Azerbaycan Devlet Tiyatrosu İzmit’te…

MAKALEYİ DİNLE

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Anadolu Aydınlar Ocağı ortak projesiyle Türkiye turnesine çıkan Azerbaycan İrevan Devlet Tiyatrosu, Mustafa Kemal Atatürk ve Erzurum Kongresi'nin anlatıldığı 'Cumhuriyetin İlk Sadası' tiyatro oyununu, 16 Nisan Cumartesi günü (bugün) saat 19.30 da, İzmit’te Sabancı Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.

Demet Çizmeli ile Barış Pınar Çelebioğlu'nun birlikte yazdığı 'Cumhuriyetin İlk Sadası' oyunu, başta Ankara olmak üzere ülke genelinde sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.
Bakü Devlet Tiyatrosu geçen yıl bunu oynamaya başladı. Daha sonra Türkiye turnesine çıkmaya karar verdiler. Iğdır, Kars, Erzurum, Bursa İnegöl, Manisa, İzmir, Kuşadası’nda sahnelenen oyunlar Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Amasya, Samsun ve Giresun’da da sergilenecek.
Programın İzmit ayağının organizasyonunu Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu üstlenirken, Kocaeli Aydınlar Ocağı ve Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği katkı sağlıyor.
Esaret kabul etmeyen bir milletin karanlıktan çıkışını anlatan Cumhuriyetin İlk Sadası oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün 3 Temmuz 1919'da Türk milli mücadelesinin başlama noktası olan Erzurum Kongresine gelişiyle başlıyor.
Oyun sahnelendiği bütün illerimizde büyük alaka gördü. Seyirciler Cumhuriyetin ilk sedasında Atatürk ve arkadaşlarını, Erzurum kongresini Azeri Türkçesi ile sahnede görmekten duydukları mutluluğu alkışlarıyla yansıttılar.
“Azerbaycanlı kardeşlerimiz Atatürk'ü Türk dünyasının lideri olarak görerek bizimle aynı duyguyu paylaşıyorlar. Atatürk'e çok büyük sevgi ve saygı besliyorlar. Yani ayrımız gayrımız yok.”
Atatürk'ü canlandıran evli ve 2 çocuk babası 31 yaşındaki Natik Haziyev, "Atatürk'ü oynamak benim için büyük bir şeref. Benim için onur verici bir duygu. Türk dünyasının Atasını oynamak benim için sonsuz bir şeref. Oyun öncesi yaklaşık 30 dakika aynanın karşısına geçip kendimle konuşup, Atatürk gibi görmeye çalışıyorum. Çünkü onu oynamak büyük bir meziyet ister. Oyunda bir kez daha gördüm ki Atatürk eşi ve benzeri olmayan bir lider" diyor. Bu güzel temsile bütün Kocaeli halkımız davetlidir.


TURİZM HAFTASI

Turizme zamanında önem verip kucak açan birçok ülke milli gelirlerinin büyük bir kısmını buradan sağlamışlardır. Yunanistan, İtalya gibi birçok ülke Turizm sayesinde hem ülkelerini tanıtmışlar, hem de zahmetsiz para kazanmışlardır. Turizme, bacasız fabrika denilen söz oldukça yerindedir. Gezme, görme, araştırma, inceleme veya başka bir maksatla gelen kişiler kaldığı süre ile orantılı bir şekilde döviz bırakırlar. Bugün teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, işleri ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın oturduğumuz yerden dünyanın öbür köşesinde olan biteni anında görmemize ve öğrenmemize rağmen insanoğlu yine de seyahat ederek birçok şeyi yerinde görmek ister. Değişik amaç ve merak yüzünden insanoğlu gezmeyi ve görmeyi istemektedir. Bu önlenemeyen istekler nedeni ile insanları kendine çeken ülkeler daima kazançlı çıkmaktadır.
Türkiye, herkesin ilgisini çekecek özelliklere sahiptir. Bir günde dört mevsimi yaşayan yerlerimiz mevcuttur. Anadolu tarihin her döneminde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ülkemiz, tarihi, turistik yönden ilgi çeken zengin bir hazinedir. Özellikle son yıllarda konaklama tesislerinin de tamamlanması ile büyük çapta turist akınına uğramaktadır. Özellikle Antalya gibi sahil çevresinde ki yörelerimiz gittikçe artan değere sahip yerlerimizdir.
Turiste ne kadar imkan tanırsak tanıyalım insan ilişkisi ön plandadır. Turist cennet bir köşede bulunsa dahi onu karşılayanlar, hizmet edenler, güler yüzlü ve tatlı bir dille karşılanamayıp, huzurunu temin edemez ise o cennet yer cehenneme dönüşür.
Turiste hizmet edecek dil bilen elemanın önemi çok büyüktür. Bunun için otelcilik ve meslek okulu mezunlarının yeterli sayıda olması gerekir. Turizm kültürünü, gelen turistin dilini bilmeyen bir elemanın yararı ve önemi olamaz. “Turizm altın yumurtlayan bir tavuktur.” Sözünün anlam ve önemini bilerek davranış sergilenmesi gerekir. Bu yıl Rusya’dan ve Almanya’dan büyük iptallerin olduğu sıkıntılı bir döneme girdik. Yeni proje ve planlar yapma mecburiyetimizin olduğu unutulmamalıdır.
Kocaeli Kültür ve Turizm İl Müdürümüz sayın Adnan Zamburkan turizme önem vermekte ve bir dizi etkinlikler düzenlemektedir. Kendisini kutluyor, başarılar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR