Büyükelçi Hasan Sultanoğlu

MAKALEYİ DİNLE

Hasan Sultanoğlu Zeynelov beyi Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu iken tanıdım. O günden bugüne kadar ilişkilerimiz ve dostluğumuz kademe kademe artarak devam etti.

Hasan Bey proje adamıdır. Kafasına koyduğu ve inandığı düşünceyi hemen hayata geçiren bir diplomattır. Mantıklı duygu ve düşünceyi sonuna kadar destekler. Ama inanmadığı bir düşünceye karşı da var gücü ile karşı çıkar ve onu mutlaka önlemeye çalışır.

Azerbaycan, Türkiye dostluğu ve kardeşliği üzerine olan çalışmalara güç vermeye çalıştılar.

Kars Başkonsoslosluğu sırasında eski doğum evi olan bir binayı satın alarak tamiratını yapıp modern görünümlü Azerbaycan Başkonsolosluğu binasının törenle açılmasını sağladı.

Kars’tan sonra İstanbul Başkonsoslosluğu görevine getirildi. İstanbul’da arsasını satın alarak inşaatını bizzat denetleyerek burada da İstanbul Başkonsoslosluğu binasının açılışını yaptılar.

İstanbul  Başkonsolosu iken “Fevkalade yüksek Büyükelçi” ünvanı verildi.

Hasan bey her aşamada Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonunu hep takdir edip etkinliklerimizde yanımızda yer aldı. Benim beş kitabımın takdir duygularını belirterek ön sözünü yazma nezaketini gösterdiler.

Hasan bey çok önemli kararlara imza atarak hayata geçirdi. Burada  bunları teker teker saymak mümkün değil.

Hasan bey şimdi de Türkmenistan Büyükelçisi olarak atandığı için Türkiye’den ayrıldı.

Türkiye Azerbaycan dernekleri Federasyonu ve Haydar Aliyev Kültür Evi adına yeni görevini tebrik edip, başarılı uzun ömür diliyoruz.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun dostumuz sayın Hasan bey.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU AZERBAYCAN’DA

Kardeş ülkemiz Azerbaycan’a Başbakan Bir Millet, İki Devlet duygu ve düşüncesi içinde Bakü’ye yanındaki heyetle stratejik bir işbirliğini kuvvetlendirmek amacı ile bir ziyaret gerçekleştirdi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle, Ankara'da kim iktidara gelirse ilk Bakü'yü ziyaret eder, Bakü'de kim seçilirse ilk Ankara'ya gelir. Bu güzel anane kıyamete kadar sürer. Türkiye'de bakanlık yapan Azerbaycan bakanı gibidir Azerbaycan bakanı da Türkiye bakanı gibidir.

Türkiye her konuda Azerbaycan'ın yanında oldu. Siyasi ve ekonomik anlamda her zaman ilişkilerimiz en üst düzeyde olmuştur. Bunu sadece sözlerde bırakmıyoruz, projelerle taçlandırıyoruz. Daha önce pek çok proje hayata geçmişse bizim dostluğumuz sayesinde hayata geçmiştir.

TANAP Projesi'nin planlandığı gibi 2018'de değil daha tez vakitte olmasını istiyoruz. Bu projeyle Bakü'yü Asya'nın parlayan yıldızı olarak görürüm.

Nitekim Türkiye'nin 9 milyar dolar Azerbaycan'ın 4 milyar dolarlık bir yatırımı söz konusu.

Hedefimiz ticaretimizi 15 milyar dolara çıkarmak. Medeniyet ve kültür adına da bir çok projemiz var.

Savunma sanayi konusunda ortak projelerimiz devam edecek. Bu konudaki ortaklık bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biridir.

Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte olduğu bölgesel toplantılara önem veriyoruz. Karabağ konusunda bizim tutumumuz son derece nettir. Dünyada bir çok sorunun çözümü karşılıklı sınır bütünlüğüne saygıyla hallolur. Biz buradan bir kere daha adil ve kalıcı bir barış yolunda atılacak adımları destekleyeceğimizi söylemek isterim.

 

"EKONOMİK AMBARGOLAR HER İKİ TARAFA DA ZARAR VERİR"

Türkiye şu ana kadar İran'a uygulanan, Suriye'ye, Rusya'ya uygulanan ekonomik ambargolara aynı ilkeli tutumu takınmıştır. Ekonomik ambargoların siyasi sorunları çözeceğine inanmıyoruz.

Biz Rusya'ya yapılan ambargolara katılmamıştık. Ambargolar her zaman iki tarafa da zarar verir.

Rusya'ya sesleniyorum. Söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Rasyonel iki komşu ülke olarak masa başında sorunların çözülmesi bizim istediğimiz yöntemdir. Putin söylem düzeyindeki ithamlarına son vermeli.

Bir çok konuların görüşülüp karara bağlandığı ziyaret her iki tarafta da yüksek ölçüde değerlendirilmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR