Yeni Anayasa

MAKALEYİ DİNLE

Anayasanın kabul edilen yeni maddeleri ve getirdiği yeni yönetim sistemi ülkemize hayırlı olsun. Bu sistemin faydalarını ve yönetilmek için daha iyi bir sistem olduğunu anlayan toplumun yüzde 51.3’ünü kutluyorum.

Karşıt fikirde olan yüzde 48,7’ye de yeni sisteme bir an önce alışmalarını öneriyorum.

Şöyle bakın, artık bağımsız ve tarafsız bir yargı var. Herkes güven içinde olacak. Adalet tecelli edecek, hukuk, guguk olmaktan çıkacak (!) endişe etmeyin.

 

Genel başarı…

Bu genel başarı sadece bir tek kişiye aittir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a…

Toplumu bu kadar iyi tanıyan, halkın istediğini çok net anlayan başka bir siyasetçi daha tanımadım. Bravo Sayın Erdoğan.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın, Bahçeli’ye hiç ihtiyacı yoktu! Eminim, bu skoru her girdiği seçimde alabilirdi. Bunu defalarca ispat etti. Tanıdığım en iyi sosyolog, en iyi psikolog, en iyi siyaset bilimci ve en iyi politikacı Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Keşke yeni sistem daha büyük bir toplumsal uzlaşma ile kabul edilseydi, daha fazla taban destekli olsaydı. Hepimiz çok daha fazla rahat ederdik, toplum daha kolay benimserdi.

Ülkemizin önünde, başta ekonomi, turizm ve Suriye olmak üzere karmaşık bir takım sorunlar olduğu kesin. Umarım referandum öncesi söylediğiniz gibi olur ve bu yeni yönetim sistemi tüm sorunların merhemi olur.

Allah, Büyük Türk Milleti’ne içinde bulunduğumuz ciddi sorunlardan kolayca çıkmak için yardımcı olsun.

 

Yerel Başarı…

Kocaeli’de gene en büyük başarı Başiskele’de, Sayın Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve ekibi ile elde edilmiştir. Hüseyin Ayaz’ın mütevazı kişiliği, kapısının herkese açık olması, akıllı ve çözüm odaklı bakış açısı Başiskele’yi, Kocaeli’nin yıldızı yapmaktadır.

Sayın Ayaz tarafından üst üste elde edilen bu siyasi başarılardan sonra korkarım ki bir sonraki seçimde Hüseyin Bey, AKP tarafından ya Büyükşehir’de ya da parlamentoda göreve davet edilecektir. Başiskele’de vizyonu ile büyük başarılar elde eden Hüseyin Ayaz’a yolun açık olsun demekten başka söyleyecek bir şey yok. Tebrikler Başkan Ayaz.

 

KOLTUK

“Sırtı ve kolları dayayacak yerleri olan, geniş ve rahat sandalyeye koltuk denir.”

Tarifinden belli. geniş ve rahat…

Böyle olunca da kalkması zor oluyor doğal olarak. Eğer içinde birazcık memleket sevgisi varsa! Kemal Bey’in hemen o geniş ve rahat olduğu söylenen koltuğu terk etmesi gerekir. Kaybettiniz Kemal Bey, kaybettiniz… Gerisi teferruattır.

“RTE: 8 – KK: 0”

Herhangi bir futbol takımı böyle bir mağlubiyet yaşasaydı, mağlup olan takımın hocasını şimdiye kadar çoktan kapıya koyarlardı. Ama bizim siyasal sistemimizde bu mümkün değil. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çıkıp büyük ihtimal ile ben oyumu artırdım filan diyecektir. Ben Kemal Bey’i ikaz etmek istiyorum, yapmayın lütfen detaylara girmeyin.

Sayın Genel Başkan, Sayın Kemal Bey… İyi adamsınız, hoş adamsınız ama bu toplumda karşılığınız yok maalesef!

Yeter bu kadar, daha fazla bu ülkeye zarar vermeyin. Haydi, lütfen efendi gibi, size yakışacak şekilde kalkın evinize gidin. Yerinize başka biri gelsin, bir de o şansını denesin. Haydi, lütfen…

Yıllarca genel başkanlık yaptınız. Elinizden geleni yaptığınızdan eminim, ama bakın olmuyor işte.

Olmuyor…

Bu ısrar niye?

Bu ülkenin çoğunluk seçmeni için alternatif değilsiniz Kemal Bey. İnsanlar sizi sevmiyorlar. Sizi sevmedikleri için ya sandığa gitmiyorlar ya da rakibe oy veriyorlar. Haydi, bahane uydurmayın artık. Tıkamayın bu ülkenin önünü. Tutun bir arkadaşınızın elinden, ‘Genel kurulda adayımız budur’ deyin. Örnek olun, size bu yakışır. Kalkın artık şu koltuktan.

Fani dünyada, hepimiz fanileriz Kemal Bey. Yakışanı yapın dürüstçe, vakur bir eda ile, memleket uğruna… Lütfen kalkın artık o koltuktan. Ağır ağır yol alan CHP’ye yol açın. Hızla koşması için danışmanlık yapın, ama vitrini boşaltın. Memleket için Kemal Bey, memleket için…

Tarih sizi rahmetli Erdal İnönü gibi altın harflerle yazsın. ‘Ülkesini seven adamdı’ diye yazsın. ‘Koltuğu seven adamdı’ demesin. Torunlarınıza lekesiz, utanılmayacak bir isim bırakın. “Kemal Bey adamdı!” desinler.

Etrafınızdaki goygoyculara aldırmayın. Doğrusunu yapın, partiyi vesayet altında tutmayın. Hatta genel kurulda bir tüzük değişikliği yaparak genel başkanlığın en fazla 10 yıl yapılabileceğini falan yazdırın. Bir seçim kaybeden genel başkanın otomatikman genel başkanlığının düşeceği gibi maddeleri koydurun tüzüğe. Haydi Kemal Bey, memlekete bir faydanız olsun.

Belki hatırlamıyorsunuz, ama en huzurlu koltuk evinizdeki koltuktur. Daha kaç yaz, daha kaç kış göreceksiniz azizim. Memlekete bir faydanız olsun anılarınızı yazın. Yazın ki gelecek kuşaklar gerek hatalarınızdan, gerek doğrularınızdan ders alsınlar. Haydi Kemal Bey, lütfen. Memlekete faydalı son bir iş yapın. Bırakın artık şu koltuğu.

Olmuyor işte, olmuyor. Toplum sizi sevmiyor, bu direnç niye?

Benim tavsiyem kalan ömrünüzü sizi sevenlerin yanında geçirin. Genç kuşaklara ders anlatın, üniversitelerde konferanslar verin, STK’larda sırtınızda yük olmadan tecrübe ve görüşlerinizi anlatın. Anlatın ki; toplumda yeni bir hareket başlasın. Haydi Kemal Bey lütfen…

Bırakın artık şu genel başkanlığı. Olmuyor işte, olmuyor.

Kemal Bey, bir sonraki seçimlere iki buçuk yıl var. Hemen genel kurul yapar ve yeni genel başkanı seçerseniz seçimlere ancak hazırlanabilirler. Zaman çok sınırlı.

Haydi Kemal Bey, size yakışanı yapın…

 

DİĞER KAYBEDEN

Bahçeli’ye gelince…

Yazık adamcağıza gerçekten. Kimsenin kendisini pek dikkate almadığını bir kez daha gördü. Ama onun gidecek bir evi, evinde onu bekleyen çoluk çocuğu olmadığı için koltuktan kalkması pek mümkün değil. MHP’yi tarihe gömer ve ancak öyle gider. Az kaldı.

Bahçeli ve ekibinin MHP’yi bu hale getirmesinin ardındaki gerçekler eminim yıllar sonra gün yüzüne çıkacak ve tarihteki yerini alacaktır.

MHP’nin küçük bir kısmı istemeye istemeye Türk töresinden gelen “büyüğe saygı” algısı ile bu referandumda Bahçeli’nin istediği gibi oy verdi. Ama onlar da bu işin artık Bahçeli ve ekibi ile gitmeyeceğini, eninde sonunda Sayın Akşener’in MHP’nin başına geçerek partiyi olması gereken yere getireceğini net olarak gördüler diye düşünüyorum.

Neyse, kararı nasıl olsa kendileri verirler.

Demokratik, özgür, kavgasız, gürültüsüz, huzurlu bir gelecek dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

yunus özel - çalakalem bir yazı olmuş..

Yanıtla . 0Beğen 18 Nisan 17:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR