Eskişehirli kadından insanlık dersi

MAKALEYİ DİNLE

İlginç bir hikaye bu…

Aslında ilginç değil, olması gereken bir davranış.

Şimdi sizlere anlatacağım hikayede, helal ve haramın arasındaki uçurumu fark etmiş bir vatandaşın başından geçenler yer alıyor.

Hikayemizin kahramanı bir bayan.

Eskişehir Ordupazarı ilçesinde yaşayan Melek Naz Hanım’ın hikayesi.

Melek Hanım yaklaşım 10 gün önce Kocaeli’nin Körfez ilçesinde iken, ilçenin en nezih mekanlarından biri olan Kızılkaya Restoran’a gitmiş.

Siparişvermiş ve yemek yerken birde meşrubat istemiş.

Meşrubatın adisyona yazılmadığını fark etmiş ve “Nasılsa hesap öderken hatırlatırım” demiş.

Tabi yemeğini bitirdikten sonra hesabını ödemiş ve yola çıkmış. Yolda meşrubatı hatırlatmadığını fark etmiş.

Haram öyle bir duygudur ki, aklına geldikçe boğazın acır, o acıyı dindirmek için haramdan kurtulmak gerekir.

Melek Hanım da haram olarak kabul ettiği o meşrubatın parasını erkenden ödemek için eve gider gitmez internete girerek restoranın adresini bulmuş.

Telefon açıp, “Ya içtiğim meşrubatın parasını ödemeyi unuttum. Sizde adisyona yazmayı unuttunuz. Eskişehir’de oturuyorum. Hakkınızı helal edin. Bir daha yolum düştüğünde parayı takdim ederim” diye bildirdi.

Hatta mekan sahipleri buna karşılık “Helal olsun. Bizim ikramımız olsun” diye cevap verdi.

Ama içindeki Allah korkusu Melek Hanım’a doğru olanın bu olmadığını söyledi.

Hemen posta yoluyla içtiği meşrubatın karşılığında 5 TL’yi bir zarfa koyarak Körfez’e gönderdi.

Zarfın içerisindeki notta “Aldığımız gazozun parasını ödemediğimizi sonradan fark ettik. Bu 5 TL’yi kasaya iletmenizi rica ediyorum” yazıyordu.

Restoran sahipleri notu ve parayı gördüğünde gözlerine inanamadılar. Yapılan bu ince davranış onları hayli etkiledi.

Melek Hanım hepimize tam bir insanlık örneği verdi. Emeğin, hakkın, hukukun ne anlama geldiğini ve ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Bu tür insanlar var oldukça toplumun bozulmasına imkan yok. Hakkı, hukuku, helali, haramı bilen bir toplum olmak, ayakta durmanın tek yoludur.

Restoran yönetimi gelen mektubu ve zarfı çerçeve yaptırarak duvarına asmayı düşünüyor. Herkes helali, haramı her daim aklında tutabilsin, bu tabloyu görenler yaşadıkları hayattaki en önemli dersin sınavını rahat versin diye.

Bu arada, 3 TL değerindeki meşrubata 5 TL ödeyen Melek Hanımın jesti karşısında Kızılkaya’da para üstü olan 2 TL’yi bu bayana geri göndereceğini açıkladı.

 

Gururumuz Canan, 3 Kasım’da ödül alacak

Canan Dağdeviren’i hatırladınız mı?

Ocak 2017 itibariyle Massachusetts teknoloji enstitüsünde Assist.Prof.olarak göreve başlayacak olan Körfez Oruç Reis Anadolu Lisesi mezunu Canan Dağdeviren, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne giren ilk Türk olmasıyla hepimizi gururlandırmıştı. Üç tane patentli cihaz geliştiren ve şimdiye kadar 30’un üzerinde prestijli ödül alan Körfezli Canan Dağdeviren, 2015 Doruktakiler Ödülleri’nde büyük jürinin değerlendirmesiyle Yılın Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülmüştü. Dağdeviren şimdide dünyanın en başarılı 10 genci listesinde medikal alanda dünya birincisi oldu ve 3 Kasım’da Kanada’da yapılacak törende ülkemizi temsil etmenin heyecanını ve mutluluğunuyaşıyor. Canan Hanım, geçtiğimiz günlerde ABD’den Körfez ilçesindeki ailesini görmeye geldi ve lise öğretmenlerinden Tuğrul Doğan Karagöz’ü de ziyaret ederek hasret giderdi. Canan’ın artarak devam eden başarıları hepimizin gururu oldu.

 

Seka Tünelinin ışıkları yetersizmiş…

Gazetemiz okurlarından bir bayan, SEKA Tüneli içerisindeki ışıklandırmanın yetersiz olduğunu, birçok lambanın yanmadığını söyleyerek yetkililerden bu konuyla ilgilenilmesini istedi. “Kaza yapmaya meyilli bir hale gelen tünel içerisinde aydınlatmaların elden geçirilmesini istiyorum” diyen bayan sürücü, acilen sorunun giderilmesini istiyor.

 

Hakan ile Yelda evlendi

Körfez Çamlıtepe Spor Kulübü’nün başarılı futbolcusu ve kaptanı Hakan Açar geçtiğimiz günlerde düzenlenen törenle dünya evine girdi. Derince Türköz Düğün Salonu’nda yapılan törenle hayatını Yelda Dal ile birleştiren Hakan’ın düğünündeÇamlıtepe Spor Kulübü Başkanı Ahmet Koçve, antrenör Adem Partal, futbol şube sorumlusu Özgür Dağlı, Körfezli futbol adamları ve Klüpler Birliği Başkanı Tarık Gürgen de hazır bulundu. Yelda ve Hakan’a bir ömür boyu mutluluklar diliyorum.

 

Ücretsiz seyahat kartı geçmez dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hakkı olan vatandaşlara verilen ücretsiz seyahat kartları bazı minibüslerde geçmiyor. Kooperatiflerin aldığı karar, UKOME’ninverdiği karardan üstün sayılabiliyor. Son olay Gölcük-İzmit arabalarında yaşandı. Fiat Efsane Oto önündeki duraktan minibüse binen vatandaş, kartını okuttu. Kart geçerli denmesine rağmen sürücü, “Bizde hiçbir ücretsiz kart geçmiyor” diyerek yolcudan para talep etmiş.

Durumu kavgaya çevirmek istemeyen yolcu parasını ödemiş, paşa paşa koltuğuna oturmuş. Kafasını kaldırdığında bir yazı, “Bu araçta ücretsiz kartlar geçerli değildir. 65 yaş üstü de ücrete tabidir” diye.

Bu kooperatif ve minibüs şoförü bu cesareti nereden alıyor diye merak ettim. Araştırdım ve kısmen haklı olduklarını anladım. Bu kooperatifin taşıma ruhsatlarında “Ayakta yolcu taşıma belgesi” bulunmadığı için bakanlığın ücretsiz taşıma desteği priminden faydalanamadığını öğrendim. Ne diyelim…

 

Toplum destekli polis yine iş başında

Toplumu ilgilendiren asayiş olaylarıyla ilgili bilgilendirme yaparak suç ve suç odaklı gruplara karşı vatandaşı bilgilendiren Toplum Destekli Polis birimine şehrin her yerinde rastlayabilirsiniz. Kimi zaman kapınızı çalıp, kimi zaman yolda sizi durdurup dolandırıcılık ve istismar suçlarıyla ilgili sizi bilgilendiren bu polisler yeni bir projeye başladı. AVM’lerde ve vatandaşın yoğun olduğu bölgelerde stant kuran Toplum Destekli Polis, hazırladığı el broşürleri ve bilgi notlarıyla “Kocaeli’nin yarınları Emniyette Projesi”ni harekete geçirdi. Vatandaşa dolandırıcılık, çocuk istismarı ile ilgili bililer veren polis birimi faydalı bir iş yapıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

EROL DEMİRBEK - bulent kardeşim butun haberlerin cok güzel kutlarım. eskişehirli hnm. da ornek vatandaş olarak ders verdi

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR