Başsavcı Kurt diyor ki; Yasa herkes için eşit uygulanır!

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında devlet kademelerinde birçok yeni atamalar yapıldı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük görevden alınarak yerine Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt atandı…

Başsavcı Kurt, göreve geldiği günden beri büyük bir özveriyle çalışıyor…

Bütün basın yayın organlarına eşit mesafede yaklaşıyor…

***

Adli yıl başladı…

Cumhuriyet Başsavcısı Kurt’u, savcıları, hakimleri zor bir süreç bekliyor…

Zira FETÖ soruşturması bütün hızıyla devam ediyor…

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, Adli yılın açılışıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

Başsavcı Kurt, hukukta adalet vurgusuna dikkat çekti.

Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet Ali Kurt’un mesajını birlikte okuyalım;

 

TOPLUMSAL BARIŞ

“Hak ve özgürlüklerin, toplumsal barışın ve huzurun en güçlü teminatı adalettir.

Çağdaş ilkelere uygun bir adalet sistemi olmayan, demokratik hukuk devleti anlayışını hayata geçiremeyen, yargı erkine güveni tesis edemeyen ülkelerde toplumun barış ve huzuru bozulmakta, devletin devamlılığında büyük zorluklarla karşılaşılmaktadır.

***

Hukukun evrensel ilkelerine saygı, yasalar önünde eşitlik, bireysel hak ve özgürlüklerin korunması ile hak arama yollarının açık tutulması ve yönetimin hukuka bağlılığının sağlanması Devletimizin temel değerleri arasındadır.

Bu değerlerin hayata geçirilmesi ancak Hukuk Devleti anlayışı ile mümkündür.

 

HERKES YASA ÖNÜNDE EŞİT

Hukuk Devletinin ön koşulu ve adil yargılamanın temel garantisi olan yargı bağımsızlığı; yasama, yürütme, bir başka yargı organı, kamuoyu, yargıcın kendi inanç ve görüşleri karşısında yansız olarak karar verebilmesi, "herkesin yasa önünde eşitliği" ve "yasa herkes için eşit uygulanır" kurallarının gerçekleştirilebilmesi için zorunludur. 

***

Yargıç yargılarken ve karar verirken, inançlarını görüşlerini duruşma salonunun eşiğinde bırakan insandır. Tarafsızlık ise, yargı görevinin tam ve doğru bir şekilde yerine getirilmesinin esasıdır. Taraflı ve etki altında karar verildiği yönünde makul bir algı ortaya çıkması sadece davanın taraflarının değil, toplumun yargı sistemine olan güvenini de sarsar. 

 

FETÖ/PDY SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ

Yargının tüm kurumsal kodlarını, tarihsel birikimi olan etik değerlerini yerle bir eden, bağımsız ve tarafsızlığına gölge düşüren, yasaları, aklını ve vicdanını bir kenara koyarak bağlantılı oldukları FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün talimatları doğrultusunda hukuksuz uygulamalar yapan dolayısıyla yargıya güveni Cumhuriyet tarihinin en alt seviyesine indiren sözde yargı mensuplarının mesleğimize verdikleri zararları gidermek, Uluslararası güç odaklarının emriyle Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Öngördüğü Düzeni, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya, Görevlerini Kısmen veya Tamamen Yapmasını Engellemeye teşebbüs eden FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyeleriyle hukuk sınırları içinde en etkin şekilde mücadele etmek,

 

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Yeni adli yılda tüm yargı camiasının en önemli görevi olacaktır. Yeni Adli Yılın başladığı 1 Eylül aynı zamanda Dünya Barış Günüdür. Bu vesileyle tüm Dünya'da, bölgemizde ve  ülkemizde barış, kardeşlik, huzur, güven ortamının gelişmesini diliyor,

 

HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Yargı Şehitleri ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor,  Yeni Adli Yılın Kocaeli Adliyesi, Barosu ve tüm Kocaelimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

***

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet Ali Kurt’un adli yılla ilgili mesajını okudunuz…

Sayın Kurt, herkesin yasalar önünde eşit olduğunu söylüyor…

Böyle de olmalı…

FETÖ’cüler yüzünden toplumda adalete olan güven çok azalmıştı…

Bu FETÖ’cüler temizlendikten sonra, toplumda adalete olan güvenin daha da artacağını düşünüyorum…

Tabii, yargı mensupları, iktidar partisinin etkisinde kalmazsa!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık hiçbir şey 15 Temmuz’dan önceki gibi olmayacak diyor…

Sayın Erdoğan’ın bu söylemlerini uygulamaya da geçirmesini canı gönülden bekliyoruz…

Zira bu vatan bizim, başka Türkiye yok…

Av. Ruhittin Sönmez oğlunu evlendiriyor

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı ve gazetemiz yazarı Av. Ruhuttin Sönmez, oğlu Ahmet Buğrahan’ı Cengiz-Türkan Gurciali çiftinin kızları Malhun ile evlendiriyor. Bugün İzmit Dolphin Nikah Salonu’ndaki nikah töreni saat 18.00’de başlayacak. Ahmet Buğrahan-Malhun çiftine mutluluklar diliyoruz.

 

Yalçın Özön kızı Gözde’yi evlendiriyor

Kent Konut Genel Müdürü Yalçın Özön, kızı Gözde’yi Nafiz-Şennur Kılıç çiftinin oğulları Alper ile evlendiriyor. İzmit Dolphin Nikah Salonu’ndaki nikah töreni saat 14.30’da başlayacak. Düğün ise saat 19.00’da Adapazarı Can Düğün Salonu’nda yapılacak. Gözde ve Alper’e mutluluklar diliyoruz.

 

Gölcükspor’dan Hürriyet geçti! 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Kaplan önceki gün Gölcük’e giderek CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri ve yönetimi ile birlikte ilçede bir dizi ziyaretlerde bulundu. Hürriyet, 3 Lig 1. Grup’ta mücadele edecek olan Gölcükspor Futbol Kulübüne gelir amaçlı olarak Anıt Park’ta açılan standı ziyaret etti. Gölcüksporlularla sohbet eden Hürriyet, Gölcükspor’a başarılar diledi. Biz de yıllardır 3.Lig’in gediklisi olan Kırmızı Şimşeklere başarılar diliyoruz. Artık kendilerini 2.Lig’de görmek istediğimizi söylüyoruz.

 

Mevlana’da temel atıldı

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, önceki gün temeli atılan Mevlana Kapalı Pazar yerinde incelemelerde bulundu. Köşker, “ 2017 yılında Mevlana Kapalı Pazar yerini hizmeti açmayı ve Cuma pazarını buraya taşımayı hedefliyoruz” dedi. AKP’li belediyeler kapalı pazarları önemsiyor. Kapalı pazarların kurulmasını ben de destekliyorum.

 

Derince Yenikent’e yeni yeşil alanlar

Derince Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Yenikent Mahallesi Nehir Sokak’ta bulunan alanda yeni bir yeşil alan oluşturuyor. Gerçekleşen çalışmalar kapsamında ilk etapta bordür yapımı ve toprak düzenlemesi tamamlanan mekan, daha sonra çim ekimi, ağaç dikimi, park ve spor aletlerinin yapılmasıyla birlikte vatandaşların hizmetine sunulacak.

 

Muhtarlara ziyaret!

Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, yapılan hizmetlerin takibi ve koordinasyonda sürekliliğin sağlanması için ilçedeki muhtarları ziyaret ediyor.  Son olarak Derbent Mahalle Muhtarı Ramazan Güneş Hallaç’ı muhtarlık ofisinde ziyaret eden Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü İsmail Er, Derbent Mahallesinde yürütülen belediye ve muhtarlık faaliyetleri ile ilgili Muhtar Hallaç ile fikir alışverişinde bulunarak, çalışmaları yerinde inceledi. Muhtarlar, bu uygulamadan memnun.

 

Gölcük’te trafik levhası açılımı

Gölcük Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçe genelindeki cadde ve sokaklarda bulunan trafik işaret ile levhaları kontrol etmeye devam ediyor. Bu çerçevede 19 Mayıs Caddesi üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak yıkılma durumuna gelmiş işaret ve levhalar eski durumuna getirilerek sağlamlaştırıldı. Yetkililer, hasarlı veya yıkılma aşamasına gelmiş trafik işaret ile levhaları hususunda vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Trafik levhaları gerçekten çok önemli. Bu yön levhaları sayesinde hem yönünüze rahatlıkla bulabiliyorsunuz, hem de daha güvenli bir şekilde hareket edebiliyorsunuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR