ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞİL

MAKALEYİ DİNLE

Ülke olarak büyük bir felaketi şimdilik atlattık. Hâlâ ne olup olmadığının farkına varamayanlar var maalesef.

Öyle ki ideolojik takıntıları olanlar oynanan senaryoları idrak edemeyecek kadar kalp gözleri kararmış, inanç zafiyeti gönüllerini o kadar kirletmiş ki; şehitlerimize, gazilerimize bile saygı duymak ne kelime, sanki onlarla aynı kanı taşımıyoruz şüphesini hâlâ savunuyorlar. Yazık.

Bu bağlamda spor adına birkaç kelime yazmak da bize farz oldu.

Hayat normale döndü. O nedenle sosyal, ekonomik, kültürel hayatımız devam ediyor, edecek. Ama nasıl?

Günümüz itibarıyla bir ve beraber olmamız gerekirken, Konya’dan kötü haberler geldi, hem de çok kötü. İnsanın aklı almıyor. Vatanın cengaver halkı; genci yaşlısı, kadını kızı, çoluğu çocuğu ile tanklara, tüfeklere kafa tutmakla dünyaya örnek “Türk gibi” söylemini eylemleriyle bir kez daha ispatladılar. Bu bir zaferdi. 1071 Malazgirt gibi, Çanakkale gibi, Anafartalar gibi.

Ama bir futbol mücadelesi 6222 sayılı “Sporda Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”un günümüze kadar sadece dil ile, adamına göre kullanıldığını bizlere bir kere daha göstermiş oldu. Dil ile değil, hal ile verilen sözler yerine getirilmiyor. Yeni söylem değil, sportif alanda eylem gerekiyor.

Son oynanan, geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş ile kupa galibi Galatasaray arasındaki Konya’da yapılan Süper Kupa mücadelesinden bahsetmek istiyorum. Taraftarların tribündeki çirkin hareketleri, meşaleleri atması, maçın izlenmez hale gelmesi. İstenmeyen hareketlerdi.

Taraftarların bu çirkin hareketlerine karşılık kazanan maçı kaybeden Beşiktaşlı futbolcuların kazanan Galatasaraylıları alkışlamaları son derece centilmence ve göze hoş gelen hareketler olarak iz bıraktı hafızalarımızda.

Konya’daki maçı izleyen her iki takım taraftarlarını kınıyorum, futbolcuları ise gönülden alkışlıyorum.

Kınamakla kalmamalı. Maçın ertesi günü kamera görüntüleriyle tespit edilen sahaya meşale atan 4 kişinin gözaltına alındığı haberleri yansıdı medyaya. Ancak maça giren seyircileri arayıp ceplerindeki tükenmez kalemden, bozuk madeni paralara kadar alan stadın güvenlik görevlilerinin sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Sahaya meşale attıkları için gözaltına alınan o dört kişi helikopter ile havadan sokmadılar tribüne meşaleyi, mutlaka bir kapıdan soktular. 

Görünen o ki, futbolseverler aynı statta rakipleriyle maç izleme şansını kaybetmiştir bu ülkede. İnanılır gibi değil.

Yazık, hani birdik. Vatan mevzubahisse gerisi teferruattı. Futbol mu? Voleybol mu? Basketbol mu? Hadi canım sen de. Bu bağlamda yoksa sevgi ve saadet, boş ver, geçiniz efendim, güzele ne hacet.

Gençlik, silkelen ve kendine gel. Bir ve bütün ol. Vatan size emanet. Futbolda hak eden kazansız.

Sevgi ve saygılarımla. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR