İnternet ve GSM operatörleri tüketiciyi nasıl dolandırıyor?

MAKALEYİ DİNLE

İletişim çağındayız…

İletişimde teknoloji geliştikçe, dolandırıcıların da iştahı kabarıyor…

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Aslan, internet ve GSM Operatörlerinin tüketiciyi nasıl dolandırdıklarını ve dolandırıcılara nasıl çanak tuttuğu konusunda aydınlatıcı açıklamalarda bulundu.

“Tüketiciler dikkat” diyen Aslan’ın sözlerine kulak verelim, “O kadar çok şekilde kandırıyorlar ki… Bu kandırma işlerini, hem internet servisi satan firmalar da yapıyor. Giderek de daha çok insan mağdur oluyor ve daha da fazla olmaya devam edecek.

Birkaç örnek; “Sınırsız konuşma”, “sınırsız internet” diyerek satılan sonra da insanlara çıkartılan milyarlık faturalar,

-kullanıcının telefonuna istemediği bir SMS mesajı gönderilmesi ve mesaj içeriğini görmek amacıyla kullanıcının mesajı açar açmaz kullanıcının talebi olmadan çeşitli servislere otomatikman üye yapılması ve üyelikten dolayı ekstra paralar fatura edilmesi ve bu üyeliklerden çıkmanın mümkün olmaması veya üyelik iptalinin zora koşulması,

-“Aboneliğin iptal edilmesi” veya “hattın kapatılması” işlemlerinin sürekli zora koşulması, hatta yapılmaması ve hatta bin bir zorlukla kapatılan hattın kapatıldıktan yıllar sonra bile kullanıcıya yine ilave borçlar çıkarılması,

-insanların bilmemesinden de yararlanarak ve insanları yanıltarak sürekli ekstra paralar istenmesi, (Örnek, bir internet siteniz var ve bu siteyi barındıran hosting firmaları, host ettiği sitenin sahiplerinden, “sitenize çok kişi girdi” gibi bir gerekçeyle ekstra para istemesi), (Resmen soygunculuktan başka bir şey değil.

-İnternetteki sitenin sahibinin, kendi sitesine kaç kişi gireceğini kontrol etme imkânı yok ki…) Cep telefonu ve internet servis sağlayıcıların “sabit fiyat”, “her şey dâhil” demelerine rağmen o sabit ücret yerine hep başka ilave ücretler alınması.”

**

SAYMAKLA BİTMEZ BU İĞRENÇ OYUNLAR VE SAHTEKÂRLIKLAR…

“İşin kötüsü artık insanları bu şekilde kandırmak, dolandırmak, zorla paralarını almak, evlerine haciz göndermek, sanki bir pazarlama şekli gibi şirin gösterilmeye çalışılıyor. Mağdur edilen ve şikâyet eden zavallı insanlara “sadece biz değil, filanca firma da yapıyor” diyerek dolandırıcılıklar meşrulaştırmaya çalışılıyor.

Pek tabi ki ticarette pazarlama için yollar bulmak güzeldir ve doğrudur ama kandırmacayla, dolandırmayla, insanların bilgisizliğinden yararlanarak, gerekli ve doğru bilgi vermeyip insanları kandırarak zorla paralarını almak pazarlama filan değildir.

Düpedüz dolandırıcılıktır. O nedenle, herkesin şikâyet ettiği ancak bir türlü çözülmeyen bu iğrenç sahtekârlıklar konusunda, en etkili yolun, her bir insanı bilinçlendirme olduğunu biliyorum. İnternet ve cep telefonu firmalarının insanları kandırma yollarından herkesin haberi olmalı ve bu kandırmacalara karşı dava açılmalıdır.

İşte bunlar benim görebildiğim sadece bazıları. Her gün yeni kandırma ve dolandırma yollarıyla insanlardan trilyonlarca lirayı zorla ve kandırmayla alıyorlar. Kısacası, “o tarife”, “bu tarife”, “o kotalı paket”, “bu kotalı paket”, “o firma”, “bu firma”, “şuna mı geçsem”, “buna mı geçsem”, “acaba hangisi az kazıklar” diye boş yere kafa yormayınız…

En güzeli, şart değilse yeni internet, yeni cep telefonu hattı, yeni banka hesabı vb hiç bir şekilde yeni abonelikler yaptırmayınız.

**

Mecburen abone olacağınız zaman ise tek taraflı olarak önünüze gelen sözleşme metnini imzalamayınız. Kendi şartlarınızı da sözleşmeye yazınız. Mesela şu şekilde olabilir: Firmaya kimlik fotokopinizi verirken üzerine “kimlik fotokopimi yalnızca. No.lu abonelik için verdiğinizi, bu abonelik dışında adınıza başka abonelikler veya başka hesaplar açılması halinde firmanın sorumlu sayılacağını ve o aboneliklerden doğacak faturalarından hiç bir şekilde sorumlu tutulamayacağınızı ve ayrıca tazminat talebinizin saklı olduğunu” hem fotokopi üzerine hem sözleşmeye yazınız.

Ayrıca, ‘aboneliğiniz süresince, haber vermeden tarifenizin değiştirilemeyeceğini, sabit ücret, ilave X ücreti, Y ücreti veya her ne ad altında olursun ilave hiç bir ücret istenemeyeceğini, istense dahi bunun geçersiz sayılacağını ve bu gibi uygulamalarda sözleşmenin kayıtsız şartsız iptal edebileceğinizi” yazınız.

**

Diğer yandan, “yazılı onayınız alınmadıkça hiç bir servise ne mesaj yoluyla ne de telefon yoluyla üye yapılamayacağınızı, firmanın isteminiz olmadan bu şekilde bir üyelik yapmış olması halinde ise hiç bir servis ücreti ödemekle yükümlü tutulamayacağınızı ve böyle bir durumda sözleşmeyi feshetme hakkınızın olduğunu da yazınız. Yukarıdaki hususları isteyince, büyük ihtimalle, sizi abone yapmak istemeyeceklerdir. Ya da bir şekilde bir yolunu bulup nasıl olsa bir şekilde ilave ücret alırız diye de düşünüp o an için “tamam, kabul” diyebileceklerdir.”

 

ARTIK SEÇİM SİZİN…

“Ama ne acıdır ki, hiç bir banka, internet ve cep telefonu firmasının sizden fahiş derecede ve kat kat fazlasıyla para almadan sizi bir şey vermeyeceğini ve bugün verse dahi yarın diğerleri gibi kandırarak veya çeşitli sahtekârlıklarla sizden zorla para alacağını unutmayınız… Maalesef gerçek bu… “

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Aslan’ın açıklamaları böyle… Başkan Aslan’ın uyarılılarını dikkate almak lazım… 

 

 

 

Bakan Işık’ın annesi gözünden ameliyat oldu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın annesi Mecbure Işık, önceki gün VM Medikal Park Hastanesi’nde gözünden ameliyat oldu. Işık’ın gözündeki tümör sebebiyle yapıldığı belirtilen operasyonun başarılı geçtiği ve şu anda hastanedeki odasında tedavisinin devam ettiği bildirildi. Bu arada Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün de Mecbure Işık’ın durumu ile ilgili sürekli bilgi aldığı ifade edildi. Mecbure teyzeye geçmiş olsun dileklerinde bulunuyoruz.

 

 

Hayvan pazarı temizlendi

İzmit Belediyesi tarafından Solaklar yolu üzerinde yaptırılan Türkiye’nin en modern hayvan pazarı, gelecek kurbanlıklar için hazırlanıyor. 29 Ağustos’ta hayvan kabulüne başlanacak olan modern hayvan pazarındaki temizlik çalışması da tamamlandı. İlk etapta süpürgecilerce yapılan çalışmanın ardından pazar alanı tazyikli suyla yıkandı. Yetkililer,  10 personel, 1 süpürge aracı ve 1 yıkama aracı ile alanın temizliğinin tamamlanarak hayvanların kabul edilebileceği hale getirildiğini söylediler.

 

 

Ömer Kızıldağ şube  müdürlüğüne atandı

ÖZ-DE-BİR Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Ömer Kızıldağ, Gölcük İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görevlendirildi.  Yeni şube müdürü olan Kızıldağ, ayağının tozuyla hemen görevine başladı. Kızıldağ, “Beni bu göreve layık gören herkese teşekkür ederim ”dedi. Biz de Kızıldağ’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

 

 

Ellibeş, Başhekime başarılar diledi…

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, geçtiğimiz hafta göreve getirilen yeni Gölcük Devlet Hastanesi Başhekimi Kadın Doğum Uzmanı  Op. Dr. Yüksel Pehlevan’ı ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Ellibeş, ziyaretten sonra hastanede yatan hastaları ziyeret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR