Bazı Kocaelispor yöneticilerini rahatlatan Anayasa Mahkemesi kararı

MAKALEYİ DİNLE

Yıllardır Kocaelispor’un vergi borçları konuşulmaktadır. Bu sorun henüz çözülmüşte değildir. Ancak konuyu düzenleyen 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkındaki kanunun mükerrer 35. maddesinin 5. ve 6. fıkraları Anayasa Mahkemesince iptal edildi. İptal kararının 03.04.2015 tarihli resmi gazetede yayınlanması duruma farklı bir boyut kazandırdı. Bilindiği üzere iptal edilen mükerrer 35. Maddenin 5. ve 6. fıkra hükümleri 04.06.2008 tarihinde yasaya monte edilmiştir. Monte edilen bu fıkralardaki düzenlemeler şöyledir.

 

“… Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda kanuni temsilci veya teşekkülü idare edenlerin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden müteselsilsen sorumlu tutulur…’’(5. Fıkra )

 

 “… Kanuni temsilcilerin sorumluluklarına dair 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda yer alan hükümler, bu maddede düzenlenen sorumluluğu ortadan kaldırmaz…” (6. Fıkra)

 

Özellikle üzerinde durulması gereken, iptal edilen 5. fıkradır. Zira 2008’de yasaya ilave edilen bu fıkra hükmüne göre, 2008’den sonraki dönemlerde limited şirketlerde hisse alıp, yetkili olanlar veya Kocaelispor kulübünde yönetici olanlar geçmiş dönem amme alacaklarından da müteselsilsen sorumlu tutulmaktaydılar.

 

Anayasa Mahkemesi verdiği iptal kararı ile bu durumda bulunan şirket, vakıf, veya kulüp yöneticilerini müteselsil sorumluluktan kurtarmış bulunmaktadır. Dolayısıyla Anayasa mahkemesinin bu kararı 2008 sonrası yönetime gelen Kocaelispor yöneticilerini rahatlatmış olmaktadır. 2008 öncesi yöneticileri kendi dönemleri ile ilgili amme alacağından sorumlulukları devam etmektedir.

 

Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesini şöyle belirtmektedir. “… 213 sayılı kanunun 10. maddesinde, kanuni temsilciler için kabul edilen sorumluluk kusura dayalı sorumluluktur. Buradaki kusur, vergilendirmeye dair ödevlerin ihlal edilmesidir. Buna göre 213 sayılı kanunun 10. maddesi uyarınca kanuni temsilcilerin sorumlu tutulabilmesi için vergilendirme ödevlerini yerine getirmemiş olması gerekmektedir. İtiraz konusu kuraldan kaynaklanan sorumluluk ise Kusursuz Sorumluluk esasına dayanmakta olup, kamu alacağının borçlu şirketten tahsil edilmemesinde kanuni temsilcilerin kusuru bulunmasa dahi sorumlu tutulmasına neden olmaktadır…” denilmektedir.

 

Sonuç olarak söylemek gerekirse, limited şirket, spor kulüplerinde, cemaat ve vakıflarda önceden 2008 ve sonrası yıllardaki yetkililer, 2008 öncesi amme borçlarından da sorumluydular. Bu karardan sonra her yetkili sadece kendi dönemi ile ilgili borçlardan sorumlu bulunmaktadır. Özellikle limited şirketlerde naylon fatura doğrayıp da şirket hisselerini satarak sorumluluğu yeni ortaklara devredenler kendi dönemleri ile ilgili sorumluluklardan kaçamayacaklar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR