Soma’da tekme yiyen adam ile Yılmaz Güney’in kaderi aynı!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Özel Seymen Koleji 1.Kitap Panayırı düzenledi. Okuldan gelen bir açıklama dikkati çekti. Açıklamada şu bilgi verildi;  İstatistiklere göre ülkemizde televizyon günde BEŞ SAAT seyredilirken, kitap okumaya yılda sadece ALTI SAAT ayrılıyor. 95 kişiye bir kahvehane düşerken,65 bin kişiye bir kütüphane düşüyor. Özel Seymen Eğitim Kurumları yaptıkları Kitap Panayırı ile kitaba küs, okumaya gönülsüz herkesi kültür oku ile okumaya kışkırtıyor”. Ne garip değil mi; Televizyonu günde 5 saat izliyoruz, kitap okumaya yılda sadece 6 saat ayırıyoruz… Sanırım sadece bu örnek, Türkiye’nin hayat standardına en iyi örnek.

**

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada televizyon izleme oranının en fazla olduğu ikinci ülke biziz. Amerika'nın günlük 5 saatlik televizyon izleme oranının hemen ertesinde ülkemiz 4.5 saatle gümüş madalya(!) sahibi.

Bundan daha da acısı ise şu:

Ülkemizde ortaöğretim çağında bir çocuğun televizyonun ve bilgisayarın başında geçirdiği süre okulda geçirdiği süreden tam yarı yarıya daha fazla. Öğrencilerimiz yılda ortalama 1000 saatlerini okulda geçirirlerken 1500 saatleri ise televizyon ve bilgisayar başında geçiyor.

Karşılaştırmayalım diyoruz ama ülkemizi münferit olarak ele aldığımızda da tablonun hazinliğini görmek imkansız hale geliyor. Haliyle karşılaştırmaktan başka çaremiz yok. Örneğin ülkemizi Fransa ile karşılaştırdığımızda karşımıza şunlar çıkıyor:

Fransa'da 3 yaşın altındaki çocukların televizyon izlemesi yasak, çocuklar belirli bir yaşa kadar da televizyonları ancak ebeveynlerinin izni ile izleyebiliyorlar. Günlük televizyon izleme oranı ise 2 saat dolayında. Ülkemizde ise, çocuklarımızın %82'si istedikleri programı istedikleri saatte seyredebiliyorlar.

Ülkemizde televizyonlarda en çok yer alan programlar ise diziler. Öyle ki yerli yabancı elliden fazla dizi yayınlanıyor televizyonlarımızda. Peki en çok seyredilen 'şey' ne..? En iyisi bunun cevabını da size bırakalım, tahmin etmesi zaten hiç güç değil…

**

Gelelim kitap konusuna…

- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarında basılmaktadır.

- Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarının altındadır.

- Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.

- Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye'de sadece 23 milyon.

- Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

- Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.

- Türkiye'de yüksek öğrenim görenlerin oranı 1965'e göre 14 kat arttı. Ama Yüksek Öğrenim mezunlarının kitap okuma oranı 1965'in de altında kaldı.

**

Yukarıdaki bilgilerin analizini yaparsak, Türkiye televizyon izlemede dünya ikincisi, kitap okumada dünya 86’ncısı…

Bu bilgiler ışığında Türkiye’nin neden geri kaldığını, insanların neden sorgulamadığını, neden her şeyi kabul ettiğini, televizyonların insanları olumsuz yönde nasıl etkilediğini görebiliyoruz… Resmen tepkisiz bir toplum olduk. Soma faciası başka bir ülkede olsa, o ülke vatandaşları ayağa kalkar, hükümet bile düşerdi… Başbakana en yakın kişi, yerde yatan birini tekmeliyor… Bu olay başka bir ülkede olsa, tekmeleyen kişi anında istifa ederdi, etmeseydi de istifaya zorlanırdı… Üma burası Türkiye… Tekme atan kişi, üstüne üstlük bir de gidip 1 hafta rapor alıyor… Devletin bakanları da tekme atan bu şahsa sahip çıkıyor… Bizler televizyon başında günde ortalama 5 saat kalmaya devam ettiğimiz müddetçe, yılda sadece 6 saat kitap okumaya devam edersek, birileri üstümüze çıkıp bizi tekmeleyeme devam eder…

**

Yılmaz Güney’in Umut filmini izlemişsinizdir. Filmde Mercedes marka arabalı biri, faytonculuk yapan Yılmaz Güney’e çarpar.  Yılmaz Güney’in atı ölür. Sonrasında karakola giderler. Adam, haksız olduğu halde Mercedes marka arabası çizildi diye Yılmaz Güney’den davacı oluyor. 40 yıl önceki senaryo, maalesef bugün de devam ediyor. Yerde yatan kişiyi tekmeleyen kişi, haksız olduğu halde adamı tekmeledim, ayağım ağrıyor deyip 1 hafta rapor alabiliyor. Neyse ki raporu veren doktor hakkında Türk Tabipler Birliği soruşturma başlattı. Bakalım daha neler göreceğiz…

 

 

İSU, Başkan Toltar’dan

yardım talep etmemiş

 

Dün “İSU, Toltar’dan yardım istedi” başlıklı bir yazı yazdım. Yazım şöyleydi; “Dilovası İSU Şube Müdürü İsmet Topal ve Nurettin Koşdaş’ın Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ı ziyaret ederek kendisini tebrik ettiler. Kayapınar Mahallesinin altyapı sorunu ve Eynerce Deresi’nin kanal temizliği için konuşarak iş makinası temini için istekte bulunan İSU Şube Müdürüne yardımcı olacağını söyleyen Başkan Toltar, yaz hazırlıkları içerisinde olduklarını ve bu isteğin kendisini sevindirdiğini belirtti”… İSU’dan konuyla ilgili açıklama geldi. İSU’nun yeterince araç, gereç ve iş makinalarına sahip olduğunu, bir belediyeden iş makinası talebinde bulunmalarının söz konusu olmadığını dile getirdiler.

 

CHP’li Kaplan’ın tepkisi

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze’deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılmayan Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i eleştirerek, “Bunun adı nezaketsizliktir” dedi.

 

Güzel sanatlardan haberler

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü tarafından yürütülen Desen I ve Desen II dersleri kapsamında, öğrenci işlerinden oluşan bir sergi düzenleniyor. Bugün saat 14.30'da Fakülte girişindeki Antre Sanat Galerisi'nde açılışı yapılacak sergi, Desen Derslerini yürüten Resim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Ertuğrul Tuna ve Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Zekeriya Erdinç tarafından organize edildi.

 

Bugün saat 13.00 'te Anıtpark Konser Salonu'nda, Müzik Bölümü öğretim görevlisi Yeşim Madanoğlu, viyolonsel sınıfı öğrencilerinin solo ve oda müziği gruplarının performanslarını sergileyecekleri bir konser düzenliyor. Konserde öğrenciler Barok ve Romantik döneme ait eserler çalacaklar.

 

ENVER’den 19 Mayıs mesajı

 Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Eyüboğlu mesajında, “19 Mayıs 1919’un yıldönümünde Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı ve şükranla anıyor; Soma faciasında yitirdiğimiz tüm madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum” dedi.

 

Espacio Cafe

bugün açılıyor

Wellborn Luxury Hotel’de lobby katında, havuz başında, eşsiz körfez manzarasına hakim bir konumu olan Espacio Cafe Bistro bugün açılıyor. Cafe Bistro misafirlerini dünyanın farklı yerlerine lezzet yolculuğuna çıkarmayı planlıyor.

 

KOÜ’de seminer

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kopenhag Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin ortak olarak düzenlediği “Beta Cells in Health and Disease” konulu bir sempozyum bugün saat 15.00’te Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda yapılacak. Sempozyum 23 Mayıs’ta sona erecek. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Şükrü Hatun, sempozyumun hedefine ulaşacağını söyledi.

 

İlk günde 150

Kur’an satılmış

 

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarında Çelik Yayınevi Ebrar Hac ve Umre malzemeleri stant’ında en çok rağbet gören kitap oldu. Satış görevlisi Üzeyir Güneş fuarın açıldığı ilk iki günde 150 Kur’an satışı yaptıklarını her zaman olduğu gibi fuarda en çok ilgi gören kitabın Kur’an olduğunu belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR