İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü dikkatli olsun, çünkü…

MAKALEYİ DİNLE

Gazetemiz yazarı ve emekli orman yüksek mühendisi Necdet Güler, geçtiğimiz hafta bana mail göndererek İzmit Fevziye Camii’nin etrafındaki çınar ağaçlarının yanlış budandığını söylemişti.

Ben de “Fevziye Camii’nde çınar ağaçları yanlış mı budandı?” başlıklı bir yazı yazmıştım.  Necdet Güler gönderdiği mailde, “Yapılan bu işlemi aslında bir budama olarak nitelendirmek mümkün değildir. Çünkü:

a)Ağaçlar yoğun budanmıştır. Ağaçların taçları tamamen yok edilmiştir. 

Ağaçlar yapraktan beslendiği için yapılan son derece yanlıştır.

b) Ağaçların kış başlangıcında bütün yapraklarını dökmeden budanması kadar berbat bir budama işlemi literatürde mevcut değildir ”demişti.

**

Güler’in belediyeye hitaben yazdığı bu yazıya cevap İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden geldi.

Belediyeden yapılan açıklama şöyleydi; “Çınar ağaçlarının tramvay hattına denk geldiği için Büyükşehir  Belediyesi ile İzmit Belediyesi ekiplerince budandığı kaydedilerek, bahse konu olan ağaçlar, yerlerinden söküleceği için derin budama yapılmıştır. Bitki taşınma esnasında ( transplantasyon) bitkinin kökleri ne kadar dikkat edilse de kesilir, zarar görür ve köklerinde azalma olur. Taşındığı yerde kök sistemi gelişene kadar belli bir süre geçer bu süre zarfında üstündeki mevcut dalları yaprakları besleyemez. Bu sebeple transplantasyon yapılacağı zaman bitkiler normal budamadan çok farklı bir şekilde derin budama yapılır.”

**

İzmit Belediyesi’nin bu cevabı emekli orman yüksek mühendisi Necdet Güler’i tatmin etmedi. Etmedi ki Güler bana bir mail daha göndererek İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne cevap verdi.

Güler’in “çınar gibi geniş yapraklı ağaçlar bütün yaprakları dökülmeden budanmaz” başlığıyla bana gönderdiği maili birlikte okuyalım;

“İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fevziye Camisinin deniz tarafındaki çınar ağaçlarının yoğun şekilde budanması ve ertesi gün sökülmesine ilişkin olarak gazetenizde yer alan görüşlerimi cevaplandırırken, yoğun şekilde budanmalarının nedeni olarak bunların yapılan tramvay hattına geldiği için söküleceği, bu yapılırken köklerinin tahrip olup azalacağı, taşındığı yerde azalan köklerin üstündeki yaprakları beslemesi mümkün olmayacağı için bu şekilde budandıklarını ileri sürmüştür.

**

Ancak burada bilinmesi gereken bir konu bulunmaktadır. Gelişimini normal olarak sürdüren çınar bir ağaç, hiçbir kök tahribatına uğramasa bile yaprak dökümü tamamlanmadan normal dozda budandığında da fizyolojik sıkıntıya girer. Bu tür ağaçlar kış başlangıcında bütün yaprakları düşmeden budanmaz. Çünkü kış sonunda yapraklardan gövde, dal ve köklere besin nakli olur. Ağaç bu besin maddelerini rezerv halde tutacak, kışın en düşük düzeyde yaşam için harcayacak, bahar geldiğinde yeni dallar, yapraklar, tomurcuklar oluşturmak, budama yarası gibi yaraların tamiri ve kök faaliyetleri için bu rezervi kullanacaktır. Tacının bütün dalları kesilmiş ve kökleri tahrip görmüş bir ağacın buna daha fazla ihtiyacı olduğu kesindir.

**

Bilimsel olarak durum bu olduğu halde Belediye tarafından bu ağaçların yapraklarından kök ve gövdeye besin iletmesine yanlış zamanda yapılan yoğun budama ile fırsat verilmemiştir.

Oldukça gelişkin çapa erişmiş, sökümde büyük kök tahribatına uğramış ve yapraklarını tamamen dökmeden taçları ortadan kaldırılacak şekilde budanmış ağaçların taşındıkları fidanlıkta kendilerine gelmesi ve başka yerde dikilip yaşaması son derece zordur.

Necdet GÜLER-Orman Yüksek Mühendisi”

**

Necdet Bey’in İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne cevabı böyle…

İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bundan sonra bir iş yapacaksa dikkatli olsun… Zira emekli orman yüksek mühendisi Necdet Güler, her daim enselerinde…

 

Beyaz baston dağıtıldı

İzmit Belediyesi, Dünya Beyaz Baston Günü’nde 50 görme engelli vatandaşa, beyaz baston dağıttı. Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) Başkanı Dursun Karaman ve üyelerin yer aldığı gerçekleşen baston dağıtımında konuşan Başkan Doğan, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalar içinde olduklarını söyledi.

 

Göletin kapasitesi artacak

İSU Genel Müdürlüğü, Gebze ilçesindeki organize sanayi bölgeleri ile üst kesimlerinde yer alan mahallelerin içmesuyu ihtiyacının bir kısmını karşılamak için kullandığı Denizli göleti gövdesinin yükseltilmesi için çalışmalara başladı. Yapılacak çalışma ile Denizli göletinin kapasitesi 5.1 milyon metreküpe çıkartılacak. Proje 4 milyon liraya mal olacak. İSU, 2040 yılına kadar planlama yaptı. İler ki yıllarda su sıkıntısı çekmemek için bu çalışmalar çok önemli.

 

Darıca Belediyesi’nde whatsapp” hattı devrede

Darıca Belediyesi, vatandaşların dilek ve şikayetlerini, yazılı ve görsel mesajlar ile anında yetkililere iletebilmeleri amacıyla  “Whatsapp” uygulamasını devreye soktu. Bu kapsamda Darıca’lı vatandaşlar 0532 308 41 41 numaralı hat üzerinden soru, görüş ve önerilerini akıllı cep telefonlarından anında yetkililere ulaştırarak çözüm, öneri ve şikayetlerini dile getirebilecekler.

 

Üzülmez sahaya indi

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, ilçenin değişik mahallelerindeki hasta ve hacı  hemşehrilerini ziyaret edip, hayır dualarını almayı ihmal etmiyor. Üzülmez, hac vazifelerinden dönen; Suadiye Mahallesi sakinlerinden Saim Öktem ve Hüseyin Kıral’ın, Şefkatiye Mahallesi’nden Şaban Şen ve Zeki Arslan'ın, Arslanbey Mahallesi sakinlerinden de Feyzullah Özkal’ın evlerine konuk oldu.

Hasta ve yaşlı vatandaşlarını da ihmal etmeyen Başkan Üzülmez, Arslanbey Mahallesi’nde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tedavisi evinde devam eden Ahmet Türkyılmaz’a da moral ziyareti gerçekleştirdi. Geçirdiği trafik kazası sonucu evinde istirahat dönemini geçiren Şefkatiye Mahallesi sakini Hasan Kılıç’ı da e  ziyaret eden Başkan Üzülmez, geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Kendi durağını kendisi üretiyor

Gölcük Belediyesi kentin ihtiyacı olan otobüs duraklarını kendi atölyesinde kendi üretiyor. Yenileme çalışmaları çerçevesinde, öncelikle şehir merkezindeki otobüs duraklarının güncellenmesi planlanırken, daha sonra, şehrin muhtelif noktalarındaki eskiyen otobüs durakları değiştiriliyor.

Görsel kirliliğe neden olan bu duraklar sökülerek yerlerine modern duraklar konuluyor. Piyasadan almak yerine Bakım - Onarım ve Garaj Amirliği Şantiyesinde kendi imkanları ile otobüs duraklarını yapan Gölcük Belediyesi bu uygulama ile yüzde 50 israfın ve fazla para ödemenin önüne geçiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR