Elli bir mi büyük , altmış mı?

MAKALEYİ DİNLE

Hukukçular bilir.Anayasa hukuku bir KAMU HUKUKU alanıdır.Kamu hukukuna giren düzenlemelerin kamu vicdanlarında yer tutması gerekir.Aksı taktirde kamu vicdanı onu bir süre sonra reddeder.O zaman   onun uygulanması uzun sürmez.Yeni bir Anayasa aranmaya başlanır.Bu nedenle % 50+1 kişilik çoğunlukla mecliste kabul edilen diğer kanunlara hiç benzemez.

Anayasanın bir toplum sözleşmesi olarak toplum tarafından kabul edilebilmesi için onu toplumun büyük çoğunluğunun kabul etmesi gerekir.Aksi taktirde Anayasaya uyumsuzluk ve toplumsal kargaşa başlar.Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi bunun dünyada bir çok örneği var.

Bu yüzden Anayasa değişikliklerinde çağdaş demokrasiler , 2/3 ve 3/5 gibi yani % 60 ve % 67 gibi nitelikli çoğunluk ararlar.

Bizim Anayasamızda da bu tür değişiklikler için 550 milletvekilinde 367 yani meclisin % 67 sinin kabul oyu şarttır.Bu teklif  330 u( % 60 ı) aşar da 367.yi bulamazsa o zaman mecliste karşılanmayan toplumsal mutabakatın halkta karşılanması için teklif 16 nisanda olduğu gibi halk oyuna sunulur.

Pekiyi halk oyuna sunuldu da ,kamu vicdanı tatmin edildi mi? Malesef hayır ?

Mecliste yeterli bulunmayan % 60 lık milletvekili çoğunluğu halk oylamasında % 51,37.de kaldı.Bu oran teklifin halk düzeyinde ,toplumsal mutabakat sağlamadığını gösterir.

Yani bu durum Anayasanın aradığı % 67 lik meşrulaşma oranının ,toplumsal mutabakatın halkta ,kamu vicdanında bulumadığını gösterir.

Ben olsam bu konuyu bir daha düşünürüm. Cumhuriyet tarihinin en ağır,en orantısız Devlet imkanlarının kullanıldığı, olağan üstü halin uyguilandığı,olağanüstü şartlarda yapılan bu referandumda Anayasalar için gerekli çoğunluk ve toplumsal mutabakat kabul görmemiştir.

İktidar sorumluluğunda bulunanların bu durumu gözden geçirmeleri gerekir.Bir daha söylemeliyim ki meclisteki 330 milletvemkili ,yani % 60 çoğunluk referandumda % 51,37 de kalarak toplumsal desteğini yitirmiştir. % 51.37 ile kabul edilen bu Anayasa toplumsal uzlaşıyı sağlamaktan çok uzaktır.Bu referendum daha çok su kaldırır .Ayrıca bu referandum belki de bu bir erken saçimin habercisi olacaktır.Belli mi olur ?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR