Bravo Bulgaristan’a

MAKALEYİ DİNLE

Hatadan dönmek erdemliktir. İki gün önce Bulgaristan Parlamentosu insani ve tarihi açıdan örnek alınacak takdire şayan bir kararı onayladılar.
Tazeliği ile hafızalarımızda yaşayan 1989 tarihinde Todor Jivkov liderliğindeki komünist rejimin Müslüman ve Türklere karşı uyguladıkları asimilasyon çok acıları, ölümleri ve büyük bir göçü beraberinde getirdi. Burada yaşayan Türklerin ismini zorla değiştirdiler. İnancını, dilini, örf ve adetlerini yaşamayı yasakladılar. Direnenlere hakaret ederek, döverek hatta öldürerek gözdağı verdiler. Büyük bir kısmını Belene Kampına gönderdiler. Burada 517 kişi hayatlarını kaybettiler.
Sınır kapılarına dayanan Türkleri mecburi göçe zorladılar. Rahmetli Turgut Özal bu durum karşısında sınır kapılarını açıp “Jivkov da gelsin” söylemi ile gelen soydaşlara kucak açıldı. Bir anda 360 binin üzerinde kişinin gelmesi ile hazırlıksız yakalandık. Mecburi göçle gelen asimilasyon’a hayır diyen Bulgaristan Türkleri orada evlerini, barklarını neleri varsa bırakıp geldiler. Büyük bir kısmı da değerinden çok aşağı kelepir bir değerle ellerindekileri devrederek geldiler. Tek kelime ile perişan edildiler.
Bu yaşanan dramda Bulgaristan ekonomisi de zarar gördü. Hasat mevsiminde çoğu ürün tarlalarda kaldı, toplanamadı. Akılsız, şuursuz bir gidişat her iki ülkeye de ağır faturalar getirdi. Bu kadar kabarık sayıda gelenlere yeterince iş ortamı sağlanamadı. Bir kısım Türkler beraberinde getirdikleri veya Türkiye’den aldıkları eşyaları değer değmez fiyatlarda satarak tekrar geri döndüler. Hem gelirken hem de giderken olmak üzere iki kere darbe yediler.
Irkçı davranışlar, ırkçı liderler toplumlara acı, gözyaşı ve ölüm getirmişlerdir. Bugün hiçbiri hayırla anılmamaktadırlar. Tarihin çöplüğüne gömülüp lanetle anılmaktadırlar. Jivkov da bunlardan birisidir.
Yakın tarihin bu lanetli ayıbını Bulgaristan Parlamentosu asimilasyonu kınama kararı ile yaşanan acıları biraz olsun azaltmaktadır.
Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlük Hareketi (DSP) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan bildirinin “hukuki, siyasi ve ahlaki yönü olduğunu” dile getiriyor. “Yakın geçmişimizdeki bu çirkin eylemin sadece metotları değil, amaçlarını da kınadığımızı bildirmek zorundayız” diyor.
Bildirimin mimarı İvan Kostov “Komünistlerin yürüttüğü bu kampanya sırasında 360 bini aşkın Türk kökenli vatandaşımız göçe zorlandı. Etnik temizlik olarak gördüğümüz bu girişimi, bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev’i bir an önce isim değiştirme kampanyası ile ilgili başlatılan ve ilerleme kaydetmemiş olan davayı yeniden ele almaya çağırıyoruz. Bu davayı zaman aşımına uğratma girişimlerini asimilasyonu tüm Bulgaristan halkının ortak suçu şeklinde gösterme girişimi olarak kabul ediyoruz. Yakın tarihimizin önemli bir sayfasını bir kez daha okuyup kapatmak zorundayız” diyor.
Ortak akıl ve sağduyulu davranışlarından dolayı Bulgaristan Parlamentosuna ve tarihi gerçekleri ortaya çıkaran imza sahiplerini tebrik ederek teşekkür ediyorum.

19 Mayıs ile oynamayınız!
Milli Eğitim Bakanlığı sanki her sorunu çözmüş de sıra 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına geldi. Bakanlık “Ankara hariç bütün illerdeki okullar kendi bünyelerinde 19 Mayıs Bayramı anacak” diye karar alıyor. Gerekçe ise mevsim nedeni ile soğuk, yağmur gibi hava şartları ileri sürülüyor. Bu gerekçe gerçekçi ve samimi bir gerekçe değildir. Karasal iklimin hakim olduğu Ankara’da statta kutlama yapılacakmış. İzmir, İstanbul, Antalya gibi yerlerde statta program yasaklanıyor. Herhalde bu illerin Ankara’dan daha soğuk geçeceği falına bakmışlar.
19 Mayıs gençliğin heyecanla hazırlandığı ömürleri boyunca kutladıkları milli bir bayramdır. Atatürk’ün 19 Mayıs 1999 da Samsun’a çıkıp kurtuluş ateşinin yakıldığının bir simgesi olarak kutlanır. Samsun’dan alınan toprak Ankara’ya getirilir. Anılar da taptaze yaşattığımız 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına dokunmayınız.
Gerginlik üreten politikadan Milli Eğitim Bakanımız elini çeksin. Kutsal değerlerimiz ile oynamayınız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR