Binek otomobillerde KDV uygulaması…

MAKALEYİ DİNLEYıl sonu geldiğinde araç alımı hızlanır. Çok tartışılan konulardan birisi de binek otomobillerin şirketler adına alındığında KDV indirimlerinin nasıl olacağı hususudur.

Öncelikle binek otomobilin tanımının yapılması gerekir. Binek otomobilin KDV Yasası’nda özel bir tanımı bulunmamaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 2. maddesinde, “…Yapısı itibariyle sürücü dahil en çok 8 oturma yeri bulunan insan taşımak için imal edilmiş motorlu araç…” olarak tanımlanmıştır. 60 nolu KDV tebliğinde de 87.03 gümrük pozisyonunda yer alan araçlar binek otomobil olarak tanımlanmıştır.

BİNEK OTOMOBİLLERDE KDV ORANI

- Eğer binek otomobil Türkiye’de imal edilip, sıfır olarak ilk defa Trafik Siciline, tescil ediliyorsa,

- Yaşı ne olursa olsun yurtdışından ithal ediliyorsa,

- Otomobil alımında yüklendiği KDV’yi indirim hakkı olan (Rent a Car firmaları, sürücü kursları, taksi işletmeleri) mükelleflerin, bu araçların satışında,

%18 KDV uygulanması gerekir.

Bunun dışında yapılan binek otomobil teslimlerinde uygulanması gereken KDV oranı %1’dir.

Burada bir istisnai durumu da bildirmek gerekir. Rent a Car, sürücü kursları taksi işletmelerinin bu otomobilleri 31.1.2.2007 tarihinden önce almış olmaları ve 2 yıl geçtikten sonra satmış olmaları halinde KDV oranı %1 uygulanır. Bu şartları taşımaması durumunda uygulanacak KDV oranı %18’dir.

BİNEK OTOMOBİL ALIMINDA ÖDENEN KDV
İNDİRİM KONUSU YAPILABİLİR Mİ?

Binek otomobil alımında ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması için, otomobili olan firmaların yukarıda sayılan Rent a Car, sürücü kursları, taksi işletmeleri gibi faaliyetlerde bulunması gerekmektedir.

Bunların dışında kalan tüm firmalar binek otomobil için ödenen KDV’yi indirim konusu yapamaz. Ödenen KDV firmanın kendi tercihine göre gider olarak veya taşıtın maliyetine yüklenebilir.

KOMİSYONCULAR YÖNÜNDEN UYGULAMA

Bilindiği üzere Oto Komisyoncuları satış işleminde aracılık yapan işletmelerdir. Bu aracılık uygulamasında otomobili hiç üzerine almayıp, sadece komisyon alınması veya aracın üzerine alınıp satılması şeklinde olmaktadır. Bu nedenle komisyoncular ile ilgili olarak binek otomobil satışlarında iki durum ortaya çıkmaktadır.

- Başkasına ait binek araçların satışına aracılık edilmesi halinde işlem, satıcı ile alıcı arasında olacağından bu işlemde satıcının vergi mükellefi olmaması durumunda KDV uygulanmayacaktır. Satıcının vergi mükellefi olması halinde ve indirim hakkı olması durumunda KDV oranı %18’dir. Satıcı vergi mükellefi olmakla birlikte indirim hakkının bulunmaması durumunda KDV oranı %1’dir. (İndirim hakkı olanlar yukarıda belirtilmiştir)

- Eğer otomobil komisyoncu tarafından satın alınıp, sonra satılması halinde, alış aşamasında ödenen KDV %18 ise satışta da KDV oranı %18’dir. Alışta KDV %1 olarak alınmış ise satış aşamasında da KDV %1 olarak uygulanacaktır. KDV’nin %18 olarak uygulanması ödenen KDV’nin indirim hakkı olup, olmamasına göre belirlendiği tabidir.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR