Ahlak aklın yasasıysa sevgi de yüreğin yasasıdır.

MAKALEYİ DİNLE

Darbe kalkışması, PYD, PKK, DAİŞ, SURİYE, IRAK, RUSYA, TERÖR, bunları herkes yazıyor, çiziyor, konuşuyor…

Dünya kaos içinde sanki adı konmamış bir üçüncü paylaşım savaşı var.

Siyasete bakıyorsunuz, kişisel ihtiraslar, birbirinin kuyusunu kazanlar, kısır tartışmalar, insanın morali bozuluyor.

 

Halbu ki ; barış, demokrasi, dostluk, arkadaşlık, saygı, sevgi gibi temel yaşam kaynaklarımızı ne kadar da özledik değil mi ?

 

Çok sayıda cariyesi olan bir kral çölde bir karınca yuvasına çıkmış.

Bütün karıncalar koşarak kralın ayaklarına kapanarak selam vermişler.

Ama bir karınca, büyük bir kum yığınından tane tane kumları alarak kum yığınını hızla bitirmeye çalışıyormuş.

Kralın dikkatini çekmiş ve karıncaya sormuş, sen …Ne yapıyorsun ?

Karınca cevaplamış, görüyorsun ya yüce kral … Bu kum yığınını tane tane taşıyorum.

Kral sormuş…  Bu senin boyunu aşacak bir iş değil mi ? Bitiremezsin.

Karınca cevaplamış, ey yüce kral…. Bu engel beni sevdiğimden ayırıyor, ona ulaşmak için çalışıyorum, başaramasam dahi, hiç olmazsa umudun tatlı çılgınlığı içinde öleceğim.

Ve kral, karınca sayesinde o çölde büyük aşkın, SEVGİNİN ateşini keşfetmiş,

Sevginin bir başı ve bir sonu yoktur. Sınır tanımaz, korku nedir bilmez. Hiç yakınmadan, talep etmeden, bir şey beklemeden verir ve alır. Sevgide artık ben ve başkaları yoktur, biz vardır. Erkek yada kadın, zengin yada yoksul, Amerikalı yada Rus, doğulu yada batılı, Budist yada Müslüman,Türk yada Kürk, Alevi yada Sünni, güçlü yada zayıf, kirli yada temiz, masum yada günahkar yoktur, sevgi her şeyi kapsar ve sonsuzdur, sevginin sınırları da sınırları da yoktur.

Sevgi göze göz,dişe diş,kısasa kısas istemez. Sevgi bize intikam yerine bağışlamayı, biriktirmek yerine paylaşmayı, almak yerine vermeyi, yargılamak yerine anlamayı öğretir.

Sevgi bizi birbirimize bağlar ama bağımlı kılmaz,birbirimize yakınlaştırır ama hapsetmez, ürpertir ama ürkütmez, ağlatır ama yüreğimizi karartmaz. Sevgi ile akan gözyaşları aslında yüreğimizi temizleyen sevgi damlacıklarıdır.

Sevgi bizi zincire vurur ama özgür bırakır. Sevgi bizi bütün evrene açar.

 

Hayatta neyi ve neden severseniz sevin, sevgi bizimle dünya arasındaki en önemli alışveriştir. Aslında insanoğlunun yaşam nedeni ve mutluluk kaynağıdır. Dünyada yaşanan kaos, savaş, terör, sömürü ne varsa aslında sevgi eksikliği ve sevginin yaşamın kaynağı olduğunun anlaşılamamasındandır.

Sevgi beraberinde huzur, barış, adalet getirir. Saygı ve sevginin olmadığı yer de en iyi yasalar işlemez, işletilmez, tüm büyük başarılar ve devrimlerin temelinde sevgi yatar. Sevgiyi  kanunla, baskıyla, zincirle zaptedemezsin… Bu günlerde ülkemizin , tüm dünyanın, insanlığın ve hepimizin ne kadar çok sevgiye ihtiyacı var değil mi ?

Ahlak aklın yasasıysa, sevgi de yüreğin yasasıdır…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR