YAZ AYLARINDA SPOR

MAKALEYİ DİNLE

 

Spor ne zaman yapılır? Bu sorunun cevabı çok geniş olarak düşünülür. Sporda yaş faktörü hiç önemli değildir. Her yaşa göre spor etkinliği vardır. Fakat  her zaman spor yapabilme olasılığı yoktur. Spor yapabilmek için uygun ortamın olması gerekir. Örneğin tozlu, kirli yerde yapılacak sporun faydadan çok zararı vardır. Yemek üstüne yapılan spor kesinlikle zararlıdır. Yemekten bir buçuk iki saat sonra spor önerilir. Mevsimine uygun kıyafetle spor yapmak faydalı olur. Yaz sıcaklarında, öğle saatlerinde, açık havada  spor yapmak intihara teşebbüsle aynıdır. Bu günkü konumuz Yaz Aylarında Yapılacak Spor olduğundan bu konuyu açmaya çalışacağım. Yazın kızgın sıcağında spor özellikle kalp sağlığı açısından zararlıdır. Zaruri spor çalışmaları güneşin dik gelmediği sabah ve akşam saatlerinde yapılması uygun olur. Yaz günleri spor için ölü mevsimdir. Sporun faal olarak yapılması uygun değildir. Ancak spora ara vermek de sporcunun form düşüklüğüne sebep olacağından faaliyetler sabah ve akşam saatlerine alınır. Yazın sıcak saatlerinde salon dışında açık havada yapılacak spor kalp üzerinde olumsuz etkiler yapacaktır. Örneğin yaz aylarında  Futbol müsabakaları gece yapılması, Yağlı ve Karakucak güreşlerinin  en azından sıcaklığın azaldığı  ikindi saatlerinde yapılması uygun olacaktır. Salon sporlarında spor yapmaya uygun ısı ortamında çalışma yapılabilir. Çalışma esnasında bol su tüketmelidir. Spor sonu dinlenmeden banyo yapılmaz. Banyodan sonra da dinlenmek tavsiye edilir. Yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Kafeinli içecekler sıcak havalarda bilhassa spor öncesi tavsiye edilmez. Su çok soğuk içilmemelidir. Yudum ,yudum ve ağızda dolaştırıp bekletilerek yavaş ,yavaş içilir. Asitli, alkollü  ve gazlı içecekler her mevsim için içilmesi mahzurludur. Spor çalışmalarında kalp atışlarının uygunluğu kontrol edilmelidir.

Ramazan ayı içinde güreşlere ara verildi. Bayram ile çayır güreşleri başladı. Kocaeli’de ilk faaliyet 16 Ağustosta Kartepe-Hergeleci İbrahim  Yağlı Güreşleri ile başlayacak. 06 Eylül’de Yıldız Ligi ikinci Tur müsabakaları ilimizde yapılacak. Atatürk Spor Salonunda yapılacak müsabakalarda ilimizi Büyük şehir Kağıtspor güreşçileri temsil edecekler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR