Derince’de başkan yardımcısı tartışması!

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediyesi şubat ayı meclis toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantıya ben de katıldım. Solumda Diler Demir Çelik Liman Müdürü Sinan Evcimen, sağımda HAS Parti Derince İlçe Başkanı Hasan Malo vardı.

Toplantı Başkan Aziz Alemdar’ın bir önceki meclisi oylamasıyla başladı. Aziz Bey’in oldukça “ciddi” olduğu gözlerden kaçmadı. Oylama sırasında CHP’li Ali Haymanalı söz aldı. Derince girişindeki üst geçidin üstüne yapılan kubbelerle ilgili Alemdar’ın açıklamalarına sitem etti. Haymanı, “Sayın Başkan’ın kubbelerin eleştirildiğini, meclis üyelerinin ve ilçe başkanlarının kendisine destek vermediğini söylüyor. Sayın Başkan, kubbeleri yaptırırken bize danışmadı, danışmadığı bir konuyla ilgili bizden destek istemesi yanlıştır. Bir şey yapacaksanız gelin bize danışın. Biz katkı vermeye hazırız” dedi. Haymanalı ayrıca, kubbelerin şoförlerin “dikkatini” dağıttığını söyledi, bunu da ilgili maddeyle açıkladı.
*
Yenikent ile İbni Sina Mahallesi arasında yer alan Derince Çenedere Mesire Alanı’na merhum “Necati Gençoğlu’nun” adının verilmesi için önerge verildi. Alemdar, mesire alanındaki ağaçların Gençoğlu döneminde dikildiğini, ayrıca Gençoğlu’nun Derince’ye defnedildiğini söyledi. İsim değişikliği oy birliğiyle kabul edildi.
Emniyet Müdürlüğü, Fatih Mahallesi’nde karakol binası istediği belirtildi. Aslında karakol binasının yanı sıra sağlık alanı ve ilkokul alanı için mahallede yer ayrılmıştı. Sağlık ocağı, ayrılan alana değil de, başka bir alana yapılmıştı. Sağlık ocağının neden oraya yapıldığıyla ilgili “dedikodular” da hâlâ devam ediyor(!). Dönemin Sağlık Grup Başkanı da eleştiriliyor. Emniyet’in isteği komisyona havale edildi…
Mecliste Çınarlı Mahallesi’nde 2 dönümlük arazinin 25 yıllığına İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi kabul edildi.

Yenikent Mahallesi’nde park halindeki yerin kaldırılarak, buraya dini alan (cami yapılması), mevcut parkın 3 kilometre ilerdeki Çınarlı Mahallesi’ne taşınması Derince meclisinden oy çokluğuyla geçmişti. Komisyon üyesi CHP’li Hamza Kılavuz, karara şerh koymuştu. Büyükşehir kararı onayladı. Aziz Bey, üstü kapalı talep gelirse “cemevi” için de yer ayırabileceklerini ima etti. Alemdar, her fırsatta Alevi oylarına talip olduklarını söylüyor.
**
Buraya kadar her şey normaldi. Aziz Bey, meclisin başında “120 bin nüfuslu” bir ilçenin belediye başkanı gibi davrandı. Bu önergeler oylanırken, tartışılırken oldukça seviyeliydi. “Şaka” yapmadı, “gülmedi”, kimseye “sataşmadı”.
Aziz Bey daha fazla dayanamadı ve bundan sonraki önergelerde esprileri, şakaları, meclis üyelerine sataşmaları havada uçuştu. Yani bildik, tanıdık Aziz Bey oluvermişti.

Mecliste Veysel Kadir Akkuş’un önergesi okundu. Akkuş, önergede “06.04.2009 tarihinde göreve geldiğim başkan yardımcılığı görevinden 20.01.2011 tarihinde istifa ediyorum” dedi.
Akkuş’un istifası SP’li Erkan Katırağ’ı harekete geçirdi. Katırağ, Aziz Bey’e, “Başkan size de başkan yardımcısı dayanmıyor. Sizin getirdiğiniz üç başkan yardımcısı da istifa etti. Başkan yardımcısı olanlar veya müdür olanlar, aman kimseyle kötü olmayayım da, nasıl olsa görevden alınacağım diyerek etliye sütlüye bulaşmıyor. Başkan niye size başkan yardımcısı dayanmıyor?” dedi.
Aziz Bey de Katırağ’a, “Bu bizim idari tasarrufumuzdur. Veysel Bey’in çalışmasından memnunduk, o böyle istedi” dedi. Bir parantez açmam gerekirse, daha önceki yazılarımda Veysel Bey için, “Yaşın geç, avukatsın. Büro aç, mesleğini icra et. İlerdeki zamanlarda yine başkan yardımcısı olursun, kimsenin kahrını çekme” diye tavsiyede bulunmuştum. Veysel Bey benim yazımdan mı etkilendi bilmiyorum, ama istifa edip kendi mesleğini icra etme kararını doğru buluyorum. Veysel Bey’in istifa etmesiyle ilgili bir de dedikodu dolaşıyor. Deniyor ki, Aziz Bey, AKP Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek’in ekibini “tasfiye” ediyor, kendi ekibini kuruyor. Yorum sizin.
Bu arada mecliste Park ve Bahçeler’de görevli Abbas Bayrak’ın Fen İşleri Sorumluluğuna, eski Başkan Yardımcısı ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli Cumhur Seferoğlu’nun Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne vekaleten atanmasına karar verildi. Bakalım bu kişiler yeni görevlerinde ne kadar kalabilecek?

Mecliste Seymen Petrol’ün sahipleri, otopark yapılacak olanla ilgili belediyeye yazı yazdı. Yazı mecliste epeyce Türkçe tartışması yarattı. SP’li Erkan Katırağ, yazı için, belediyenin ölçeklerde kendi hatasını kabul ettiğini yazarken, Aziz Bey, “Bu onların görüşü, o şekilde yazılması lazım” dedi. Bu tartışmalar yaşanırken, kimin iyi Türkçe bildiği, kimin bilmediği tartışmaların gölgesinde başvuru komisyona havale edildi.

CHP’li Ali Haymanalı, GS Petrol’ün Deniz Mahallesi’nde yeni depolama ve dolum tesisleri yapacağını, Valiliğin firmaya “ÇED raporuna gerek yoktur” demesine tepki gösterdi. 1955 yılında ruhsat alan firmanın faaliyet gösterdiği alan TCDD’na ait. Firma, belediyeden ruhsat istiyor. Bu konu daha sonra görüşülecek.
**
CHP’li Haymanalı meclise önerge vererek, ilçede bir gazetede yer alan habere göre Kaşıkçı Köyü’nde Taşer Madencilik’in taş ocağı açacağını yazdığını, 10 Şubat’ta ÇED toplantısını yapacağını ifade etti. Aziz Bey de haklı olarak, bunun gazete haberi olduğunu, kendilerine herhangi bir talebin gelmediğini söyledi. Haymanalı’nın gazete ismini vererek, bu haberi delil gösterip meclise önerge vermesi yanlış bulundu. Köyde yapılacak taş ocağıyla ilgili Aziz Bey ve CHP’liler köye gidip araştırma yapacak. Şunu da ifade etmeliyim ki, köy muhtarı Necdet Ergün ile görüştük. Muhtar, taş ocağının yapılmasına dünden razı. Derince meclisinin mart ayındaki toplantı tarihi de tartışıldı. Aziz Bey, “Bir hafta 7 gün değil mi?”, diye kendi kendine hesap yaparken, Veysel Kadir Akkuş da başkana, “Siz değiştirmemişseniz, bir hafta 7 gün” dedi. Aziz Bey, de sözün altında kalmama adına, “Gerekirse değiştiririz” dedi. Aslında başkan yardımcılığından istifa eden Veysel Bey’in Aziz Bey’e verdiği cevabın altında çok şey yatıyor. Sanki istifasının nedenini “açıklar” gibiydi. Derince Belediye meclisinin şubat ayı toplantısı böyle geçti. Meclisin mart ayı toplantısı 3 Mart’ta yapılacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR