Darbe görünümlü suikast girişimi

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz akşamı memlekette yeniden yer yerinden oynadı. Ne idüğü belirsiz, bize ve kimine göre belli olan terör örgütünün talimatını yerine getiren bir grup asker, tankları ile yolları kesti.

Genelkurmay’ı, Atatürk Havaalanı’nı ve stratejik noktaları işgal ederek bir darbe girişiminde bulundular.

Ama ne darbe, tam anlamıyla evlere şenlik…

“Hükümet kendi kendine oyun oynuyor” dedirtecek kadar çocukça, acemice bir darbe girişimi…

Haliyle buna Başbakan’ın tabiri ile sadece ‘Kalkışma’ diyebilirsiniz.

Fakat böyle bir şey var mı, elbette yok.

Akıl tutulması içinde bulunulan bir grubun yapmak istediği bu yersiz darbe girişimi, sadece 3G üzerinden yapılan basit bir ‘Sokağa çıkın’ çağrısı ile püskürtüldü. Bu şu demekti aslında…

2001 yılında AK Parti kurulduğunda, Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucu genel başkan olarak yaptığı konuşmasındaki şu notu herkesin bir yere not almasını istiyorum…

“Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…”

Bu durum darbeseverler için de böyle maalesef. Bu memlekette millete rağmen artık siyaseten yaprak bile kımıldamaz. Toplum ne derse o olur. Millet bu şekilde AK Partilisi, MHP’lisi, CHP’lisi bir araya geldiğinde darbeler hep sonuçsuz ve amaçsız kalır…

Ve 15 Temmuz tarihi, Türkiye’de darbeler tarihinin de sonu anlamına geliyor.

Tabi bu işin bir yönü böyleyken haliyle meselenin sebeplerine ve amaçlarına da bakmak icap ediyor. Bana göre bu mesele öyle basit bir darbe girişimi değildi. Aslında yine bana göre bu yapılmak istenen bir darbe bile değildi. Zira özellikle Cumhurbaşkanının, “Ben çıktıktan sonra kaldığım oteli bombalamışlar” sözünden bunu anlıyoruz.

Yaşananları, sadece üç beş merkezden yola çıkarak, birkaç tanklar, garibim erlerin ellerindeki G3’lerle, hava destekli de olsa sıradan bir darbe girişiminin sonuçsuz kalacağını bizzat bu darbeye kalkışanlar da biliyorlardı. Fakat yapmak istedikleri ancak şu olabilirdi.

Bu adamlar, İstanbul’da ve Ankara’da darbe havası oluşturup, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bir suikast yapmak istediler. Böyle olunca Erdoğan öldürülecek, ülkede büyük bir karmaşa ortamı belirecek, polis ve asker birlikte asayişi sağlamak üzere devreye girecek…

Haliyle meseleyi ikinci günden itibaren darbeye şeklini vereceklerdi.

Bütün hesap buydu bana göre…

Fakat yapamadılar, başaramadılar. Hesap edemedikleri tek şey, basit bir 3G bağlantısı ve sonrasında sokaklara dökülen milyonlardı.

Bu işe ne diyebiliriz çok bilemiyorum.

Darbeciler için talihsizlik, Erdoğan için talih…

En başından beri bakıldığında buram buram beceriksizlik kokan bir darbe girişimi. Yani düşünsenize, biz bu acemilere, hiç bir şeyi hesap edemeyen beceriksizlere vatanı emanet etmişiz.

Erdoğan farklı bir sebepten dolayı mı binadan zamansız çıktı ve doğal olarak suikasttan kurtuldu açıkçası bilmiyoruz. Ancak puzzle’ın parçalarını birleştirdiğinizde bundan daha akla yatkın bir yorum gelmiyor insanın aklına.

Ayrıca darbe girişiminin bir gün sonra gece sabaha karşı yapılacağı hesap edilirken, MİT’in aldığı istihbarat sonrasında meselenin öne çekilme durumu da göz ardı edilmesin.

Bir sözüm de bu meseleyi AK Parti’nin bir projesi olarak görenlere ve göstermek isteyenlere…

Öyle “Bu iş AK Parti”nin bir oyunu, insanları kendisini kurtarmak için sokağa saldı, ölmelerine sebep oldu” gibi boş sözler, sadece günü kurtarmaya yönelik ucuz muhalefetten başka bir şey olamaz.

Bence aklıselim düşünmekte fayda.

Tıpkı sokaklara dökülen milyonlar gibi…

 

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR