Derince Belediyesi’nde bir yandan işçi “KIYIMI”, bir yandan işçi ALIMI!

MAKALEYİ DİNLE

Dün gazetemize bir mail geldi…  Mailde bir işten çıkarmalarla ilgili bir şikayet dile getirildi…

Maili gönderen kişi telefonunu da yazmıştı… Yazılanların ve telefonun doğru olup olmadığını anlamak için şahsı aradım… Telefon doğruydu, karşımdaki şahıs yazılanların kendisi tarafından yazıldığını ifade etti…

**

Maili birlikte okuyalım;

Derince Belediyesi’ne ait olan Çenesuyu A.Ş.’ ye bağlı 60 Evler’deki Belediye Sosyal Tesisleri’nde 4 bayan ve 5 erkek personel, belediyenin sosyal tesisini yeniden yapılandırmak için yıkmak istemesi üzerine personeli her hangi birimde yada kendi birimleri olan Çenesuyu A.Ş.’ de değerlendirmeyip işlerine son vermeyi tercih etmiştir.

Özellikle bayanlar son zaman tesisi boşaltılırken ağır şartlarda çalışmaya zorlamışlar ve makine yada teçhizatın yapabileceği işleri de bayanlara psikolojik baskı yaparak yaptırmışlardır.

Burada amaç kişilerin kendileri işten çıkmaya zorlamaktı. Son günlerde tesiste su, elektrik, tuvalet ve ısıtma ihtiyacı karşılanmadan bayanları ağır inşaat şartlarında çalışmaya zorladılar. Böyle çalıştıkları halde çıkış kararlarını verdiler.

Bayan cinayetlerinin çok olduğu şu hassas günlerde bayanlara bu kadar ön yargılı bakan Belediye Başkanının amacını anlamış değiliz.

İhtiyacı olan kişilerin bu zor kış şartlarında işten atılmalarını hiçbir sivil toplum ve kadın örgütleri göz ardı edemez. Bayanlara yapılan ön yargılı tutum daha öncede olmuş, bu seçimden itibaren kademe kademe bayan personel işinden çıkarılmış yada çıkarılmaya zorlanmıştır. Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’ un bu tutumu seçim arifesin de eminim ki tepki görecektir. İşten çıkarılmalarla ilgili gerekli topluluklarla irtibata geçerek mağduriyetimizi anlatacağız”

**

Ayrıca görüştüğüm kişi Derince Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne 50 kişi alındığını, bunun bir seçim yatırımı olduğunu söyledi…

**

Mailde yazıldığı üzere Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un özellikle bayanları işten çıkardığı iddiası var.

Bu iddialar doğruysa, özellikle kadın dernekleri bu olayı protesto edecektir.

Zira özellikle kadınlar hassa bir dönemden geçiyor.

Özgecan olayı hala hafızalarda…

Derince Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklaması olursa, bu köşeden yayınlarım…

**

Ayrıca görüştüğüm kişi belediye 50 kişi alındığını söyledi…

Konuyla ilgili İŞKUR’u aradım…

Müdür vekili Engin Gülmez ile görüştüm…

Kendisine Derince Belediyesi’ne İŞKUR üzerinden 50 işçi alındığını, bunun doğru olup olmadığını sordum…

Gülmez, “Derince Belediyesi’nin talebi üzerine işçi gönderdik. Daha önce de Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında İl Müftülüğü’ne, Kartepe Belediyesi’ne, Çayırova Belediyesi’ne, Dilovası Belediyesi’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne işçi gönderdik. 

Çoğu da park ve bahçeler ile ağaçlandırma faaliyetlerinde çalışıyor. Gönderdiğimiz geçici işçilerin maaşlarını İŞKUR olarak biz veriyoruz” dedi.

**

Gülmez’in açıklamaları böyle…

Kamuoyunda Derince Belediyesi, seçim öncesi işçi aldı gibi söylemler var…

Bu konu bana da söylendi.

İŞKUR Müdür Vekili Engin Gülmez, net ifadelerle bu duruma açıklık getirdi…

 

KOÜ’de otopark krizi!

Dün gazetemize mail gönderen duyarlı bir vatandaş, KOÜ Umuttepe Hastanesi’nde yaşadığı  otopark sorununu dile getirdi. Dilerseniz birlikte okuyalım; “24 Şubat tarihinde sabah saat 10.00/12.00 arası Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeydim. Vatandaşın biri aracını park alanın ortasına aracını park ederek çekip gitmiş. Üstelik aracın ön camında Kocaeli Üniversitesi logolu yapıştırma vardı. Muhtemelen araç sahibi üniversite çalışanı… Bu sorumsuz davranıştan ötürü yaklaşık 20'den fazla araç park ettikleri yerde resmen kapana kısılı durumda kaldı. Araç sahiplerinin bir kısmı hastaneden taburcu olmuş hastaları ayakta veya araç içlerinde hasta hasta saatlerce beklediler. Hastane güvenliğine anons ettirildi. Ama çıkıp gelen olmadı. 155'i defalarca aradık. Araç sahibine plakasından ulaşıp uyaracaklarını bildirip kapadılar. Fakat, bir araştırma hastanesinin otoparkına bu kadar gelişi güzel araç bırakıp gitmek büyük bir işgüzarlık!!!  Size aracın fotoğraflarını göndermek istiyorum. Paylaşırsanız, bu kişi görüp te utanırsa en azından tekrar etmez umarım. Saygılar…” Otoparka aracınızı gelişi güzel bırakıp, insanları zor durumda bırakmayın. KOÜ yönetimi de bu soruna bir el atmalı.

 

Mahalleli yanmayan sokak lambasından şikâyetçi

İzmit’te Akça Cami Caddesi üzerinde bulunan sokak lambasının yanmaması üzerine 186 Elektrik Arıza birimini arayan mahalle sakinleri, yetkililerin duruma henüz el atmamasından şikâyetçi. Yaklaşık 1,5 aydır yanmayan sokak lambası için 186 Elektrik Arıza birimini defalarca arayarak 30’a yakın arıza kaydı bırakan mahalle sakinleri, yetkililerin sokak lambasının onarılması için hiçbir girişimde bulunmamasından şikâyet ediyor.

 

Soydabaş’tan basın toplantısı

AKP Kocaeli Milletvekili aday adayı Mimar Mustafa Soydabaş, bugün saat 09.30’da İzmit Otel Asya’da basın toplantısı yapacak. Soydabaş, adaylık süreci ve temayül yoklaması öncesinde yaptığı görüşmeleri ve ziyaretleri kamuoyuyla paylaşacak.

 

MHP’li Pekin’in asker açıklaması

MHP’den milletvekili aday adayı olan eski sendika başkanı Süleyman Pekin, önceki gün gazetemize röportaj verdi. Pekin, askerlikle ilgili ilginç bir söylemde bulundu. “Ben askere gönüllü olarak girmiş bir insan olarak bugünkü yapılanları görünce yaptığım askerliğe lanet ediyorum ”dedi. Şu da bir gerçek ki, bedelli askerlik çıktı, mertlik bozuldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR