Kartepe’deki aday adayları!

MAKALEYİ DİNLE


Yerel seçimlerin en hareketli geçeceği ilçelerin başında Kartepe geliyor.
Siyasi partilerin aday adayları da bizleri zaman zaman ziyaret edip Kartepe üzerine sohbet ediyoruz. Özellikle şu sıralar Kartepe’de bir aday adayı bolluğu yaşanıyor desek abartı olmaz. Aday adayları ile konuşmamda özel kısımlar hariç onlardan edindiğim izlenimler şöyle oldu;

Fahim Kılıç: Kendisiyle ilk kez bir araya gelen herkesin dediği ortak bir tespit var. O’da Fahim Bey’in net ve dobra tavırları. Gazete ve internet sitelerindeki gergin hali birebirde ne kadar alakasız olduğunu anlıyorsunuz. Kartepe’ye dair İl Genel Meclisi Başkanı olarak çok katkıları oldu. Her ne kadar sert ve tartışmalı geçen meclis toplantılarında gündeme gelse de kurumlarla uyumlu çalışabiliyor. Ak Parti içerisinde demokrat olan nadir insanlardan biri. Muhalefete de söz hakkı tanıması, basın eleştirileri karşısında; ‘basın özgürdür, hürdür’ gibi açıklamalar yapması Kılıç’ı farklı kılıyor. Kılıç, Kartepe için hayali olduğunu ifade ederek aday gösterildiği taktirde projelerini Kartepe kamuoyu ile daha yakından paylaşacağını söyledi..
Kılıç’ı dinlerken en çok dikkatimi çeken konu ise, ‘B Planım yok’ demesi oldu. Kılıç, hiçbir zaman meclis üyeliği yada başkan yardımcılığı gibi bir hedefinin olmadığını söyledi. Bunu konuşmasında özellikle iki üç kez tekrarlaması dikkatimi çekti. Aday gösterilmesi durumunda % 60 oy alacağını söylemesi de kendine olan özgüvenini gösteriyordu. Kılıç için kısaca, “Özgüveni yüksek, son derece heyecanlı ve inanmış” bir aday adayı diyebilirim. Kılıç aday gösterilir mi bilemeyiz ama Cumartesi (Bugün) günü AK Parti teşkilatında ki aday aday açıklaması kendisi ve Kartepe için bir dönüm noktası olabilir.
**
Ali Koç: Ali Koç’u ilk gördüğünüzde ağır abi imajı veriyor. Ne yalan söyleyeyim daha önce kendisini soğuk ve iletişim kurulamaz biri olarak görüyordum. Çünkü dışardan bakıldığında öyle bir yapısı var. Ama tanıdıkça son derece beyefendi, genç, dinamik ve hayalleri olan bir profil ile karşılaşıyorsunuz. Hiçbir şaibesi yok, kimseden hakkında kötü bir şey duymadım. Tek yanlışı siyasi tecrübesizliğine yenik düşmesiydi ki, onu da kısa sürede atlattı. Nasıl ki Numan Kurtulmuş bugün Başbakan Erdoğan’ın sağ kolu ve kimse eski defterleri kurcalamıyorlarsa aynı düşünceler Koç içinde geçerli. Delege ve üye bazında ciddi bir potansiyeli var. Bana göre Ak Parti’de Şükrü Karabalık dışında, kendisinin de aday gösterilmediği bir durumda Ali Koç’un yeni ekipte yer alması sürpriz olmaz.
**
Beyhan Korkmaz: CHP’nin sadece Kartepe’de değil, Kocaeli’deki kabına sığmaz enerji dolu kadın siyasetçilerinden. Siyasi görüşlerine katılırsınız veya katılmazsınız fakat genç yaşında verdiği politik mücadele takdire şayan. İnanılmaz bir özgüvene sahip. Ev ev kapı kapı geziyor özellikle kadın seçmenlere kendini anlatıyor.
Kartepe’ye dair aklı başında ciddi projelerinin olduğunu gözlemledim.
Aday olmak için çok çalışıyor fakat gönlünde Ankara’nın da olduğunu hissettim. Açıkçası Beyhan Korkmaz gibi kendisini yetiştirmiş eğitim kökenli bir politikacının Kartepe’ye değil Kocaeli genelinde fazlasını hak ettiğini düşünenlerdenim. Bu özellikleriyle Ak Parti’den aday adayı olsaydı Kartepe’de Başkan adayı olabileceğini düşünmedim de değil ayrıca.
**
Selahattin Altınkaya: Kartepe’de kurt politikacı tabiri kime yakıştırılır dense herhalde Altınkaya başlarda gelir. Amcam olması dolayısıyla kendisine karşı fazla objektif olmak gibi bir anlayışa sahip olmak gerektiğini biliyorum. Şunu en başta söylemeliyim ki yazılarıma şimdiye dek ne müdahale etti, ne de yönlendirdi. Düşündüğümü yazamadığım, özgür olamadığım bir ortamda zaten yazı yazmam. Bu kısa açıklamadan sonra gelelim Altınkaya ile ilgili tespitlerime; Kendisi ile konuştuğunuzda karşısındakine,Kartepe’nin kendisine ihtiyacı olduğu hissini uyandırıyor. Tam bir proje adamı. Yaşadığınız bölgeyle ilgili bir projeniz mi var, hemen sizi dikkatle dinler. Hangi konu olursa olsun birbiri ardına sorular sorarak projeyi ve bu konuda çalışma yapanları önemsediğini gösterir.
Yaşlıyla yaşlı, gençle genç, bazen sert, bazen yumuşak her kalıba girebiliyor.
Buna iyiye yoranlarda var kötüye yoranlarda. Bir gün gençlerin önünü neden açmıyorsun Başkanım diye sorulduğunda, ben kimsenin önünü tıkamıyorum ki açayım, varsa adaylık düşüncen buyur aday ol sırtımda taşıyım dediğini biliyorum. Ayrıca, CHP’den Kartepe’de aday gösterilmek için çok çalıştığını da gözlemliyorum. Zaten yaptığı çalışmalarla da bunu gösteriyor. Aday gösterilir mi bilemiyorum ama daha önceki CHP Kartepe’ye göre bir hareketlilik kazandırdığı gerçek.
Aday adaylarının bir kısmıyla yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenimlerin kısa numunesiydi bunlar.
Önümüzde ki haftalarda diğer aday adayları ile yaptığım ve yapacağım izlenimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
Şimdilik bu kadar…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR