Saflara, salaklara, yandaşlara ve yalakalara masallar…

MAKALEYİ DİNLE

“Gerçeklerle” yüzleşmeyi mi seversiniz, yoksa “masallarla” avunmayı mı?
Hangisini?
Bugün ben sizi hem “gerçeklerle” hem de “masallarla” yüz yüze getireceğim.
Siz istediğinizi tercih edin!
İster “gerçekleri” anlamaya çalışın…
İster “masallarla” avunmayı sürdürün.
Paşa gönlünüz bilir!
*********
Konumuz, “İmralı süreci”…
Önce verilen şu demeçleri, yapılan şu konuşmaları, yazılanları, çizilenleri, yani “gerçekleri” okuyalım!
*SELAHATTİN DEMİRTAŞ (BDP Genel Başkanı) -“Biz geri çekilmeyi barış olarak algılamıyoruz. PKK, dağda bekleyecek. Demokratikleşme olmazsa, özgürlükler garantiye alınmazsa, PKK’yı dağdan kimse indiremez. Barış, silahın susması değildir. Barış, silahın konuşma ihtimalinin kalmamasıdır.”
*DURAN KALKAN (PKK üst düzey yöneticisi)-“Yöntemi değiştirerek mücadele edeceğiz, kazanacağımıza da inanıyoruz. Bir kenara çekilmiyoruz. Bu süreç de yeni başlayan bir mücadele süreci…”
*BASKIN ORAN (Prof. Dr. Akil insan)-“Abdullah Öcalan akıllı biri… Eyalet sistemine geçilmelidir. Kürtlere özerklik verilmezse metro istasyonları, alışveriş merkezleri her gün patlar. Ceset parçaları üstümüze sıçrar.”
*TARHAN ERDEM (Akil insan)-“Öcalan’ı 5-10 sene sonra TBMM’de üye olarak görmeye alışmalıyız. Öcalan’dır, Karayılan’dır veya başka bir insandır, ama başka türlü olmaz. Öcalan, bu işin doğal lideri…”
*GAZETELER- “Bursa’da gazi Selçuk Çelik, takma bacağını akil insanlara fırlattı.”
*GAZETELER-“PKK, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde kimlik kontrolü yaptı.”
*MUSTAFA ARMAĞAN (Akil insan)-“Zaten bir bölünme yaşanmış durumda.”
*MURAT KARAYILAN (PKK’nın Kandil’deki başı)-“Anayasa reformu yapılsın. Önder Apo dahil herkesin özgürleştiği süreçte, silahlar tümden devre dışı kalır.”
*MİNE KIRIKKANAT (Gazeteci)-“Kesinlikle ne Türkçüyüm, ne Kürtçüyüm, ne de milliyetçiyim. Diyarbakır’ı alır giderlerse hayır da demem. Ama Diyarbakır’ı alacakları çok belli… Çünkü Diyarbakır artık zaten bizim değil.”
*LAMİ ÖZGEN (Akil insan)-Öcalan’ın şahsında bir bütün olarak Kürt halkına yönelik tecrit uygulanıyor. Öcalan’a uygulanan tecrit ortadan kaldırılmalıdır. Bu tecrit sürerse, Kürt sorununa barışçıl bir çözüm mümkün olmaz.”
*BASKIN ORAN (Prof. Dr. Akil insan)-“Cumhuriyet yanlış kuruldu, yıkıyoruz, yenisini kuruyoruz.”
*KAMRAN İNAN (Kürt kökenli eski bakan ve diplomat)-“Bu ülkede bu kadar hain nasıl yetişti, araştırılmalı.”
*BBC YAYIN ORGANI-“PKK militanlarının Türkiye’den ayrıldıkları gibi geri gelmeleri her zaman mümkün.”
*THE NEW YORK TIMES-“Karayılan, silahsızlanma taleplerini reddetti. PKK’nın talepleri var. İktidarın sözünü yerine getirip getirmeyeceği belli değil.”
*FINANCIAL TIMES-“PKK, silahlarını Öcalan ve diğerlerinin cezaevinden tahliye edilmesinden sonra bırakacağı uyarısını yaptı.”
*ZÜBEYDE TEKER (Akil insan)-“Biz Abdullah Öcalan için ev hapsi veya farklı bir cezaevine nakledilmesi gibi bir seçeneği tartışmıyoruz. Müzakere süreci gelişecekse eşit koşulların olması gerekir. Öcalan, Kürt halkının önderidir.”
*MURAT KARAYILAN (PKK’nın Kandil’deki başı)-“Biz Ortadoğu’da bütün halkların birlikte, eşit bir şekilde, demokratik bir ortamda kardeşçe yaşamlarından yanayız. Bu da demokratik konfederalizm ve federasyon ile olur. Ulus devletlerde diktatör olur.”
*DENİZ BAYKAL (CHP eski Genel Başkanı)-“PKK geçmişte suç örgütüydü. Apo’ya sayın diyen ceza alıyordu. AKP, hem Öcalan’ı hem de terör örgütünü meşrulaştırdı. Apo, vatan kurtaran aslan oldu. PKK’lı teröristler ise özgürlük savaşçıları…”
*GÜLTEN KIŞANAK (BDP Eşbaşkanı)-“Kürt halk önderiyle devlet müzakerelere başladı. Şimdi sıra bizde… Öyle görkemli serhildanlar (isyanlar) yapmalıyız ki, sayın Öcalan’ın eli güçlensin, anayasada Kürt halkının kimliği kabul edilsin. Anadilimizi, hakkımızı, hukukumuzu anayasaya yazdırma zamanıdır. Mücadeleyi daha yükseltmeliyiz. Bunu yaparsak, bu süreç sayın Öcalan ve Kürt halkının özgürleşeceği bir süreç olacaktır.”
*PERVİN BULDAN (BDP Grup Başkanvekili)-“Çekilmeyle birlikte Türkiye’de barış olacak gibi bir havaya kapılmamak gerekir. Asıl yapılması gerekenler bundan sonra başlıyor. Bundan sonra Türkiye’de yaşayan bütün halkların, sadece Kürtlerin değil, dilini, kimliğini, kültürünü yasal ve anayasal güvence altına aldığı, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği, ana dilinde eğitim, öğretim hakkını elde edebildiği bir sürece girilecek.”
*SELAHATTİN DEMİRTAŞ (BDP Genel Başkanı)-“Bütün Türkiye için bölgesel yönetimleri önereceğiz. Bir tür özerklik bu... Seçimle işbaşına gelen ve yetkileri merkezle paylaşan bölge meclisleri bunlar. Bu bölge meclislerinin içinden de bir tür bölge hükümeti olan bölge yürütmesi çıkıyor. Valinin yerini de seçimle iş başına gelen bölge başkanı alıyor. Biz, parlamentoya anayasa teklifimizi bu şekilde sunduk. Ulusal güvenlik, genel adalet ve savunma, genel bütçe planlama gibi hizmetlerin dışındaki eğitim, sağlık, kültür, turizm bütün hizmet ve yetkiler bu bölge meclislerine ait oluyor.”
*MURAT KARAYILAN (PKK’nın Kandil’deki başı)-“Silah bırakmamız söz konusu değil. Olmazsa olmaz koşulumuz, liderimiz Öcalan’ın hürriyetine kavuşmasıdır.”
*************
Toplumdan saklanan…
Dillendirilmeyen…
“İmralı süreci” gerçekleriyle yüz yüze geldiniz mi?
Gerçekler ne, yaratılan hava ne!
Sanki terör bitti, sanki “çekilme” matrak bir şey!
Kaç kişi girmiş, kaç kişi çıkacak, bilen var mı?
Çekildik mi, çekildik…
Sanki çekilince bir daha giremeyecekler!
Türkiye, “yol geçen hanı” na dönmüş…
Şimdiye kadarki süreç, “göz boyama” idi.
Önemli olan, bundan sonrası…
Madem “Vereceğim” dedin, vereceksin.
Verebilirsen…
*************
“Gerçekleri” dinlediniz, şimdi “masallara” gelelim.
*AYŞE NUR BAHÇEKAPILI (AKP Grup Başkanvekili)-“Silahlar sustu bu ülkede. Bu ülkede artık bayram var, bayram!”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Terör örgütüyle mücadele, siyasi uzantılarıyla müzakere diyordum, ama artık terör örgütünün siyasi uzantılarıyla müzakere noktasında değilim. Terör örgütüyle iç içe olanlarla ne konuşacağız? Şehit anneleri beni o müzakere masasında görürlerse ne derler?”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Terör ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idamı tartışmak, elbette mümkün olabilir. Dokunulmazlık zırhına bürünen bu zevatla ilgili kararımızı, dokunulmazlıklarını kaldırmak suretiyle vereceğiz. Ondan sonrası artık yargıya aittir.”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-”Terör örgütüyle müzakere ettiğimizi söyleyen şerefsizdir.”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Ev hapsi falan asla söz konusu değildir. Al başkanlığı ver şunu, asla yok!”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Silahlar bırakılmalı diyoruz. Bırakılmaması sıkıntı doğurur. Burasını yolgeçen hanına çevirmek doğru olmaz. Silahsız olarak geçişini yap! Gidecek olan silahını nerede bırakırsa bıraksın, öyle gitsin. Aksi taktirde bu provokasyona çok açıktır. Anayasaya aykırı bir yasal zemini biz nasıl oluşturabiliriz? İster gömsün, ister mağarada falan bıraksın. Yeni Oslo sürecine müsaade etmem. Eğer geçeceklerse silahı bırakacaklar.”
*”Silahın susması demek, silah eldedir ateşlenebilir, demektir. Ben susması demiyorum, silahın bırakılması diyorum. Silah bırakılırsa orada operasyon olmaz. Senin sırtında silah, sınırdan geçiyorsun. Güvenlik gücüm bunu gördüğü zaman sessiz kalırsa, yardım ve yataklıktan suç işler. Bunun için yasal düzenleme teklifiyle gelmek, yasa bilmezliktir. Böyle saçmalık olur mu? Silah bırakmadan bu iş olmaz!”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Bu milletin başını öne eğecek tek bir söz bile vermedik.”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“AK Parti olarak bu terörün çözüm sürecinde asla ve asla tek bayrak, tek devlet, tek millet ve tek vatan ilkesinden taviz vermeyeceğiz.”
*RECEP TAYYİP ERDOĞAN (Başbakan)-“Asla pazarlık yapmadık. 11.5 metrekare bir odası var. Kendisine 12 kanallı bir televizyon verdik. Kendisini hayata dahil ettik. Orada kendi takımını da Türkiye’yi de izliyor. Jimnastik noktasında haftada üç gün dediler, her gün yapsın dedim. Arkadaşlarıyla günaşırı görüşüyordu, her gün birer saat yapın dedim. Bu oradaki insanların yaşam koşullarını değiştirmesi açısından önemli… Benim verdiğim, vereceğim budur.”
************
Konumuz, “İmralı süreci” idi.
“Gerçekleri” de “masalları” da dinlediniz.
Karar sizin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR