Dile kolay tam 42 yıl…

MAKALEYİ DİNLE

İl ve ilçelerde yaşayan insanların toplumsal, kültürel, sosyal ve ekonomik özellikleri detaylı biçimde öğrenmesinin yolu yörelerinde çıkan gazete ve dergileri okumasından geçer. Büyük çoğunluğu yerel matbaalarda basılan gazete ve dergiler o toplumda yaşayan insanların gerçek sesleridir. Yerel gazete ve dergilerde yazılanlar sayesinde yöredeki her türlü etkinlik hakkında bilgi edinmek mümkün olduğu gibi yörenin sorunları, yerel yönetimlerin aldığı kararları farklı bakış açıları içinde görmek ve değerlendirmek mümkündür.

 

Nasıl başlarsan öyle gider diye bir söz vardır; Siz güne nasıl başlıyorsunuz bilmiyorum ama gazete okuyarak başlamanızı tavsiye ederim. En çokta şu anda baktığınız bu gazeteyi okumanız en büyük dileğim olur. Güne Kocaeli Gazetesi okuyarak başlamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu gazete emin olun ki yaşayan çok büyük bir varlık. Zaman içinde eskise de yüreğinizi hoplatacak haberlerle dolu olması yanında size hitap eden siyasi, ekonomik, spor ve aktüalite haberleri ile gününüze renk katanınızdır. Daha da ileri gidersek gazetenin bir arşiv belgesi olarak 42 yıldır saklanabilmesi onun yaşadığının ve yaşatıldığının en somut göstergesidir. Gazetecilik çok önemsenen ve meşakkatli bir iş koludur. Gazete çıkaranların en önemli görevi; yayın organlarını sürekli canlı, hareketli tutabilmeleridir. Bir gazete sahibi günlük bir mal ürettiğini unutursa okurlarıyla diyalogları kesilir ürettikleri ürünün yaşaması ve yaşatılması zora girer. Bir yayın aracını canlı tutabilmek masraflı bir iştir. Nerede olay varsa oraya yetişmek, fotoğraflar çekmek gazete merkezine gelip haberi; Ne, Niçin, Nasıl, Nerede, Neden ve Kim kuralına uygun bir şekilde yazabilmelidir. Yani haberi en seri biçimde yansıtmak gerekiyor.

Bizim gibi köşe yazıları ve köşe yazarları ayrı bir öneme sahip yazılarında özgürce düşüncelerini ifade edebilmeleri gerekir. Gazete yönetiminin pek karışmaması, siyasi bir görüşe ve birilerine doğru bağlayıcı, zorlayıcı yön vermemesi gerekir.

 

Hele son günlerde olaylara ve sorunlara kısaca bir göz atacak olursak yaşanan ve var olan sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra terör örgütlerinin bu ülkeye yaşattıkları adeta Çin işkencesini geçti. Gençler askere gitmek istemiyor, özlük haklarını kazanamayanların sıkıntısı var, işte bir gazete rahatça verilebilmeli bu olayları. Gazeteler yaşanan ve yaşatılan varlıklar olarak her ne kadar bağımsız ve tarafsız kalmaya çalışsalar da etik olmayan yazılı ve sözlü birçok medya kuruluşunun bu kurallar dışında kaldığını söylemeye gerek var mı? Bunu artık sağır sultanlar duydu körler gördü. Birçok yayın organı ekonomik bunalım içinde yaşarken giderlerini kısmaya gelirlerini de arttırma yollarını arıyorlar. Gazetelerin reklam ve gazete satış fiyatlarından başka hiçbir çaresi olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz?

 

Gazeteler ayakta ancak aldıkları reklamlarla durabilirler. Bunun için reklam bazı çarpık iddiaların aksine gazeteler için vazgeçilmeyecek bir öğedir.

 

İşte Kocaeli Gazetesini tam 42 yıldır bu kadar olumsuzluğun içinde ayakta tutan tek gerçek Kocaeli halkı ile bütünleşmesidir. Dünyayı sadece anlatmakla yetinmiyor, onu anlamakta Kocaeli halkı olarak bize yardım ediyorsunuz. Kocaeli’nin her yerinde bizimle birlikte sizler varsınız. Yazımı yazdığım ilçemde bakıyorum dün rahmetli babama, bugün bana ve Abdullah Karagöz abime halk sahip çıkıyor, aynı şey tüm Kocaeli’nde yaşanıyor. Halkın aracılığıyla, göremeyeceğimiz her şeyi öğreniyor, görüyoruz. Gözümüz kulağımız Kocaeli halkı. Çünkü toplantıları ve dünya turunu sizinle beraber yan yana izliyoruz. Neyi, nereden alacağımızı, nerelere gitmemiz gerektiğini günlük yaşantımız içinde siz okuyucularımız söylüyor. Daha çok, daha iyi haber ve köşe yazısı yazabilmemiz için hep size ihtiyacımız var.

 

Kısa ve öz şunu demek istiyorum, Kocaeli Gazetesi;

Güçlü yapısı, Türkiye Cumhuriyeti devleti ilkelerine bağlılığı, Kocaeli İl’inin sorunlarını hem iç bünye de Kocaeli halkına taşıdığı gibi ülke gündemine de taşıyan ve çözümler üreten yapısıyla bir umut ışığıdır. Kocaeli Gazetesi çalışanları ile Kocaeli halkı bütünleşmiş onur, gurur mücadelesine sahip çıkan kendine özgü yapısı ile halkın sesidir.

Kocaeli Gazetesi ilkeleri ve güçlü çizgisi ile ayakta kalmanın başarısını gösteren bir Türk Basını örneğidir. Kocaeli Gazetesi 42. Yılına sizlerden aldığı güç ile ayak basıyor. Tam 42 yıldır çalışkan genç dostları ve yılların tecrübeli emektarları gazete ilkelerine, gazetenin esaslarına sıkı sıkıya bağlı ekip sayesinde meşale sönmeden elbirliği ile yeni yıllara taşıyor.

Onun için bundan önce okuduğunuz gibi, bundan sonra da Kocaeli Gazetesi okumanızı tavsiye ediyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR