
Eğer yasa engel bir hüküm koymaz ise; eğitim, sağlık gibi harcamalarının gider gösterilebilecek.
Ancak her koşulda kira geliri, hisse senedi satışı, konut satışı gibi kazançlardaki istisnalar kaldırılacağı için yüksek gelir elde edenler yüksek vergi ödeyecek.
HİSSE SENEDİ KAZANCI ELDE EDENLER!
Yeni taslak ile hisse senedi kazancı elde eden kişi ve kurumlara uygulanan vergi istisna oranları düşürülüyor.
Buna göre hisseleri 2 yıla kadar elinde tutan kişiler için yüzde 100; kurumlar için yüzde 75 olan istisna tamamen kalkıyor. 2 yıldan sonra yüzde 40’a; 3 yıldan sonra yüzde 50’ye; 4 yıldan sonra yüzde 60’a; 5 yıldan sonra yüzde 75’e çıkıyor.
İMKB’ye kote olan şirketlerin hisseleri içinse istisna tutarları sırasıyla; yüzde 60, yüzde 70, yüzde 80 ve yüzde 90 olarak uygulanacak.
KENTSEL RANTLAR VERGİYE TABİ
Yeni düzenlemeyle oturduğu ev dışındaki, tüm konut satışlarından elde edilecek kazançlar, konutun elde tutulma süresine bakılmaksızın vergiye tabi olacak. Yani Tek evi olan 5 yıldan kısa sürede evini satarsa vergi ödüyordu. Şimdi ise tek evi olan istediği zaman evini sattığında vergi ödemeyecek. Ama birden fazla evi olan konutu 2 yıl ve üzeri sürede elde tutma süresine göre vergi istisnası 40 ila 75 oranında olacak. 2 yıldan önce evini satan ise hiçbir istisnadan yararlanamayacak.
KİRA GELİRİ ELDE EDENLER DİKKAT!
Yasanın en önemli hükümlerinden birini de ‘kira gelirlerinde götürü gider’ sınırlaması kaldırılıyor. Buna göre işyerleri, arazi-arsalar ile yıllık 52 bin lira konut geliri elde edenler artık yüzde 25’lik ‘götürü gider’ uygulamasından yararlanamayacak.
26-52 bin liralık konut kira geliri elde edenler için bu oran yüzde 15 ile sınırlandırılacak. 26 bin liraya kadar olan konut kirası elde edenler içinse yüzde 25 olarak uygulanmaya devam edecek. Ancak tüm gayrı menkuller için gerçek giderler vergiden indirilebilecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR