Osman Badem’in yapması gereken…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti teşkilatlarında adaylar bir bir belirleniyor. Bazı yerlerde kongreler yapıldı bile. Kartepe’de yaşananları ise şöyle kısa bir değerlendirmemiz gerekirse, o kadıncağıza yapılanın edilenin siyasetle, teşkilatçılıkla, ahlakla ve daha farklı politik ifadelerle anlatabilmemiz imkansız.

Zira AK Partili dostlarım kusura bakmasınlar ama bazen gerçekten insanların sabırları ile sınandığını düşünüyorum. Tamam, bir tek liste kararı alındı, geçen yıla göre bu kararın adayların ortaya çıkmasından önce açıklanması elbette önemliydi. Fakat iktidar cephesinde nasıl bir siyaset uygulandı ki bu süreçte partililer bir türlü tek listeye ikna edilemedi.

Dahası aday olmak isteyenleri de bölücü ve paralel yapıdan daha tehlikeli göstererek, meseleye siyasal bakmayan partililerin önüne yem olarak atmanın asıl büyük bölücülük olduğunu görmemek için kör olmak gerekir.

Tabi işin özünde bu durum çok önemli bir mevzudur. Meseleye genel merkez nezdinde bakacak olursak, son iki kongre sürecinde de partilileri ağaların aldığı tek liste kararına bir türlü ikna edemeyen bir Civelek başarısızlığı vardır.

xxx

Adayı açıklanan ilçelerden birisi de Körfez oldu. Burada AK Parti genel merkezi mevcut başkan Osman Badem ile yola devam kararı aldı. Etkili isimlere karşı mücadele etmişti Osman Badem. Zira Şener Söğüt ve Mehmet Irak da ilçe siyasetinin önemli isimleriydi.

Osman Bey, daha önce gazetemize verdiği röportajında ve düzenlediği basın toplantısında altını çizerek vurguladığı bir önemli nokta vardı.

Sevgili başkan, özellikle açıklamalarında birlik ve beraberlik vurgusu yapmıştı. Bu elbette çok önemli ve zor bir durum. 2015 seçimleri sebebiyle meşakkatli bir dönemde ilçe başkanlığına devam edecek olmak elbette kendisi için de zor olacaktır. Bu seçim süreci geride kalan 9 seçime hiç benzemeyecektir.

O yüzden Osman Badem, mutlaka iyi bir şekilde çalışmalı, öncelikli olarak da teşkilatını bu yapıda hazırlamalıdır. Haliyle aynı hassasiyeti yönetim kurulu oluştururken de göstermelidir. Her şeyden önce ‘ben ilçe başkanı oldum’ diyerek adaylık yolundaki rakiplerini dikkate almamazlık yapmamalı, mutlaka rakiplerinin de fikirlerine önem vermelidir.

En azından yönetim kurulu mutlaka temsiliyetlere önem verilerek, her şeyden daha da önemlisi parti teşkilatlarına emek verenleri unutmayarak, geleceği düşündüğü gibi geçmişi de unutmayarak oluşturulmalı.

Neticede geçmiş seçimlerde bu partinin kademelerinde görev yapmış, gençlik ve kadın kolları çatısı altında önemli çalışmalara imza atmış birçok değerli isim var. Bunu yaparken de özellikle yönetimini gençleştirmeye önem vermesi gerekiyor. Elbette birlikte yol aldığı isimler vardır. Zaten otuz kişilik bir yönetim içinde etkili isim sayısı altıyı yediyi geçmez.

Haliyle bu isimler ne kadar genç ve etkili ise başarı da o kadar net olur. Bu anlamda Osman Badem’e düşen bir önemli görev var bu konuda. Sevgili başkan, yönetim kurulu oluştururken, hatta teşkilat yapılanmasını tamamlarken mutlaka istişarelere önem vermeli, sonrasında bu istişarelerin sonuçlarını karar alırken dikkate almalıdır.

Zira Körfez ilçeyi her zaman diğer ilçelerden ayrı tutmuşumdur. Çünkü burada siyaset öyle sadece seçim dönemlerinde yapılmaz. Haliyle her zaman büyük bir heyecan vardır.

Ve bu kez pabuç biraz daha pahalı. Zira AK Parti Erdoğan olmadan ilk kez bir seçime girecek.

Belki oy kaybı yaşanacak, belki de bu seçim AK Parti’nin kazandığı son seçim olacak.

Osman Badem de ilçesinde başarılı olmak ve seçim sürecinde ortaya çıkabilecek olumsuzlukları şimdiden bertaraf etmek istiyorsa yukarıda zikrettiğimiz konularda hassas davranmalı, adaylık sürecinde verdiği birlik ve beraberlik mesajlarına sadık kalmalıdır.

Bunun dışında kendisine yeniden zor bir görevi üstlendiğini hatırlatıyor ve başarılar diliyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR