‘Doruktaki’ Sevim Deren

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Gazetesi tarafından her yıl gerçekleştirilen ve alanında en iyilerin seçildiği ‘Doruktakiler’de 2015 yılı değerlendirmeleri sonunda ‘Yılın Sivil Toplum Örgütü’ kategorisinde ödüle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kandıra Şubesi layık görüldü.

Sevim Deren, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kandıra Şube Başkanlığını on beş yıldır aralıksız sürdürmektedir.

Elbette bu derneğin aldığı ödül kolay kazanılmamıştır.

‘Doruktakiler’de yerini kolay almamıştır.

On beş yıldır bu derneğe hizmet verip derneğin yaşaması için zaman ayıran, maddi ve manevi yönden desteğini hiç bir zaman esirgemeyen Sevim Deren bu ödül hak etmiştir.

Sevim Deren kimdir?

Sevim Deren’in kim olduğunu bilmeden onun dernekteki çalışmalarının neler olduğunu ve bu ödülü ne derece hak ettiğini anlayamayız.

Sevi Deren Kandıra doğumlu olup İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdikten sonra Kandıra’da dört yıl öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra kendi eczanesini açarak hemşerilerine hizmet vermiştir.

Sevim Deren 1974 yılında Türkiye’nin ilk kadını olarak Kocaeli İl Genel Meclis üyesi olmuş ve arka arkaya üç dönem bu göreve seçilmiştir.

Kandıra Cumhuriyet Halk Partisi Şube Başkanlığı yapmış, daha sonra aynı partiden milletvekili adayı olmuş, ancak ön yoklamada ikinci sıraya düşmüştür.

 Ne yazık ki parti içindeki kendisine muhalif bazı kesimler ‘Bize bir milletvekili yeter’ diyerek seçilmesine engel olmuşlardır.

Yine Kandıra Belediye Başkanlığına aday olmuş, bu kez de aynı grup seçilmemesi için çaba sarf etmişlerdir.

Sonunda da seçilememiştir.

Sevim Deren Atatürkçü, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarını savunan, demokrasiye içten bağlı bir Cumhuriyet kadınıdır.

Siyasi anlamda belki istediği yere varamayan Sevim Deren, Kandıra’da başkanı olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ndeki çalışmaları ile Kandıra halkının gönlünde taht kurmuştur.

Sizi ‘Doruktakiler’e götüren çalışmalarınız nedir?’ diye sorduğumda, yüzünde hafif bir tebessüm belirdi. Kandıra’daki öğrencileri ve aileleri her yıl Atatürk’ü unutmamaları için Anıtkabir’e götürüyorum. Her yıl İzmit’in tanınmış simalarından Mustafa Pehlivan ile görüşerek Fuar alanındaki lunaparkı iki saatliğine açtırarak çocukların eğlenmelerini sağlıyorum. Hiç köyünden çıkmayan, doğduğu ve doyduğu yerden başka bir yeri görmeyen köy kadınlarını İstanbul’a götürerek onlara denizde motor sefası yaptırıyorum. Yine her yıl kadınlı erkekli kadınları Bursa’ya götürüyorum. Müzeleri gezdiriyorum.

Her yıl Öğretmenler Günü’nde beş öğretmenin değişik otellerde kalmalarını sağlıyorum. Tabii en önemlisi her yıl 30 Ağustos’ta burs verdiğimiz kardelenlerimizi Kerpe’de toplayarak onların başarılarını kutluyoruz.

Sevim Hanım bunları anlatırken ikinci soruyu patlatıyorum. Bu çalışmalarınız sırasında sizi üzen olaylar oluyor mu? Olmaz olur mu diye yanıtlıyor.

Kandıra’nın yöneticilerinden destek alamıyorum. Daha önce belediyenin derneğimize tahsis ettiği yeri, yeni başkanımız elimizden almak için çeşitli oyunlar oynadı ve sonunda biz yersiz kaldık. Binamın bir dairesini derneğe ayırdım.

İşte Sevim Deren’in Kandıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kandıra Şube Başkanı olarak yaptıklarından bazıları.

Sanıyorum, ‘Doruktakiler’in jüri üyeleri Sevim Deren’in hakkını teslim etmişlerdir. Ben de kendisini bu çalışmalarından dolayı en içten duygularımla kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. İyi ki varsın sayın arkadaşım.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR