Kentsel dönüşümde vergisel teşvikler

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere 6306 sayılı yasa ile afet riski altındaki olan taşınmazların dönüştürülmesi düzenlemeleri yapılmıştır. Çevremize baktığımızda çok sayıda inşaatlarda yapının “Kentsel Dönüşüm” şeklinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

Bir inşaatın “Kentsel Dönüşüm” Kurallarına göre yapılması bir çok vergi avantajında sağlamaktadır.

Harçlar Kanunu
Belediye Gelirleri Kanunu
Damga Vergisi Kanunu gibi kanunlarda istisnalar sağlanmıştır.

Önemli bir teşvikte KDV Kanununda getirilmiştir. Bu kanunla ilgili avantajlar üzerinde durmak istiyoruz.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ TEŞVİĞİ

Katma değer vergisi kanununda 01.01.2013 tarihinde yapılan bir değişiklikle “Kentsel Dönüşüm” yasasına da uyarlanacak değişiklikler yapılmıştır. Buna göre ;

Yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 29. Maddesine istinaden tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri;

 

Beşyüz Türk Lirası ile bin Türk Lirası (bin Türk Lirası hariç) arasında olan konutların tesliminde vergi oranı (%8),
Bin Türk Lirası ve üzerinde olan konutların tesliminde vergi oranı (%18),

 

Buna göre, kentsel dönüşüm kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde, 150 m2’nin altında yer alan konutlar için arsa birim m2 vergi değerine bakılmadan %1 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Bu vergi oranı söz konusu yerlerde yapılan ve satışa sunulan tüm inşaatlar için geçerli olmayacaktır. %1 vergi oranı, rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerlerdeki 150 m2’nin altında olan konutlar için uygulanacaktır. 150 m2 ve üzeri konut teslimleri ile işyeri teslimlerinde genel katma değer vergisi oranı olan %18 kullanılacaktır.

 

Konu ile ilgili bir özelgede;

“Özelge talep formunda belirtilen taşınmazlar üzerinde … Tapu Müdürlüğünce 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı belirlemesi yapılmış olması halinde,  söz konusu taşınmazların yıkılması sonrasında arsa sahipleri ile yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca inşa edilecek bağımsız bölümlerden net alanı 150 m2’ye kadar olan konutların arsa sahibine veya üçüncü şahıslara tesliminde arsa birim m2 vergi değerlerine ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki büyükşehirlerde bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın %1 oranında KDV uygulanacaktır.

 

İşyeri ve arazi teslimleri ile net alanı 150 m2’nin üzerinde olan konut teslimlerinde ise %18 oranında KDV hesaplanacağı tabiidir” denilmiştir.

 

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan ve 150 m2’nin altında olan konutların müteahhit tarafından gerek arsa sahibine ve gerekse de üçüncü şahıslara satılmasında %1 katma değer vergisi uygulanacaktır.

 

Görüldüğü üzere katma değer vergisi açısından uygulanan teşvik %17 gibi ciddi bir orandır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR