Kocaeli Üniversitesi’nde Ulubatlı Sadettin dönemi!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Üniversitesi’nin kurucu rektörü Atıf Ural’dır…

Sonrasında üniversitede rektörlük seçimi yapıldı…

Atıf Ural birinci, Baki Komsuoğlu ikinci olmuştu…

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, birinci sırayı alan Ural’ı değil, ikinci sıradaki Komsuoğlu’nu rektör olarak atamıştı.

Ural döneminde Kocaeli Üniversitesi Vakfı adına Burhan Özbey ve Mustafa Elbi ile birlikte “İletişim Dergisi” adı altında bir dergi çıkarıyorduk…

Amacımız dergi ile üniversite-kent buluşmasına katkı sağlamaktı…

Dergi her geçen gün daha iyiye gitti, her geçen gün amacına ulaşıyordu…

**

Baki Komsuoğlu (rahmetli), rektör olarak atandıktan birkaç gün sonra beni ve Mustafa Elbi’yi çağırdı…

Bize, “Kocaeli Üniversitesi Vakfı adına çıkardığınız dergiyi inceliyordum. Beğeniyorum. Başarılı bir çalışma. Ama yeni dönemde bu dergiyi İletişim Fakültesi adına çıkarmayı düşünüyoruz” dedi…

Biz de tamam dedik ve kurduğumuz şirket bünyesinde çalışmalarımızı sürdürdük.

**

8 yıl Rektörlük yapan Baki Hoca’dan sonra yapılan seçimde eşi Sezer Komsuoğlu ilk sırayı aldı ve rektör olarak atandı. İkinci dönem de atandı ve 8 yıl rektörlük görevini sürdürdü.

**

Komsuoğlu ailesinden sonra yapılan seçimde ilk sırayı alan Sadettin Hülagü, rektör olarak atandı.

Ford’un tesis açılışına katılan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ameliyat ekibinden olan Sadettin Hülagü’yi İzmit merkezdeki evinde ziyaret etmesi, Hülagü’nün rektörlüğünün önünü açmıştı. Bu ziyaretten sonra Sadettin Hülagü’nün rektör olacağına kesin gözüyle bakılıyordu…

Öyle de oldu…

Hülagü üniversite seçiminde ilk sırayı aldı, YÖK tarafından ismi ilk sırada onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Başbakan iken evinde ziyaret ettiği Sadettin Hülagü’yü rektör olarak atadı. 

**

Sayın Hülagü, önceki gün görevi Sezer Komsuoğlu’ndan devraldı.

Hülagü devir teslim töreninde yol haritasını da çizdi

Herkese eşit, bir telefon mesafesinde olacağını söyleyen Prof. Dr. Hülagü,  “Üniversiteyi özgür düşünceye, bilime ve sanata önem veren bir yapıda yöneteceğiz. Efendilik etmek için değil, hizmet etmek adına bu bayrağı devralıyoruz. Üniversitemizin bayrağını daha ilerilere taşımak, Ulubatlı Hasan gibi Avrupa’nın burçlarına dikmek için çalışacağız” ifadesinde bulundu.

Ulubatlı Hasan örneği çok anlamlı…

Bilindiği gibi Ulubatlı Hasan, İstanbul’un fethinde İstanbul surlarına ilk Türk bayrağını diken kişidir…

**

Rektör Hülagü’nün yardımcıları kim olacak diye merak ediliyordu…

Hülagü, rektör yardımcılığına Prof. Dr. Bekir Çakır, Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ve Prof. Dr. Ahmet Küçük’ü atadı…

**

Sayın Çakır’ı tanıyorum…

Sezer Komsuoğlu’nun danışmanıydı…

30 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Başiskele Belediye Başkan aday adayı olmuştu…

Rektör Hülagü, bence Sayın Çakır’ı rektör yardımcısı yaparak iyi bir seçim yaptı.

Sayın Çiftçi ve Sayın Küçük’ü tanımadığım için kendileri hakkında yorum yapamıyorum.

Kocaeli Üniversitesi’nde 16 yıllık Komsuoğlu dönemi sona erdi.

Artık Hülagü dönemi başladı…

Sadettin Hülagü, ve yardımcıları Bekir Çakır, Ercüment Çiftçi ve Ahmet Küçük’e başarılar diliyorum.

 

3 yılda 2 milyon kişi çorba içti

İzmit Belediyesi’nin 3 yıldan beri faaliyette bulunan çorba çeşmelerinden yüzbinlerce kişi bedava çorba içiyor. Türkiye’de tek olan çorba çeşmelerinden Mayıs 2012- Kasım 2014 tarihleri arasında 2 milyon 29 bin 691 kişinin yararlandı. Günde 6 bin kişinin yaralandığı çeşmeler hafta içi 06.45-09.00 saatleri arasında hizmet vermekte.

 

AKP’li Akdoğan’a davet

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve yönetim kurulu üyeleri AKP Gebze İlçe kongresine katılan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ı 16 Ocak 2015 tarihinde yapılacak olan Basın Onur Günü’ne davet etti. Gürol görevini yapıp Akdoğan’ı davet etti, bakalım Akdoğan davete icabet edecek mi?

 

Doğa’dan Lösev’e destek

Kocaeli Doğa Anadolu Lisesi, önceki gün ‘ LÖSEV İÇİN FARKINDALIK YARAT ’ projesi adı altında Seka Park’taydı . Etkinlikte 83 adet dilek feneri uçuruldu. Öğrencilerin amacı LÖSEMİ hastalığına dikkat çekmek ve hastalara yardımcı olmaktı. Etkinliği  öğrenciler,  veliler ve halk da katıldı. Ayrıca öğrenciler topladıkları yardımı Lösev ’e bağışladılar.

 

İki Bakanlığa yazı

İzmit Belediyesi köylerde de denetimlerde bulunuyor. Geçtiğimiz yerel seçimler sonrası İzmit Belediyesi’nin sorumluluk alanına dahil olan köylerdeki denetimler ediyor. Denetimlerde akarsu etraflarında, yol kenarlarında ve boş arsalarda meyve ve sebze atıkları, inşaat atıkları, tarım ilaçları ve tehlikeli atıklara rastlanıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı bütün kamu kurumlarına yazı göndererek nehir ve dere yataklarının sürekli kontrol edilmesini ve olası kirliliğin önüne geçilmesini istendi.

 

İzmit’te 5 yılda 200 park yapıldı

İzmit Belediyesi tarafından Kabaoğlu Mahallesinde yaptırılan Funda Parkı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Parkın açılışında konuşan Başkan Doğan geçen 5 yıl içinde 200’e yakın yeni park yapıldığını söyledi. Mahalle Muhtarı Ali Akbaş, Doğan'a mahallerine böyle bir hizmet kazandırdıkları ve değer kattıkları için teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR