Otobüs sahipleri Büyükşehir’e tepkili!

MAKALEYİ DİNLE

Yüksek Hızlı Tren çalışması dolayısıyla 1 Şubat’tan itibaren Köseköy-Gebze-İstanbul tren yolu kapanacak…
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mağdur olmaması için ilk etapta 10 otobüs hizmete koydu.
Otobüsler Derbent’ten kalkacak, Tuzla İçmeler’e kadar gidecek.
Toplam 15 duraktan oluşacak.
Ücretler tam 5 lira, öğrenci 3 lira…
Kent Kart sistemi uygulanacak.
Bu uygulama 2 yıl sürecek…
İzmit Haydarpaşa tren bilet fiyatı şu anda 6.25 lira…
İzmit-Harem bilet fiyatları (Efe Tur- Gürkan-Metro) 11 lira…
**
Büyükşehir Belediyesi’nin tren yolu kapandığı için otobüs seferleri başlatması, doğal olarak otobüs firmalarının tepkisine neden oldu.
Demiryolu kapandığı zaman, 2 yıl boyunca taşıyacakları yolcularla rahat bir nefes almayı hayal eden firmalar ve otobüs sahipleri, Büyükşehir’in kendi otobüslerini sefere koymasıyla hayal kırıklığı yaşadı…
**
Bilindiği gibi İzmit-İstanbul arasında çalışan üç firma var.
Bunlar Efe Tur, İzmit Seyahat ve Gürkan-Metro Turizm…
Bu firmaların yanı sıra ilimizde birçok otobüs sahibi de bulunuyor…
Yani, ilimizde otobüs sıkıntısı gözükmüyor…
**
Büyükşehir Belediyesi, yol güzergahlarında, duraklarda, hangi ilçede kaç yolcu bulunduğu yönünde ince bir çalışma yapmış.
Birçok kurum ile görüşmüş…
Ama ilimizdeki otobüs firmalarıyla ve otobüs sahipleriyle herhangi bir görüşme veya toplantı yapmamış.
**
Görüştüğüm bazı otobüs sahipleri, Büyükşehir Belediyesi’ne kırgınlar.
Büyükşehir yetkililerinin kendileriyle de görüşmesi gerektiğini, görüşmeleri halinde Büyükşehir’e yardımcı olabileceklerini söylediler
Otobüs sahipleri ayrıca kendilerinin de bu devlete vergi verdiğini, ama Büyükşehir’in vatandaşa hizmet edeceğim diye kendilerini mağdur ettiğini ifade ettiler…
Büyükşehir, madem Derbent-Tuzla İçmeler güzergahına otobüs seferleri koydu, otobüs firmalarıyla görüşüp, bizim otobüsleri de seferlere dahil edebilirlerdi diyorlar…
Ben bu köşeden otobüs firmalarının ve otobüs sahiplerinin sitemlerini dile getirdim.
**
Yani sonuç olarak;
Demiryolunun kapanacak olmasıyla Büyükşehir Belediyesi kendi otobüslerini sefere koyup vatandaşa hizmet edeceğim düşüncesiyle otobüs firmalarının ve otobüs sahiplerini tepkisini çekti…


Ünlü’den Bahçeli’ye ziyaret
MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü ve yöneticiler Kaan Dilmen, İlker Kazan, Haluk Cem Gökmen ve Ahmet Yalçınöz önceki gün Ankara’ya giderek Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Heyet, kongre süreciyle ilgili bilgi alış verişinde bulundu. Bahçeli heyete, yeni kurulacak olan yönetimlerde, partiyi içten çökertmeye çalışmak isteyen zihniyetlere yer verilmemesi ve teşkilatların bu konuda ince eleyip sık dokuması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.


İzmit EML mezunları buluştu
İzmit Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunları arkadaşların geleneksel buluşması İzmit Sekapark Otel’de gerçekleşti. Lise arkadaşları ile lise öğretmenleri Zafer Özücan ve Vedat Erdem’in de katıldığı kahvaltıyı Hakan Azak düzenledi. Azak, “bir dahaki buluşmamızda daha fazla öğretmenimizle buluşmayı hedefliyoruz” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da buluşmaya davet edeceklerini söyledi. Azak, Karaosmanoğlu’nun lisede öğretmenleri olduğunu belirtti.


Gölcük Kocatepe İ.Ö.O ikinci döneme hazır
Gölcük Şehitler Mahallesi’nde bulunan Kocatepe İ.Ö.O.’nun inşaatı tamamlandı. Hatırlanacağı gibi okulun 8 derslikli eski binası 2010 yılında yıkılarak yerine 21 derslikli yeni bina inşaatına başlandı.
1. ve 5. sınıf öğrencileri geçici olarak Roterdam İ.Ö.O’nda, 6. ve 8. sınıf öğrencileri de Piyale Paşa İ.Ö.O’nda eğitimlerine devam ediyordu. Yeni okul binasına kavuşan Kocatepe İ.Ö.O öğrencileri, 2011-2012 eğitim-öğretim döneminin 2. döneminde yeni okullarında ders başı yapacak.
1 milyon 153 bin TL maliyetle İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Kocatepe İ.Ö.O’nun eski binasının yıkılarak yerine yeni binanın yapılması çalışmalarına 2011 Ocak ayında başlandı ve bir yıl gibi bir sürede okul inşaatı bitirildi.
İhalesi 2010 Aralık ayında İl Özel İdaresi tarafından yapılan okul, Obak Mühendislik firmasına ihale edildi. Eski okul binasının yıkılmasının ardından yeni bina inşaatına başlanan okulun inşaat kontrolörlüğü İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen 21 derslikli okulun tamamlanmasıyla bir yıldır başka okullarda eğitimlerine devam etmek zorunda kalan öğrenciler tekrar kendi okullarında eğitimlerine devam edecekler.


Dalkılıç, Dilovası Belediye Başkanlığına aday
Dilovası’nda Gör-Tat’ın açılışına katılan HAS Partili Ercan Dalkılıç soruları cevapladı. Dalkılıç, “Gelecek yerel seçimlere daha uzun bir süre var lakin aksi bir durumun olmadığı takdirde ve Cenabı- Hakkın da rızasıyla HAS Parti’den aday adayıyım. Dilovası’nın bir tecrübeye ihtiyacı olduğunu herkes söylüyor, Dilovası’nın üzerinde ki bu olumsuzlukların üzerine şuan ki iktidar bir çare aramaktan yoksun, acemice Dilovası’nı yönetiyorlar. Yöneticilik böyle olmaz halkımız bu tür muameleleri hak etmiyor. Dilovası halkı bilinçli bir halktır neyi ne zaman yapacaklarını iyi biliyorlar. Zaman içinde her şey daha fazla netleşecek. Şunu da söyleyeyim 26 Şubat 2012 günü Dilovası’nda yer yerinde oynayacak Genel Başkanımızın geleceği bu günü iyi izleyin ve takip edin ”dedi. Ne diyelim, Dalkılıç için hayırlı olsun.


MHP il başkanlığına yeni bir aday çıktı!
MHP’de ilçe kongreleri tüm hızıyla devam ederken, ilçelerden sonra yapılacak il kongresinde il başkanlığı için birçok ismin adı geçiniyor. Birçak isim aday olmayı düşünüyor.
Ancak başkan adaylığı için hazırlık yapan ve bu hazırlıkları gizli tutan çok önemli bir isim var.
**
Bu ismi açıklamadan önce aldığımız duyumlara göre Celalettin Yaylak’ın il başkanlığına aday olmayacağı konuşuluyor.
Özellikle Yaylak’ın yaşadığı rapor krizinin yankıları parti içinde hala tazeliğini koruyor. Devam eden ilçe kongrelerinin ardından gerçekleştirilecek il kongresinde ise şimdiden birçok ismin MHP İl Başkanlığı için hazırlandığı dedikodusu yapılıyor.
**
Özellikle MHP MYK Üyesi Cumali Durmuş’un il kongresinde destekleyeceği adayın avantajlı olduğu herkes tarafından bilinirken.
Durmuş’un kimi destekleyeceği de merakla beklenen konular arasında. İl başkanlığı için adı geçen Rıza Ağdağ, Aydın Ünlü, Şanbaz Yıldız, Kemal Köse, İsmail Kurt haricinde MHP İzmit İlçede başkanlık yapan ve geniş bir kesim tarafından sevilen ismin il başkanlığına aday olacağı ve Durmuş’u da arkasına aldığı öğrenildi.
**
Şimdilik net olarak aday olacağının duyulmasını istemeyen bu isim, MHP İzmit İlçe eski Başkanı Sait Yıldırım. MHP İzmit İlçe Başkanlığı döneminde düzgün üslubu ve çalışkanlığıyla tanınan Sait Yıldırım’ın arapsaçına dönen parti içi meselelerden rahatsız olduğu öğrenilirken, ilçe kongrelerinden sonra yapılacak il kongresi için şimdiden çalışmalara başladığı ve bu çalışmaları gizli tuttuğu da edinilen bilgiler arasında.


Kandıra Cezaevi’nde elektrik semineri
SEDAŞ ile Kocaeli Açık Ceza ve İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Kandıra Cezaevi’nde “Elektriği verimli kullan doğal kaynakları israf etme, çevreye katkı sağla” sloganı hükümlülere eğitim semineri verdi.
Seminerde enerji tasarrufu haftası etkinlikleri içerisinde, toplu yaşam merkezlerinde enerji tasarrufu nasıl olmalı, enerjinin verimli kullanımı ve bu davranışın ülke ekonomisine katkıları nedir? konuları işlendi.
**
SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan ile SEDAŞ Dağıtım Merkezleri Müdürü Burhan Ak’ın konuşmacı olarak katıldığı enerjinin verimli kullanımı konulu semineri Cezaevi yöneticileri ile hükümlüler ilgi ve dikkatle dinlediler. Seminere, Açık Cezaevi Kurum Müdürü Hasan Dönmezkuş, Kurum 2. Müdürleri Kağan Gençer, Eğitim Uzmanı Halil Mutlu ile kurum personeli ve 250 hükümlü katıldı.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Domuzlar, vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamıyor.

KONUŞAN FOTOĞRAF:MHP Körfez İlçe Başkanı Ahmet Mercan:
Kongrede benim için AKP’den ihale aldı diyorlar. Başkan Yunus Pehlivan’ı ziyaret edeyim de bunların yalan olduğunu kendisine söyleyeyim…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR