Eksik bilgiden doğru haber çıkmıyor

MAKALEYİ DİNLE

Bu köşeyi takip edenlerin de bildiği üzere yazılarımda genelde mesleki alanda görüşlerimi ve önerilerimi sunmaya çalışıyorum. Diğer konulara çok zorunlu olmadıkça değinmiyorum. Bu hafta çok zorunlu olduğunu düşündüğüm için İzmit Belediye Meclisi’nde yaşananları ve sonrasını konu etmek zorunda kaldım.
Yerel basınımızda çıkan salı günkü İzmit Belediyesi meclis toplantısı ile ilgili haberler ne yazık ki tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. “CHP bunu hep yapıyor” veya “CHP yine gol yedi” gibi değerlendirmeler, hiçbir inceleme ve araştırma yapılmadan ucuz habercilik ürünüdür. Öncelikle toplantıya gelip, sonra da ayrılmak zorunda kalan iki arkadaşımıza çok büyük haksızlık yapılmıştır. Bilindiği üzere Temel Yılmaz arkadaşımız ağır bir kalp ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen toplantıya katıldı. Büyük bir özveri ile faaliyet raporu okunana kadar kaldı. Şaban Sarıgülle arkadaşımız gözlerinden ciddi bir lazer tedavisi gördüğü halde iki saatten fazla bir süre mecliste bulundu. Her iki arkadaşımıza da gitmeleri yönünde ben tavsiyede bulundum. Zira encümen, Meclis başkan vekilliği ve divan katipleri seçimleri ile ilgili olarak iki grup tarafından ortak önergelere imza atılmıştı. Dolayısıyla seçimlerle ilgili sorun aşılmıştı. AKP grubunda farklı önerge çıkmasına karşın, siyasi terbiye gereği gruplar ortak imzalarına sahip çıkmış ve verilen ortak önerge işlem görmüştür.
Diğer taraftan beni en çok üzen konu, Faaliyet Raporunun kabulü ile ilgili değerlendirmelerdir. Varsayalım ki iki arkadaşımız çok ciddi sağlık sorunlarına rağmen orada kalsalardı ve CHP 19 – AKP 18 faaliyet raporuna olumsuz oy çıksaydı FAALİYET RAPORU RET Mİ EDİLMİŞ OLUNACAKTI? HAYIR! Bu haberi yapan arkadaşlar bu konuyu biraz olsun araştırdılar mı acaba? Bilmiyorlarsa, bir bilene sordular mı? Ama bilerek böyle bir haber yapmışlarsa o zamanda kasıt aramak hakkımız değil mi?
Azıcık araştırıp emek harcasalardı, böyle bir haber yapmazlardı sanırım. Faaliyet raporunun reddi meclis üye tam sayısının 3/4’ünün ret oyu ile sağlanabilir. Yani 28 Meclis Üyesinin, Faaliyet Raporuna olumsuz oy vermesi gerekirdi ki FAALİYET RAPORU REDDEDİLMİŞ OLSUN. Basında yer alan, CHP’li eski meclis üyesinin, “CHP’den intikam aldım” şeklindeki açıklamasının bu haliyle ne kadar anlamsız olduğu ortada. Onun oyu hiçbir şekilde sonucu etkilemiyor ki. Bir meclis üyesi olarak bu hususu bilmiyor olması da şaşırtıcı.
Yasal zorunluluk böyleyken, CHP’den 17 RET, AKP’den 18 KABUL oyu çıktı diye faaliyet raporu kabul edilmiş gibi kamuoyuna bilgi vermek, her şeyden önce kamuoyuna saygısızlık. (İki arkadaşımıza yapılan saygısızlığı bir kenara bırakırsak)
Diğer bir konu da AKP grubunda yeni gelen Ali Yılmaz’ın verdiği önergenin de yasayla uyumsuzluğu yoktur. Encümen üye seçimleri için gruplar arasında diğer komisyonlarda olduğu gibi 2’ye 1 gibi bir sayısal belirleme yoktur. 3 encümen üyesine CHP’den veya 3 tanesi de AKP’den olabilir. Oylama gizlidir. CHP Grubu’nun Mecliste sayısal üstünlüğünün olmamasına rağmen, Encümenin 2 üyesinin CHP’den, 1 üyesinin AKP’den olması, Meclis 1. Başkan Vekilinin CHP’den, 2. Başkan Vekilinin AKP’den olması, Divan katipliğinin de bire bir olarak paylaşılması CHP grubunun bir başarısı değil mi? Bunlar niçin görülmüyor?
Ne yazık ki basın mensupları olaylara bazen yukarıda da gerekçeleri ile belirtildiği üzere kör gözle bakıyor veya ön yargılı yaklaşıyor. Derler ya kör için elmas da, cam da birdir. Bu haberler nedense bana bu sözü hatırlattı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR