Yerel seçimler erkene mi alınıyor?

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ temizliği aralıksız sürüyor. Bugüne kadar binlerce kamu görelisi açığa alınarak görevlerinden uzaklaştırıldı. Askeriye, emniyet, yargı başta olmak üzere devletin kılcal damarlarına sızmış FETÖ’cüler bir bir ayıklanıyor. Ayrıca örgütün finans ayakları da mercek altına alınarak yardım ve yataklık edenlere de göz açtırılmıyor. Bu kapsamda da onlarca kişinin mal varlığına el koyuldu. O hain kalkışma gecesinden bu yana yapılan operasyonlar ince elenip sık dokunarak yapıldığı da her seferinde açık açık ifade ediliyor. Ancak kamuoyun asıl beklediği bu örgütün iktidar partisindeki uzantıları. Birkaç belediye başkanı ve ilçe başkanının görevden uzaklaştırılmasının dışında herhangi bir adım atılmaması kafaları da karıştırıyor.

**

Öyle ya böylesine sinsi bir örgütün cumhurbaşkanının, genelkurmay başkanın yaverine kadar sızabiliyorsa, hükümetin yada partinin içerisine sızmaması mümkün mü? Böyle bir açıklama yapılsa bile buna hiçbir vatandaşın inanacağını düşünmüyorum. Zaten bu konuda Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün son yaptığı açıklamaları dinlediğinizde daha iyi anlıyorsunuz. Külünk, onlarca ilde parti içerisindeki üst düzey yöneticilerin birilerini koruduğu şeklinde açıklamalar yaparak kafaları iyice karıştırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu bir vatan meselesi, benim yakınım, tanıdığım gibi olaya kimse yaklaşmasın açıklamalarına rağmen hala birileri korunuyorsa, bunlarda deşifre edilerek ayıklama işlemine devam edilmeli.

Darbe gecesi devrem diyen arkadaşına vatansever askerin dediği gibi, “bu saatten sonra devre yok, vatan vardır” diyebilmek gerekir. Devletin kılcal damarlarını temizleyebilen hükümetin en çok da tıkandığı konu tam da burası… Kendi içindeki ayıklamayı bir türlü yapamadı, yapamıyor. Tam da bu noktada erken seçim yapılarak belediye başkanları başta olmak üzere, partide ciddi bir operasyon yapılarak FETÖ ile bağlantılı olan siyasetçilerin ayıklanması bir formül olarak düşünülüyor. Böylelikle FETÖ’den içeri alamadıkları birçok isim tekrar aday gösterilmeyerek temizlenmiş olacak. Hem FETÖ karnesi zayıf olmayacak, hem de parti ile ilişkileri kesilecek. Zaten Ak Parti’de bu formül bugüne kadar uygulanıyordu. Hakkında şaibeli olan başkan adayları, kamuoyunun beklentilerini aksine aday gösterilmeyerek cezalandırılıyordu. FETÖ’cü başkanlarla ilgili yönetimin de bu şekilde olacağını düşünüyorum. Yoksa işin içinden çıkılması odlukça zora benziyor. Önümüzdeki yıl bir erken seçim olursa kimse şaşırmasın. Bu seçim sadece yerel seçimlerle sınırlı kalmayacak ve muhtemelen milletvekilliği seçimleri de erkene alınarak benzer ayıklamaların yapılacağını düşünüyorum. Bakalım kamuoyunun beklentisine bu şekilde cevap verilmiş olunacak mı? Bekleyip göreceğiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR