“Gerçek Gündem”e dönüş!

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe son birkaç haftadır yaratılmaya çalışılan suni gündemlerle meşgul vaziyette. Aslında “meşgul edilmeye çalışılıyor” desek daha doğru olur sanıyorum. Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar insanın yarattığı bu fırtına etkili de oluyor. Tam boş beleş adamların sevdiği havalar... Varsa yoksa dedikodu. “Öyle olmuş, böyle yapmış, ne demiş, bakalım o ne diyecekmiş…” Türlü türlü fasarya, sayısız bel altı vuruşu. Öyle ki, iş artık insanların maaş bordrosunu sorgulamaya kadar inmiş durumda. Sayıları az olsa da, ilgi çeken seviyesiz sohbetleriyle koca bir ilçenin algısıyla oynamaya çalışıyorlar.

Sözü dinlenir, aklî dengesini kaybetmemiş kiminle konuşsam, şu sıralar Kartepe’den koşarak uzaklaşmak istiyor. Bu tür içi boş, kimseye faydası olmayan tartışmalardan ve çocuk oyalar gibi ortaya saçılan yalancı gündemlerden bezmiş durumda herkes. Bildiğin, şahit olduğun bir haksızlık varsa, birileri kayırılıyorsa, usulsüzlük yapılıyorsa, yapman gereken şey basittir. Gider istediğin yere şikayetini yaparsın, takibini yaparsın, gereği yaptırırsın. Muz cumhuriyetinde yaşamıyorsak, uymamız gereken kanunlar ve kurallar varsa, hukuk çerçevesinde halledilmeyecek hiçbir mevzu da yoktur. Yok eğer bir hukuksuzluk görüyor ve bu yöntemi izlemeyip yalnızca medyadan “mızmızlanıyorsan”, uyarayım, en büyük suçu sen işliyorsun demektir. “İki yuvarlak cümle yazayım da ortalık bulansın, kenardan sessizce izlerim” fırsatçılığı da, şu daracık alanda yapılan kısa ama seviyesiz paslaşmalar da artık mide bulandırıyor. Şükürler olsun ki bunca sağduyulu insanın yaşadığı bir yer burası. Çizdiğiniz sahte tablolar bir bir siliniyor duvarlardan.

Her neyse, Kartepe’nin “gerçek” gündeminden bahsedelim biraz da. Vatandaşın merak ettiği, dertlendiği, beklediği, talep ettiği şeyler yani…

Örneğin; Uzunçiftlik, Ataevler ve Emekevler Mahalleleri’nde devam eden altyapı çalışması. Biliyorsunuz bu bölgelerdeki altyapı ihtiyacı üst üste gelen sel felaketlerinde iyiden iyiye kendini göstermişti. Birçok ev ve iş yeri su altında kalmış, onlarca vatandaş mağdur olmuştu. “Her ne yapılıyorsa bekleyebilir, öncelikli işimiz altyapı sağlıklaştırması olmalı!” diye bağırmıştık bu satırlardan. Bu önemli problemin çözümü için geçtiğimiz günlerde sağlam bir adım atıldı. İSU, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi işbirliği ile başlatılan çalışmaların yıl sonunda nihayete ermesi bekleniyor. Sağlıklı bir kentsel altyapıya kavuşmuş olmamız sayesinde, Eşme, Acısu ve diğer bölgelerde yaşanan felaket manzaralarını hafızalarımızdan silmek daha kolay mümkün olacaktır diye umuyoruz.

Bir başka önemli mevzu; “41 Vizyon” Projesinin son durumu… Açıklanan projeler doğrultusunda hızlı adımlar atılması gerektiğini daha önce birçok kez söylemiştik. Başkan Üzülmez de, Ak Parti istişare toplantısında bu konuda bir değerlendirme yaparak, iki yıl içerisinde tüm projelerin bitirileceği sözünü verdi. Bu çok ciddi, çok önemli bir söylemdi. Yani şöyle düşünün; sözler tutulursa, iki yıl sonra ilçemizde spor salonu, yüzme havuzu, spor tesisleri, yaşam merkezleri, gençlik merkezleri, kavşak projeleri, meydan düzenlemeleri gibi büyük hizmetler vatandaşın kullanımına açılmış olacak.

Ayrıca, 2011 yılında Tam Gün Yasası dolayısıyla kapanan “ÜNİBEL Sağlık Merkezi”, yakın zamanda Kartepe’de hizmet vermeye başlayacak. Başkan Üzülmez’in uzun zamandır ilçeye kazandırmaya çalıştığı bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Kartepe’de sağlık alanında önemli yol alınmış olacak. Kartepeliler, TIP Fakültesi’ne gitmeden doçent doktor ve profesör doktor seviyesinde sağlık hizmeti alabilecekler. Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz, Nefroloji, Nöroloji, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Onkoloji, Ortopedi, Plastik Cerrahi, Psikiyatri, Radyoloji, Romatoloji, Üroloji, Beyin Cerrahi, Çocuk Cerrahi, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Onkolojisi, Çocuk Nefrolojisi, Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Yenidoğan, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Psikiyatri, Dermatoloji, Endokrinoloji, Enfeksiyon, Fizik Tedavi, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Göz, Kadın Doğum branşlarında profesör ve doçentler ÜNİBEL’de hasta bakmaya devam edecekler.

Bu projelerin yanı sıra metro, teleferik gibi projeler de yapılırsa, tabiri caizse “tadından yenmez”. Gerçekleşmesi hayal gibi görünse de, olmayacak şeyler değil. Baskılar karşısında dik bir duruş sergileyerek yılmadan çalışmak, her birini başarıyla ve zamanında tamamlamak için yeterli olacaktır.

Vatandaş iş bekliyor. Vatandaş yatırım bekliyor. Vatandaş hizmet bekliyor. Bol keseden atışlar değil, somut adımlar bekliyor. Küpünü doldurmuş klavye delikanlıları gibi dedikodu yapacak vakti yok kimsenin. Herkes işinde gücünde. Herkes ekmeğinin peşinde. Bir köy kahvesinde çay içebilseydiniz, işçinin hatrını sorabilseydiniz, “nabız tutmak” nedir bilseydiniz, asıl gündem neymiş anlardınız. Bu hayati yanlışlara düşmeden önce…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

KARTEPELİ - 10 NUMARA BEŞ YILDIZ BİR YAZI OLMUŞ

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR