ÖZGÜVENİN FAYDALARI

MAKALEYİ DİNLE

Bugün toplumda, ailede, bireyde en büyük eksiklik özgüvenin olmamasıdır.
Kendisine güveni olmayan kişi devamlı sıkılgandır, utangaçtır.
Girişimcilik yönü azdır, devamlı hata yapmaya müsaittir.
Bazen kendini güçsüz hissettiği konularda, güçsüzlük hissettiği kişiler karşısında saldırgandır, küfürbazdır, yalan söyler yahut kişilerden ve toplumdan kaçar, psikolojik rahatsızlıklara girer, bazen hastalıklar hastalığına tutulur.
Yapamıyorum, yapamam gibi kelimelerle kendisini olumsuzlukların içine atar.
Özgüveni olmayan kişi genelde kuşkuludur, acı çeker, ürkek ve korkuludur.
Özgüveni olmayan kişi, iyilik kavramından kendisini uzaklaştırır, hoşgörüden uzaklaşır, sevgiden saygıdan, insana değer vermeden uzaklaşır.
Derece derece strese girer. Bütün menfiliklerin ana nedeni genellikle özgüven noksanlığıdır. Başarının ilk şartı özgüvendir diyebiliriz.
Genç delikanlı, akranı genç kıza platonik âşıktır.
Ona bir türlü yaklaşamaz, konuşamaz, içindeki duyguları açamaz.
Korkar, ürker, bazen ona iyi görünmek ister.
Kendisinde olmayan meziyetleri varmış gibi gösterir. İçi başka dışı başka görünür.
Fakirse kendisini zengin gösterir, genç kızın kalbini çalmak için magandalaşır, saldırgan davranır. Yalan söyler, hata yapar. Bütün sayabileceklerimizin tek nedeni özgüven bunalımıdır.
Genç, öğrencidir. Gördüğü dersi başaramayacağına inanır.
Reaksiyon olarak, hocasını sevmez, dersi sevmez.
Karalama ve kötüleme motifine sığınır. Çünkü özgüven eksikliği vardır.
Belirli bir yaşa gelmiştir. Artık ben çalışmam der. Yaşlandım ben yapamam der. Neden diye sorulunca artık kendime güvenmiyorum der.
Doktor hastası ile konuşur, hasta mutsuz olduğunu söyler. Doktor neden diye sorunca birçok açıklamalar yapar. Sonunda iş anlaşılır. Kişi sıkılgan olduğunu açıklar. Yani özgüven bunalımı.
Günümüzde bazı aile yapısında, karı koca mutsuzdur. Aralarında bir türlü uzlaşma yaratılamaz. Birbirine yalan söyler kaçış başlar, karı koca kavgaları başlar, bu kavgalardan çocuklar menfi olarak etkilenir.
İçeride birbirini yer, dışarıda sahte sözcükler, gülücüklerle yaşamlarını sürdürürler. Erkek fiziksel güç kullanır, sertliği başarı kabul eder. Susturmayı kendi başarısı kabul eder. Birbirini tanımayı tercih etmez.
Bütün bunların nedeni araştırılınca özgüven bunalımı olduğu anlaşılır.
Özgüven bunalımı yaşayan kişiler, olaylar çoğaltılabilir.
İnsanları strese sokan, yalana teşvik eden, bencil yapan karalama yönlerini seçtiren, özgüven bunalımını şöyle aşabiliriz.
Özgüven eksikliğinin üstesinden gelmeyi başarmalıyız. Bunun için önce kendimizi değiştirmeye hazır hale getirmeliyiz. Değişimden korkmak, kaçmak, direnmektir. Direnmek bir noktada yüzsüzlüktür. Yüzsüzlük, mutsuzluk getiriyorsa bunu kabullenmeliyiz.
Hepimizin bir uğraşı vardır. Önce tam olarak neye ulaşmak istediğimize, sonra da bu isteğimize nasıl ulaşacağımıza karar vermek zorundayız.
Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR