Ülkenin ihtiyacı; uzlaşma ve barış…

MAKALEYİ DİNLE

Bu yazı, bugün yayınlanabilmesi için, seçimden önce yazılmak zorundaydı. Bu nedenle, “seçim sonuçları” üzerine bir yorum olmayacak.

“Demokratik süreci işletmek” yerine, “iktidarı paylaşmama” inadı yüzünden bu ülkenin seçmenleri 4 ay sonra yeniden sandığa sürüklendi!

Siyasal belirsizlik, siyasal çatışma, her zaman her ülkede o ülkenin ekonomik ve toplumsal yaşamına zarar verir. Gerçek anlamıyla “Devlet Adamı” kimliğini taşıyanlar, ülkelerine bu zararı vermemek için, “kişisel, partisel ve ideolojik çıkarlarını” bir yana bırakır, “hizmetkarı” oldukları halka ve ülkeye zarar vermezler! Ama, “Şark Kültürü” ile beslenen ve “demokrasi kültürü güdük kalmış” siyasetçilere bunu anlatamazsınız! Onlar, “düşmansız yaşayamazlar!”

Oysa DEMOKRASİ; “Uzlaşma ve katılım” dır.

Ama; “Dindar ve KİNDAR nesil yetiştirmek” saplantısı içindeki siyasetçiye bu gerçeği anlatamazsınız!

“Uzlaşma siyaseti” uygarca bir yaklaşımdır.

“Çatışma ve sürekli düşman yaratma siyaseti” kavga ve kaos üzerine kuruludur!

Doğal olarak, demokrasi kültüründe geri kalmış bir ülkede seçimler, “şekilsel ve şaibelidir!”

“TARAFSIZ” olacağına dair “Namus ve şerefi üzerine yemin eden Cumhurbaşkanı” açıkça, seçim çalışması yapmıştır!

Yalnızca “muhtarlarla” 13 kez kitlesel toplantılar yapan, Doğu ve Güneydoğu’nun “asıl sorun kaynakları” olan Aşiret Ağaları ile bir araya gelerek, seçimler üzerine kulis yapan, televizyon ekranlarından inmeyen bir Cumhurbaşkanı hangi “demokratik” ülkede olağan karşılanabilir?

Bakın; “Atatürk’e hakaret mekanı” haline gelen TRT’de seçim öncesi, AKP 30 saat, Erdoğan 29 saat konuşma yapıyor. Ana muhalefet partisi 5 saat, MHP 1 saat, HDP 18 dakika konuşabiliyor! Adalet bu mu?

Tarih; 28 Ekim 2015 Çarşamba; AKP Genel Başkanı Davutoğlu Malatya mitingini yapıyor ve tam 6 kanalda ( NTV, Haber Türk, Ülke TV, TRT Haber, A Haber ve Kanal B’de naklen yayınlanıyor!

Aynı gün, Kayyum’a teslim olan “KanalTürk” yayınları kesiliyor!

Yani; Devlet olanaklarını kullanarak, “haksız bir yarış” yapılmıştır.

“Bütün bu haksızlıklara rağmen, sonuçlar ne olacak?” diye merak ediyorum.

Diyebilirsiniz ki; sen “siyaset Bilimci” ve “aktif siyasetle ilgilenmiş” biri ve “gazetecisin” nasıl tahmin yapamazsın?

Ama bu ülkede, yaklaşık 5 milyon seçmen, “parmak basarak oy kullanıyor!” Onların parmaklarını tutanları tanıyamam ki!

Bu ülkede “yoksulluk hızla artıyor.”

Yoksul insanlar, erzak ve yakacakla destekleniyor! Hatta, “Kızılay’ın erzak paketleri” bile bir siyasi parti adına yoksullara dağıtılıyor!

Yoksullara yardım yapılmasın demiyorum! Ama “Devlet kasasından yardım yapılıp, bir siyasi partiye ‘köle seçmen’ yaratılmasın” diyorum!

Bu koşullarda “Özgür iradesiyle oy kullanan seçmen sayısı” hakkında nasıl bir tahmin yapılabilir?

Kamuoyu araştırmaları mı?

Hangisi bilimsel, hangisi “kurgulama” nasıl anlayacağız?

 

Beklediğimiz nedir?

Tüm bunlara karşın, hangi siyasi görüşte, hangi etnik-mezhepsel kökende olursanız olun, “Biz bu ülkede birlikte ve insanca yaşamalıyız.”

Ortadoğu’da ülkeleri emperyalist saldırılarla “etnik ve mezhepsel” farklılıklara göle bölüp parçaladılar. Ortadoğu’yu, fanatik terör örgütlerine teslim ettiler. Türkiye’yi de bölüp parçalamalarına ve bizi “topyekün yoksullaştırma” oyunlarına boyun eğmeyelim.

Bu ülke topraklarını “emperyalizme inat” böldürmeden, birbirimizi incitmeden, gerçek bir HUKUK DEVLETİ ve gerçek bir DEMOKRASİ içinde insan gibi, kardeşçe yaşamaktan başka çaremiz yok.

Seçim sonuçları, büyük olasılıkla 7 Haziran’ın sonuçlarına yakın ve “Koalisyon Hükümeti” kurulmasını gerektirecek.

“Cumhuriyet saraylardan yönetilmez! Saray ihtişamı Cumhuriyet’e güç ve onur katmaz!”

Halk, tevazu ister. Halk, “insanca bir yaşam” ve “temel insan haklarının korunmasını” ister.

“Siyasal ihtiraslar” ve “çağdışı düşlerle” Cumhuriyet yaşayamaz. Cumhuriyet’i ve demokrasiyi “araç” gibi kullanarak sonra bu değerleri tahrip etmek “uygarca bir tutum” olamaz!

İçimizdeki kini, öfkeyi, önyargıları, düşmanlığı, küsüp ayrılmayı bir kenara bırakalım ve elele vererek, eksiksiz bir hukuk devleti ve demokrasi için ortak bir çaba gösterelim.

İhtiyacımız olan budur!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR