Fatih Terim ile Futbol Buluşması

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta Cumartesi günü Fatih Terim ile “Futbol Buluşmaları” kapsamında Sakarya’da bir araya geldik. Bu bölgenin Kulüp Başkanları, ASKF Başkanları, TÜFAD Başkanları ve BESYO Müdürleri toplantının katılımcıları idi. Birkaç gündem maddesi vardı. İçlerinden biri eğer koşullar oluşursa belki de 3. Ligin kaldırılabileceği üzerinde yoğunlaştı.

Kulüplerin yetkililerinden edindiğim izlenimler arasında onlara daha çok yardım yapılması birinci planda yer aldı. En önemlisi ise maç ve antrenmanlar için yeterli, iyi standartlara sahip stadların olmayışı idi. Eğer anlatılanlar doğru ise, çoğu yerde iyi koşullarda maç yapmak neredeyse imkansız gibi…

Teknolojinin bu kadar geliştiği, peyzaj biliminin ulaştığı gelişim seviyesine rağmen hâlâ zemin ve diğer yapı konularını tartışıyorsak burada büyük bir problemin varlığını işaret ediyor gibi… Yapay çimle yapılmış birçok stada onay veren FIFA, pekala bu bölgedeki sahalar için benzer anlayışı gösterecektir. Ama buraların o sisteme göre dikkatle planlanması ve dizayn edilmesi gereklidir. Çünkü normal çimle döşenmiş tesislerdeki bakım çalışmaları bazen beklendiği  gibi gitmeyebiliyor. Artık çim işi bir bilim olmuştur ve deneyimli şirketlerin duruma el koymaları gereklidir.

Fatih Terim’in toplantı sonrasındaki değerlendirmeleri içinde önemli bulduklarımdan birkaçını sizlerle paylaşayım. Meraklısı TFF’nin sayfasına girip oradan daha detaylı bilgi alabilir.

Terim, konuya hakim ve çeşitli paydaşlarla birlikte daha iyi işlerin çıkacağına inanmış. Bir tarafında Bülent Bayraktar, diğer tarafında bir koordinatör ve tabii ki diğer çalışanları ile beraber yeni bir takım oluşturmuşlar. Futbol için açtıkları okul, orada yapılan çalışmalar, Üniversitelerle farklı alanlarda işbirlikleri, açılan futbol okullarının amaç ve içerikleri, UEFA kriterlerine göre antrenör yetiştirilmesi, Spor Bölümlerinin Futbol uzmanlıklarından mezun olanların alacağı antrenör lisanslarının düzeyi yaptığı konuşmanın ana maddeleri olarak kayıtlara geçti.

Genel bir değerlendirme yapılırsa, Türkiye Futbol Federasyonunun bu çalışması takdirle karşılanmalıdır. Çoğu kez “Ben yaptım, oldu!” zihniyeti ile iş yapılmaya çalışıldığı için, bu defa farklı bir yol seçilmiş. Hafifçe bir arama konferansı kokusu vardı. Ama asıl iş, bu buluşmalar sonrası nihai uygulamalara geçilmesi aşamasında gerçekleştirilecek eylemler önemli olacaktır.

Biz neler yaparız konusunu ışık hızı ile ilettik: Spor Psikolojisi, performans değerlendirmeleri, kondisyoner eğitimi gibi konularda göreve hazır olduğumuzu ve asıl işin “Eğiticilerin eğitilmesi” olması gerektiğini ısrarla belirttik.

Bir toplantıdan kısa pasajlar geçtik. Futbol önemli bir oyun. O güçlenirse diğer sporları yukarılara taşıyabilir miyiz?

Bu arada, Futbol Federasyonu Sakarya Bölge yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Titiz hazırlıkları, misafirlerini özenle ağırlamaları futbola yakışan şekildeydi. Tebrik ediyorum..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR