Bu üç gazete muhalif oldukları için kapatılmadı!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’de basın sektörü kendini yenileyebilmiş ve gücüne her geçen gün güç katabilmiş iddialı bir konumda.

Güçlü bir medyası bulunan ilimizdeki gazetelerin kimi muhalif kimi ise yandaş olarak anılıyor.

Yandaş gazete bazen muhalif, muhalif gazete bazen yandaş diye tanımlanabiliyor. Bu algının nedeni ise gazetelerin tutarsız davranışları…

Bu kefeye koyulmayan bir kurumda görev yapıyorum.

42 yıldır bu kentte yayın yapan ve demokrat konumundan ödün vermeyen Kocaeli Gazetesi, yanlışa yanlış, doğruya doğru demeyi bildi.

Bugüne kadar yazmadıklarımızla değil, bize ilan veren müşterilerimiz sayesinde “Helal” bir şekilde kazandığımız parayla evimize ekmek götürdük.

İşimiz gördüğümüzü yansıtmak, yanlışı eleştirmek oldu. Biz görevini gerektiği gibi yapanı da şakşaklamadık.

Hiçbir kişi ya da kurumun asli görevini yerine getirmesi iltifat doğurmaz dedik, başarıyı ise hem düzenlediğimiz törenlerle takdir ettik, hem de yaptığımız haberlerle teşvik ettik.

Siyaha, beyaz demedik, beyaza kara demedik. Ne gördüysek onu yansıttık.

Doğru bir çizgide ilerlerdik, kimi zaman bizim doğru çizgimiz yanlış anlaşıldı, kimi zaman hiç anlaşılmadı.

Biz korkusuzca yanlışı eleştirebilen en yegane gazete olduk.

Dün, bizleri de çok şaşırtan gelişmeler yaşadık. 

Basın camiasında yaşanan bu gelişmeler bizi hem üzdü, hem şaşırttı.

Neye üzüldük, “İşsiz kalan kardeşlerimize, ağabeylerimize, ablalarımıza…”

Neye şaşırdık, “Kimin nereye hizmet ettiğini bilmiyor olmamıza.”

Şöyle bir tabloya baktığımızda kapatılan gazetelerin, muhalif oldukları için kapatıldıklarını söyleyemeyiz.

Kaldı ki ülkenin en muhalif gazetesi olarak kabul edilen Sözcü Gazetesi bile kapatılmadı.

Kapatılan gazetelerin muhalif olduğunu çürüten bir örnek de kentimizde yaşandı. Manşet Kocaeli Gazetesi, muhaliflikten uzak ve her kesime hitap eden ve beğenilen bir gazeteydi.

Gazetelerin neden kapatıldığı, nelerle suçlandığını ilerleyen süreçte göreceğiz. Erken yorum yapmak bizi yanıltır. Ancak sürece baktığımızda kapatılan gazetelerin muhalif oldukları için kapatıldıklarını söylemek yersiz olur inancındayım.

Bundan sonra Kocaeli’deki yerel gazetelere düşen bir görev var. İşsiz kalan meslektaşlarımızı sahiplenip, onlara çalışma ortamları sağlamamız gerekiyor.

Biz Kocaeli Gazetesi olarak tıpkı geçmişte olduğu gibi bundan sonra da demokrat çizgimizden ödün vermeden, ancak vatanın birlik ve beraberliğini tehdit eden her konuda yöneticilerle birlikte ülke menfaatlerini savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim.

Su akar yolunu bulur, gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

 

 

KOCAELİ AFAD ile KOÜ yabancı  diller yüksekokulu arasında işbirliği

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde bulunan Yabancı Diller Yüksekokulu binasının acil eylem planını, yangın yeterliliğini ve sabotaj planlarını gözden geçirmek ve eksiklikleri gidermek amacıyla Yüksekokul Müdür Yardımcıları Efsun Akkaya ve Şule Kılcı İl AFAD Müdürlüğünü ziyaret ederek İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul ile görüştü. Yüksekokul binasının acil durum yeterliliklerinin değerlendirilmesi yanında öğrencilere, personele ve okutmanlara yönelik olarak eylül ayında afet bilinci eğitimi verilmesi ve tatbikatlar yaptırılması konusunda mutabakata da varılan toplantıya Kocaeli AFAD Eğitim Şube Müdürü Ümit Çiğdem, Eğitim Şefi Sebahattin Yaşa ve Planlama Uzmanı Alper Şen de katıldı

 

 

Derince Araştırma’ya makyaj başladı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarımızın ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı giriş çıkış ve alanlarının bakım, onarım ve yenileme çalışmaları sonucu bu alanlarımızda araçların giriş çıkış   konforu artırılarak,  estetik bir görünüme kavuşması sağlandı. Asfaltlama çalışmaları sırasında gösterdikleri işbirliği  ve anlayıştan dolayı vatandaşlarımıza, çalışanlarımıza, verdikleri büyük  destek ve göstermiş oldukları ilgiden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Derince Belediyesi’ne şükranlarımızı sunarız.

 

 

Dilovası’na dev park

Dilovası Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı çalışmayla Bayrak Tepe Sosyal Yaşam alanında ekimi yapılan 5 bin erişkin Akasya, Oya Ağacı, At Kestanesi, Pembe Çiçekli Akasya, Atlas Sediri, Erguvan, Defne, Koca Yemiş, İncir, Elma, Dut, Erik, Kiraz, Muşmul ve bitkinin oluşturduğu yeşillik büyüleyici güzelliğe sahip oluyor. Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, “İlçemize vizyonerlik katacak bu projenin bitirilmesine az kaldı. Çalışmalarımız planlanan şekliyle devam etmektedir. 87 bin metrekare alana sahip Bayraktepe Parkı, Osman Gazi Körfez Geçiş Köprüsü’ne hakim manzarasıyla ve yeşil ile dikkat çekiyor” dedi.

 

 

Gölcük’te temizlik sürüyor

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Amirliğine bağlı ekipler tarafından ilçe genelinde sürdürülen Genel Temizlik çalışmaları, hazırlanan plan program dahilinde sistemli olarak yapılıyor. Yapılan bu çalışmalar sonunda şehrin daha temiz ve daha güzel olması için ekipler büyük çaba sarf ediyor. Temizlik işleri ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda önce cadde ve sokaklar süpürülüp kaba atıklar toplanırken, akabinde atıklar araçlara nakledilerek kaldırılıyor. Ayrıca kaldırımlarda ekipler tarafından suyla birlikte temizlenip, süpürülerek kirlilikten arındırılıyor.

 

 

7 yıldır camiler ve cemevleri  belediye tarafından temizleniyor

İzmit Belediyesi yaklaşık 7 yıldan beri ibadethanelerin detaylı temizliğini yapıyor. Belediyenin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü organizasyonundaki temizlik hizmetinin şehir merkezinde 138, köylerde de 93 olmak üzere toplam 231 adet cami ve 4 adet cemevinde aksatılmadan sürdürüldüğü kaydedildi. Yetkililer, detaylı temizlik hizmetinin 7 yılı aşkın zamandır hiç aksatılmadığını söylediler. İzmit Belediyesi’nin ibadethanelerdeki temizlik hizmeti vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR