MARSİAD’ın itibarını beş paralık ettiler!

MAKALEYİ DİNLE

Marmara Sanayi ve İşadamları Derneği…
Kısa adıyla MARSİAD…
Başkan Okan Oktay (Oktay tekstil)
Yönetim kurulu üyeleri
İbrahim Debreli (Debreli Ltd.Şti)
Ö.Faruk Yıldırım (Yıldırımlar Ltd. Şti.)
Muhammet Ayvaz (Tonca Pazarlama)
Esat Şen (Şen Matbaa)
İbrahim Yılmaz (Burak Ltd. Şti)
Ali Karslı (Emkar İnşaat)
Bülent Kolaylı (Kolaylı Otomotiv)
Hüseyin Pancar (Mini Köşk)
Orhan Sarısüleyman (Sarcam)
Mustafa Yılmaz (Armetal)
Ramazan Tanrıverdi (İş adamı)
**
Güçlü bir yönetime sahip olan bu dernek son zamanlarda yaptığı faaliyetlerle değil de, eski başkan Bahri Odabaş ile yeni başkan Okan Oktay’ın “polemikleriyle” gündemde…
İki başkanın polemiğine girmeden önce size MARSİAD hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. MARSİAD, 2002 yılında değişik iş sektörlerinden “önyargısız” bir biçimde bir araya gelen Sanayici, esnaf ve işadamlarını temsil etmek amacıyla kurulan “gönüllü” bir Sivil Toplum Kuruluşu.
MARSİAD, web sayfasında kendisini şu şekilde tanımlıyor
2001Krizi ve Marmara Depreminin ardından görülmüştür ki yapılan yanlışlar sadece yanlış yapanları değil, tüm halkı etkilemektedir. Bu nedenle “doğrulara” sahip çıkmak ve “yanlışlara” engel olabilmek için örgütlü güç olmak gerekliliğine inanan MARSİAD, bu anlamda bölgemizin ve kentimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında potansiyelleri en iyi ve en verimli bir şekilde değerlendirerek, öncelikle bölgesel ve daha sonrasında ulusal ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak için, gerekli tüm birimlere destek olacaktır. Bunu yaparken sanayici ve iş adamlarımızın evrensel “iş ahlakı” ilkelerine “uygun” faaliyet göstermesi yönünde çaba sarf edecektir.
Bunun içindir ki MARSİAD tüm fikir, proje ve faaliyetlerinde “BEN değil, BİZ” merkezli davranacak, toplum yararını ön planda tutacaktır. Yapılacak projeler bölgemiz ve kentimiz insanlarına fayda sağlayacak ve sanayici ve iş adamlarımızın problemlerini “çözecek” tarzda olacaktır.
Kurulduğumuzdan bu yana birçok projeye imza atan MARSİAD, ticari birlikteliklerin yanında, hiçbir zaman sosyal sorumluluklarını da unutmadan, üyelerimizin, kentimizin, bölgemizin ve bu güzel ülkemizin refahı için hiçbir “fedakarlıktan” kaçınmadan çalışmaya devam edecektir”
MARSİAD, kendini bu şekilde ifade ediyor.
Peki uygulama nasıl? Uygulamanın pek doğru yapıldığı söylenemez…
**
Yukarıda ifade ettiğim gibi MARSİAD, eski başkan ve yeni başkanın polemikleriyle gündemde.
MARSİAD eski Başkanı Bahri Odabaş şöyle diyor
“Bu yönetime destek verdim, isteseydim başkanlığa devam ederdim. Dernek başkanlığı yüzünden yılda 200 bin lira zararım oldu. Derneğe 9 yılımı verdim. Derneği dünyaya tanıdan benim. Başkan Okan Oktay’ın oturduğu koltuğu kendi paramla aldım. Benim dernekten 40 bin lira alacağım var” dedi…
MARSİAD Başkanı Okan Oktay ise “Eski başkan Bahri Odabaş’ın bizden alacağı yok. Derneği kendi şirketi gibi kullandı” dedi. Başkanların bu polemiklerini çoğaltmak mümkün.
**
İki başkanın basın toplantıları düzenleyerek birbirini “suçlamaları”, çarşaf çarşaf gazetelerde yer almaları MARSİAD gibi bir kuruma hiç yakışmıyor.
Ekonomik krizin geri geldiği bir dönemde, işsizliğin arttığı bir dönemde, baş belası terörün hortladığı bir dönemde eski başkanların bu tür ucuz polemikleri sadece kendi üyelerini değil, diğer iş adamı ve sanayicilerin de tepkisine neden oluyor. Dernek başkanlarının polemikleri iş adamı, sanayici profiline zarar veriyor. Biz iş adamlarını ve sanayicileri daha fazla istihdam yaratmaları için düşünce üretmelerini, proje üretmelerini beklerken, maalesef MARSİAD’ın eski ve yeni başkanı “dedikodu” üretiyor, “polemik” üretiyor, bu da derneğin itibarını peş paraya getiriyor… Bu tür polemikler yüzünden MARSİAD sürekli kamuoyu önünde rencide oluyor, itibar kaybediyor.
Derneğin kuruluş amacında, “kentimiz insanlarına fayda sağlayacak ve sanayici ve iş adamlarımızın problemlerini çözecek tarzda dernekçilik yapacağız” deniliyor. Dernek, önce kendi içindeki sorunları çözse daha iyi olur. Aksi taktirde itibar kaybetmeye devam eder…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR