Zafer Arat…

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe Belediyesi Başkanvekili Zafer Arat’ın görevine tekrar dönmeyeceğine dair söylentiler geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Önce yıllık izne ayrıldığı söylenen Arat’ın görevine dönmeyi düşünmediği dillendirilmişti. Arat, özellikle darbe girişimi sonrası araçların askeriyenin önüne çekilmesi talimatını kendisinin verdiğine dair basında çıkan haberler sonrası epey bir gündemde kalmıştı. Çıkan haberleri yalanlayarak, talimatı kendisinin değil, Başkan Hüseyin Üzülmez’in verdiğini söylemiş ve haberi yapan gazeteci hakkında dava açmıştı.

**

Yine dava açtığı gazetecinin kendisiyle kırk yıllık arkadaş olduğunu söylemesi ve Maşukiye’de görüşmelerini köşesine taşıması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Mevzu bahis gazete öyle bilgiler alıp haber yapıyor ki, insanın aklına bin türlü şey geliyor. Tüm bu yaşananlar Arat’ı epey bir yıpratmış olacak ki, böyle bir karar aldığı şeklinde yorumlar yapıla dursun, bir kesim de olayın farklı şekilde cereyan ettiğini anlatıyor. Yani Zafer Arat istifa etmedi, görevi bırakması istendi. Üstelik AK Parti’deki üst düzey yöneticiler tarafından! Bu söylenti de kulaktan kulağa konuşuluyor. Doğru mu bilinmez ama “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” sözü de insanın aklını çelmiyor değil…

**

Kısacası, Zafer Arat’ın istifa söylentilerinin ardında yatan gerçeği kamuoyu merak ediyor. Gerçekten istifa mı etti, yoksa istifaya zorlandı mı? Her iki durumda da sebep ne? İstifaya zorlandıysa bunun nedeni malum gazeteci mi? Konuşulanların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış şüphesiz Arat’ın izin dönüşü yapacağı açıklamayla ortaya çıkacaktır.

**

Söylentileri bir kenara bırakarak tecrübeli siyasetçinin bugüne kadar çizdiği profile değinmek istiyorum. Arat, gördüğüm, duyduğum ve takip ettiğim kadarıyla eski tip siyasetçi modeline sahip. Yani sorunlar karşısında kararlı bir üslup takınıp, “çözeriz” diye yaklaşıyordu. Prosedür, bürokrasi gibi zaman zaman iş yapılmasına engel olan işlemlerin aşılmasında inisiyatif almaktan imtina etmiyordu. Yeni nesil siyasette alıştığımız kırıp dökmeden konuşan, ama sadece sırt sıvazlayıp gönderen yöneticiler gibi değil, bağırıp çağıran ama işi halletmekten yana olan biri olarak sorumluluk alıyordu.

**

Şahsen ben de bu tip yöneticiler arıyorum. Yapmacık gülümseme ve geçiştiren sözlerle sizi karşılayıp yalnızca gazınızı alarak hiçbir iş yapmayan siyasetçilerdense, iş bitiren siyasetçiler lazım bize. Bu yönüyle bile birçok insanın sempatisini kazanan Arat, diğer taraftan kendisine karşı cephe oluşmasına neden olmuştu. O yüzden seveni de sevmeyeni de hayli vardır. Kendisine kimsenin “Zafer Bey” diye hitap ettiğini duymadım. İsminin yanında ya “Başkan” ya da “Abi” vardır Arat’ın.

**

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “gözdesi” olduğu için belediye başkanı kim olursa olsun aynı görevde kalır diye düşünülüyordu Arat. Buna rağmen görevden uzaklaşması kafaları iyice karıştırdı. Hakkında çok fazla şaibe duyulmasa da bir dönem yaptırdığı villa gündemde yer edinmiş, bir otele de ortak olduğu söylentileri çıkmıştı. Sosyal demokratların safından AK Parti’ye katıldığı biliniyordu. Buna rağmen CHP’lilerle en sıkı tartışan isimlerin başında geliyordu. Zafer Arat’ın kamuoyunca en bilinen ve tartışılan yönleri bunlar.

Şayet bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ bırakabilmişse ne mutlu. Bir gün makamından tamamen ayrıldığında bir kişi bile karşısına çıkıp “Allah razı olsun” derse, o görevi layıkıyla tamamlamış demektir. Aksi takdirde o da diğerleri gibi unutulup gidecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

kurtoğlu - zaferabiyi gasliba en iyi anlatan yazı olmuş

Yanıtla . 0Beğen 07 Ekim 17:45
02

derbentli - yani bu akdar iyi bir yazı beklemiyordum

Yanıtla . 0Beğen 07 Ekim 17:45
01

haydar - harika bir yazı ve tespit. tamamen objektif olmuş. tebkrik ederim sizi

Yanıtla . 0Beğen 07 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR