Merhaba

MAKALEYİ DİNLE

Merhaba Kocaeli’nin aydınlıktan, özgürlükten, demokrasiden yana olan insanları…

Bu köşede sizlerle birlikte olmak, sorunlarınızı ve onlara çözüm yolları aramak eleştirilerinize bu köşede yer vermek, en büyük amacım olduğu kadar, benim için büyük bir onur olacaktır.

Günümüz Türkiye’ sinde gazeteci olmak hem çok zor, hem de çok kolaydır. Önce neden zordur? Ondan başlayalım.

Basın özgürlüğünün olmadığı ülkelerde gazeteci olmak, gazetenin genel yayın yönetmeni, hatta sahibi olmak çok zor bir olgudur.

Türkiye basın özgürlüğünün olmadığı, tutuklu gazetecilerin en çok olduğu ülke bakımından dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bir gazeteci bilgisayarının ve ya eski bir daktilonun başına geçip bir konuda yazmayı düşündüğünde yazdığım ve ya yazacağım yazı başıma bir iş açar mı, “tutuklanır mıyım, ve ya işimden olur muyum?” diye bir korkuya kapılırsa o gazetecinin eli kolu daha başlangıçta bağlanmış demektir.

Hükümet yetkilileri her ne kadar ülkemizde basın özgürlüğü var deseler de, tutuklu gazetecilerin sayısı onları doğrulamamaktadır.

Düşünebiliyor musunuz! Bir gazeteci televizyonların yayınladığı bir görüntüyü gazetesinde yayınlıyor diye o gazeteci ve gazetenin genel yayın yönetmeni casusluk suçlaması ile tutuklanıyor… Bu gazetecileri tutuklayan hakimler için de ayrı bir sayfa açmak gerekir. Hani nerede basın özgürlüğü, hani nerede halkın haber alma özgürlüğü?

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde devlet büyüklerini, yetkililerini basın yolu ile eleştirmek suç değildir. Ülkemizde ise devlet büyükleri hakkında eleştirel bir yazı yazmak hakaret suçu sayılmakta, bu nedenle o yazıyı yazan gazeteci, genel yayın yönetmeni tutuklanmaktadır.

Bugün Cumhurbaşkanının kendisine basın yolu ile yapılan “Hakaretten” dolayı açtığı tazminat davasının sayısı belli değildir. Demokratik bir ülkede Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, bakanlar da eleştirilebilir. Eleştirilmelidir de…

Ülkemizde gazeteci olmanın kolay tarafı ise, gündem çok çabuk değiştiği için onlara bol miktarda malzeme çıkıyor. Gerçekten olaylar o kadar çabuk gelişiyor ve ya değişiyor ki, gazeteciler bu gündeme yetişemiyorlar. Bu nedenle yazı yazmak onlar için zor olmuyor.

İşte böyle bir dönemde bu gazetede amatörce yazı yazacağım.

Umarım yazdığım bir yazıdan dolayı benim ve gazete genel yayın yönetmeninin başına bir bela gelmez. Ayrıca gazetenin patronu da bazı yerlerden ve ya kişilerden tehdit almaz…

 

KAMİL ÇÖPÜR KİMDİR?

Kamil Çöpür, 1949 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinin Büyük Çimiş Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. İzmit Ticaret Lisesi’nde Meslek Dersleri öğretmeni olarak 25 yıl görev yaptı. Yazar altı yıl da Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yaptı. Meslek Yüksek Okullarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Demokratik kitle örgütlerinde değişik görevler alan yazarın, gazetelerde çeşitli makaleleri var. KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimi kurslarında altı yıldır girişimci uzmanı olarak görev yapmakta. Esey ile Haydar Çavuş adlı kitabın yazarı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR